Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

А казали, позика під нуль відсотків

Зміст

Більшість фінансових установ приховує від споживачів реальну річну процентну ставку за кредитом

Майже рік тому набув чинності Закон України “Про споживче кредитування”. Документ передбачив суворі вимоги до реклами споживчих кредитів і зобов'язав банки та інші небанківські фінансові установи інформувати споживача про реальну річну процентну ставку за такими позиками.

А казали, позика під нуль відсотків

Дослідження проекту USAID “Трансформація фінансового сектору” з питань споживчого кредитування показало, що фінустанови не поспішають цього робити. І тому позичальник далі залишається незахищеним.

Про основні порушення розповідає експертка проекту Тетяна Буряк.

Як на практиці виконують закон “Про споживче кредитування”?

— 10,4% всіх рекламних матеріалів досі розповсюджують з грубими порушеннями. Ігнорують заборону, встановлену законом, щодо реклами кредиту як безпроцентного, під “нуль процентів” чи тієї, що містить іншу, аналогічного змісту інформацію. Показово, що фінустанови збільшили обсяги такої реклами. А 72% рекламних матеріалів узагалі не містили фінансової інформації.

Як фінустанови розкривають реальну річну процентну ставку за кредитом?

— Інформації щодо реальної річної процентної ставки та орієнтовної загальної вартості кредиту дуже часто немає. Лише 18,1% рекламних матеріалів містили дані щодо вартості кредиту, зазначали реальну річну процентну ставку та два інші елементи стандартної інформації — максимальний строк та максимальну суму кредиту.

Часто те, що кажуть консультанти під час продажу, і те, що потім пишуть у договорі, не збігається. До паспортів споживчого кредиту, які мають надавати особі після першого ж звернення, не завжди включають найважливіші елементи позики — такі, як вартість та графік платежів, або не надають узагалі. Фінустанови далі відмовляють споживачам у можливості взяти із собою проект договору для ознайомлення додому до його підписання.

А майже у 98% випадків усної консультації інформація, що надається, не є повною, як того вимагає законодавство.

Цікаво, а під які процентні ставки фінустанови найчастіше надають споживчі кредити?

— Тільки два банки (обидва — з іноземним капіталом та входять до десятки банків, що мають найбільші чисті активи на січень 2018 року) були готові надати споживчий особистий кредит на будь-які потреби з реальною річною процентною ставкою до 45%. Шість банків кредитували за ставками в діапазоні від 45% до 100%, тоді як ще вісім — за ставками, що перевищували 100%, при цьому реальна річна процентна ставка одного банку становила майже 200%.

Жодна з небанківських фінустанов не кредитувала за ставками до 100%. Вартість половини таких кредитів була надзвичайно високою — 1364,80% та 1620,35% річних. Комісії в деяких інституціях становили від 2% до 6% в розрахунку від суми первинно наданого кредиту, а не непогашеної суми кредиту.

Чому банки та небанківські установи не дотримують вимог законодавства на ринку споживчого кредитування?

— Однією з причин є те, що регулятори фінансового сектору не ма ють достатніх повноважень, зокрема права накладати штрафи на фінансові установи за порушення по ведінки. По-друге, в Україні групи чи асоціації із захисту прав споживачів слабкі.

Що можна порадити позичальникам?

— По-перше, приймати рішення про кредит потрібно, як то кажуть, з холодною головою. І брати кредит тільки тоді, коли він реально потрібний. По-друге, вимагати паспорт позики та порівнювати процентні ставки у різних фінустановах, обираючи оптимальний для себе варіант. По-третє, читати договір перед його підписанням. Пам'ятайте: проект договору ви можете взяти додому, щоб уважно почитати.

Леся ЯСИНЧУК, фото Ярослава СТАНЧАКА

„Експрес” № 21 (9769) 24 — 31 травня 2018 року

Зміст