Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

“Ощадбанк” як бездонна бочка

Зміст

Кожен українець упродовж останніх десяти років заплатив майже 400 доларів за докапіталізацію державних банків

Тільки минулоріч у них “влили” 70,7 мільярда гривень. “Приватбанк” докапіталізували на 48,4 мільярда, “Ощадбанк” — на 14,6, “Укрексімбанк” — на 7,7 мільярда гривень.

Ощадбанк як бездонна бочка

Зокрема, НБУ погодив докапіталізацію “Ощадбанку” на 5 мільярдів — при тому, що ця установа за розмірами активів посідає друге місце (234 мільярди гривень) серед 82 діючих банків. До слова, очільник правління “Ощадбанку” Андрій Пишний недавно вказував на потребу доформування резервів аж на 17,5 мільярда гривень.

— Державні банки надають позики, яких потім не повертають, — пояснює фінансовий експерт Олексій Кущ. — Під них необхідно формувати резерви, а прибутку для цього не вистачає. Тому банки формують їх, зменшуючи капітал. Страждає показник адекватності капіталу. І врешті-решт держава змушена їх докапіталізовувати.

Чому?

— Державні банки далі кредитують державні монопольні підприємства. Наприклад, не так давно “Ощадбанк” прокредитував ДП “Енергоринок” на 2 мільярди гривень для погашення заборгованості перед ТЕС, що утворилася до вересня 2017 року. Схема зрозуміла. Кредитують “Енергоринок”, який сплачує авансові платежі виробникам електроенергії, в основному — тепловій генерації, що пов'язана з Ринатом Ахметовим.

Тобто державні банки часто надають кредити фінансово-промисловим групам, які “вчепились” до владних інститутів. Потім виникають проблеми з погашенням цих кредитів та обслуговуванням.

Процес можна було б зупинити, якби НБУ очолили ефективні управлінці, які б знайшли нішу для кожного державного банку, і ті почали б заробляти.

Що саме ви маєте на увазі?

— Скажімо, “Ощадбанк” може спеціалізуватися на позиках для фізичних осіб, “Приватбанк” — на кредитуванні малого та середнього бізнесу, “Укрексімбанк” — на експортно-імпортних операціях, “Укргазбанк” може бути спеціалізований на якихось енергоощадних проектах.

Навіщо “Ощадбанку” тепер кредитувати великі підприємства та компанії? Це не його функція, він не повинен кредитувати системні проекти. “Ощадбанк” зберігає вклади населення, він спеціалізований на роздрібному сегменті і не мав би залазити у великий корпоративний бізнес.

Чи вплине докапіталізація “Ощад банку” на 5 мільярдів гривень на інфляцію та курс гривні?

— Поки що сума докапіталізації невелика, тому вплив на курс буде, але не критичний. Найбільше гривня просідала, коли держава у минулі роки “вливала” десятки мільярдів у Фонд гарантування вкладів фізичних осіб та “Приватбанк”.

Скільки грошей витратили платники податків на докапіталізацію бан ків за останні десять років?

— Із 2008 року — 15 мільярдів доларів! Якщо поділити на все населення України, то на кожного припаде приблизно 375 доларів (майже 10 тисяч гривень за нинішнім курсом). Для порівняння: приватизація всього державного майна принесла Україні трохи більше 10 мільярдів доларів. Це жахлива диспропорція.

Леся ЯСИНЧУК, фото Reuters

„Експрес” № 21 (9769) 24 — 31 травня 2018 року

Зміст