Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

Пожований депутатський етикет

Зміст

Українські парламентарі дедалі частіше відзначаються непристойною поведінкою на публіці: деякі скандальні епізоди

Днями позафракційний депутат Олег Петренко опублікував пост у соцмережі із фотографією, на якій показує середній палець. Так він відреагував на дії поліцейських, які 19 травня під час футбольного матчу “Динамо” — “Шахтар” затримали вболівальників.

“Привіт із Києва черкаським мусорам! Без ниття! Зліше будемо! Скоро будемо палити і цих мусорів”, — написав під фотографією з трибуни стадіону нардеп. Згодом він видалив пост, але запевнив, що не відмовляється від своїх слів.

Дещо раніше під час футбольного матчу відзначився і лідер радикалів Олег Ляшко. Спостерігаючи за фіналом Кубка України “Динамо” — “Шахтар”, він лузав насіння і викидав лушпиння просто під крісло, на якому сидів.

І, варто зазначити, випадків, коли політики поводяться неналежно, чимало. Пригадаймо хоча б як Володимир Рибак, голова Верховної Ради за президентства Януковича, на парламентському засіданні вийняв жуйку з рота і приклеїв її під столом президії. Цей момент впіймав на камеру фотожурналіст Влад Содель.

Народний депутат від БПП Сергій Кудлаєнко під час парламентського засідання привернув до себе увагу надуванням бульбашок із жувальної гумки. Надія Савченко, яку нині підозрюють у державній зраді, не раз демонструвала непристойні жести на публіці, зокрема і в сесійній залі Верховної Ради. А ще дозволяла собі з ногами вилізати на крісло. Що цікаво — у першому ряду сесійної зали.

А ситуацій, коли політики публічно дубасили у парламенті один одного чи використовували нецензурну лексику, вже й не злічити. У Вікіпедії навіть є окрема стаття про це — “Бійки у Верховній Раді України”. Ох і люблять гамселитися політики!

“І не тільки в Україні, — каже політолог, директор Міжнародного інституту демократій Сергій Таран. — У парламентах деяких країн теж трапляються ситуації, коли політики б'ються. Але є такі, де все строго. Наприклад, в американському є навіть спеціальна посада — маршал палати. Він має право застосовувати силу до обранців, якщо вони негідно поводяться”.

Тим часом знавці етикету кажуть: якщо людина порушує загальноприйняті в суспільстві правила поведінки, тим самим вона демонструє зневагу до інших.

“Дуже дивно, що наші депутати або не ознайомлені з елементарними правилами етикету, або, ще гірше, свідомо порушують їх, щоби продемонструвати свою зневагу до людей, — ділиться думками експертка з етикету і дипломатичного протоколу Наталія Адаменко. — Лузати насіння й кидати лупшиння під крісло, показувати середній палець, ліпити жуйку на меблі — це абсолютно неприйнятна поведінка для будь-якої людини, не лише для депутатів”.

Пані Адаменко звертає увагу й на інші порушення етикету, яких припускаються політики. “Майже нормою стало те, що депутати перебивають один одного, підвищують голос, — каже експертка. — А на сесії парламенту дивляться у свої гаджети. Це теж прояв зневаги — і до того, хто виступає, і до громадян”.

Ірина КОВАЛЕНКО

„Експрес” № 21 (9769) 24 — 31 травня 2018 року

Зміст