Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

Хто тут власник? Це секрет!

Зміст

Ляшко з “Опоблоком” проштовхнули законодавчу норму, яка дозволяє скуповувати українські підприємства анонімно

Верховна Рада ухвалила Закон №6141 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння залученню іноземних інвестицій“. Він дає можливість приховати інформацію про кінцевого покупця будь-якої державної чи приватної акціонерної компанії.

Де-факто це дозволить будь-кому інкогніто скуповувати українські облігації внутрішньої державної позики та інші цінні папери, через які приватизують українські держпідприємства. Такий висновок зробив Центр протидії корупції.

За даними організації, на ухваленні закону в редакції, яка дозволила приховати інформацію про кінцевого власника офшору, котрий скупив цінні папери, наполягав особисто Олег Ляшко та депутат від “Опоблоку” Олександр Долженков. Лише після внесення скандальної поправки законопроект отримав необхідні для проходження голоси фракцій, які представляли ці депутати.

Що, власне, змінює цей закон?

— Він дозволяє українським банкам не нести відповідальність за клієнтів — номінальних отримувачів цінних паперів, — пояснює юристка ЦПК Тетяна Шевчук. — А це, своєю чергою, не виключає можливостей зловживання і ускладнення розслідування фінансових злочинів, приховування справжніх власників цінних паперів — осіб, які здійснюють інвестиції в Україну.

Тобто якщо зараз українські банки зобов'язані ідентифікувати саме кінцевого бенефіціара ( вигодонабувача і, по суті, реального власника. — Авт.), то із набранням чинності цього закону вони матимуть справу з номінальними власниками, наприклад, кіпрським банком. Інформація ж про реального власника перебуватиме винятково в іноземному банку, який представлятиме інтереси “офшору-інвестора”. Щоб отримати інформацію від іноземного банку про реального власника активів, Національному антикорупційному бюро, Службі безпеки чи Генпрокуратурі доведеться робити офіційний запит про правову допомогу до фінустанови іншої держави. Отож час розкриття інформації про бенефіціарів відтепер займатиме від шести місяців. Саме стільки часу зазвичай потрібно для розгляду таких запитів.

Чи є ризик, що українські підприємства тепер зможуть купити і росіяни?

— Так. Оскільки відбудеться анонімізація власників, стане вкрай важко дізнатися, чи це будуть доброчесні бізнесмени, чи політики, чи кримінальні організації, чи росіяни. Щоб купити українські цінні папери або держпідприємства, достатньо буде найняти кіпрського юриста, який відкриє рахунок, наприклад, в австрійському банку, і той купуватиме в Україні цінні папери від імені офшору. В Україні ж інформація про реального бенефіціарного власника цього офшора не зберігатиметься. Правоохоронні органи будуть витрачати чимало часу на її пошук по світу, а тим часом стратегічні державні підприємства чи державний борг будуть скуплені, м'яко кажучи, сумнівними персонами.

Може, цей закон містить і корисні норми?

— Спершу він був покликаний відкрити для глобальних гравців український ринок та посилити залучення іноземних інвестицій. З цією метою закон зменшує бюрократичні перепони, зокрема, при купівлі акцій вже не потрібна особиста присутність представника компанії. Звісно, нові можливості для залучення інвестицій — це добре, але ж не можна паралельно створювати в законодавстві дірки, якими легко скористатися для зловживань.

Ірина КОВАЛЕНКО

„Експрес” № 21 (9769) 24 — 31 травня 2018 року

Зміст