Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

Таємниця Святої Трійці

Зміст

27 травня — Зіслання Святого Духа. Чому на честь свята прикрашають домівки зеленню?

Це свято — одне з дванадцяти найбільших церковних празників у році, коли пригадують подію Зішестя Святого Духа на апостолів та вшановують три лики Всевишнього — Бога Отця, Бога Сина та Бога Святого Духа. Церкви та домівки на Трійцю прикрашають зеленню. Яка історія свята?

— Минуло 40 днів після Пасхи й десять днів після вознесіння Христа. Апостоли і Пресвята Матір Божа перебували на другому поверсі в будинку на Сіонській горі (нині це Успенський храм Гробу Господнього в Єрусалимі).

З ними були перші віряни — вони не знали, що їм робити далі, — розповідає протоiєрей Євген Заплетнюк, кандидат богословських наук, УПЦ КП. — Раптом немов вітри заповнили приміщення. І на кожного апостола та на Пресвяту Марію зійшов Дух Божий язиками полум'я. Апостоли заговорили різними мовами, яких раніше не знали. Зчинився неймовірний галас, який привернув увагу мешканців Єрусалима та гостей міста. Святий Петро вийшов на ганок і оголосив, що дух Божий зійшов на апостолів, і вони можуть пророкувати. Апостоли почали свої перші проповіді різними мовами, яких до того не знали.

Чому день Зіслання вважають святом народження Христової Церкви?

Є. Заплетнюк:

— Того ж дня приблизно 3 тисячі осіб взяли хрещення — так народилася християнська Церква.

— Так, у дні Зіслання Святого Духа зароджується і починає діяти Христова Церква, — каже отець Володимир Стефанишин, голова літургійної комісії архиєпархії УГКЦ. — У третьому столітті цей празник стає загальновизнаним.

Коли з'явилося вчення про Пресвяту Трійцю, тобто про триєдину природу Бога?

Є. Заплетнюк:

— Учення про Святу Трійцю було незрозумілим людям Старого Завіту, доки не відбулося Боговтілення — прихід на землю Бога в тілі Ісуса. Святий Дух був явлений і під час Хрещення в Йордані від Івана, а також у день християнської П'ятдесятниці. Саме з цього часу люди отримали уявлення про те, що наш Бог — Єдиний у Трійці.

На свято Зіслання є звичай прикрашати домівки зеленню, чому?

о. Володимир:

— Ще у часи старозавітної Церкви був такий звичай. Тоді домівки прикрашали гілками дерев та квітами на знак того, що коли був даний Божий Закон на горі Синай, уся природа була прикрашена зеленню. Звичай перейшов і в новий час, звідси й назва — Зелені свята.

Є. Заплетнюк:

— В Україні здавна цього дня до церкви приносили різні трави: любисток, м'яту, пижмо тощо, а всередину оберемка трав ставили потрійну свічку, що називалася трійцею. Вона мала горіти протягом усієї служби. Потім ці трави використовували для лікування різних хвороб, а троїцьку свічку давали в руки вмираючому.

Як сьогодні Церква ставиться до того, що на Зелені свята люди ламають живі дерева?

о. Володимир:

— Не потрібно зрубувати дерева, обламувати гілки. Достатньо прикрасити домівки чи храми квітами, галузками кущів, які самонасіваються, та іншою дрібною зеленню. Вирубка дерев, вирізування, виломлювання їхніх гілок призводить до гріха проти довкілля, а згідно з ученням Церкви, “хто грішить проти довкілля, грішить проти Творця його”.

Богданна МАРТИНИК, Олена КОВАЛЬСЬКА

„Експрес” № 21 (9769) 24 — 31 травня 2018 року

Зміст