Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

Штати дотягнулися до пішака Льовочкіна

Зміст

На допитах українського екс-парламентаря може спливти чимало скандальної інформації

Штати дотягнулися до пішака Льовочкіна

Андрію Артеменку представили список з близько 140 запитань.

У США взялися за колишнього народного депутата України Андрія Артеменка. Команда спеціального прокурора Роберта Мюллера зустрічалася з Артеменком, намагаючись отримати докладну інформацію про його взаємодію з чиновниками адміністрації Дональда Трампа.

Загалом, за словами екс-депутата, йому було представлено список із більш ніж 140 питаннями. Тепер він має свідчити під присягою перед великим журі 1 червня.

Нагадаємо, Мюллер розслідує втручання Росії в американські вибори 2016 року та ймовірну змову оточення Дональда Трампа з Москвою. Артеменка розпитували про взаємодію з конгресменами, сенаторами та представниками адміністрації Білого дому.

Чому Артеменком зацікавилися американські прокурори?

— Екс-нардеп намагався налагодити альтернативний канал для угоди з президентом Дональдом Трампом, за умовами якої його адміністрація скасувала б санкції щодо Росії, — каже Сергій Толстов, директор Інституту політичного аналізу й міжнародних досліджень. — В обмін Кремль мав би вивести свої війська зі Східної України. Далі в країні було б проведено референдум щодо того, чи Крим буде відданий в оренду Росії на 50 — 100 років.

Артеменко намагався передати цей план до Білого дому через двох співробітників Трампа, які тепер представляють інтерес для слідчих — бізнес-помічника Трампа Фелікса Сатера та особистого адвоката президента Майкла Коена. Цей план також міг у кінцевому результаті опинитися на столі тодішнього радника з питань національної безпеки Майкла Флінна. Останній, до речі, вже визнав себе винним у тому, що брехав ФБР про свої розмови з російськими чиновниками.

— Артеменко — це пішак, людина, яка не є самостійною в політичному сенсі, — пояснює Михайло Басараб, політолог. — Його пов'язують з Сергієм Льовочкіним (колишній керівник Адміністрації Януковича, відомий проросійський діяч. — Авт.), впливи якого на українську політику з початком Революції Гідності та після російського вторгнення, на превеликий жаль, збереглися. Із російськими та проросійськими елітами в Україні Трамп комунікував через політтехнолога Пола Манафорта. Артеменко міг бути складовою ланкою у цих комунікаціях, можливо, зв'язковим, кур'єром.

Якою була реакція на план цього екс-парламентаря в Україні?

— У лютому минулого року українська прокуратура порушила проти Артеменка кримінальне провадження за підозрою в державній зраді, — нагадує Микола Остапів, політолог. — Радикальна партія Ляшка, яку цей політик представляв у парламенті, виключила його зі складу своєї фракції та відмежовувалася, як могла.

Після публікації так званого плану Артеменка, коли підвищилася увага до його особи, з'явилася інформація, що у екс-нардепа є канадське громадянство. У квітні минулого року Порошенко позбавив його українського громадянства.

Чого можна очікувати від допиту Артеменка у США?

С. Толстов:

— Очевидно, він не скаже, що цей план був ініційований Росією. Але його будуть допитувати і з приводу контактів в Америці. Думаю, це буде головним — зв'язки з лобістами, консультантами, різними фірмами. Адже зв'язки з лобістами, які безпосередньо зустрічалися з Трампом, у нього є. Й інформація про них може бути важливою для розслідування Мюллера.

Крім того, є ще так звані плівки Артеменка, які нібито містять компромат на декого з українських політиків. Якщо вони зацікавлять американських слідчих, це може викликати резонанс. Та й для самого Артеменка є загроза — якщо він раптом вирішить дати американському правосуддю неправдиві свідчення.

М. Басараб:

— Якщо розглядати можливі допити Артеменка в США, переживати треба передусім тим українським політикам, які працювали в інтересах Кремля на території нашої держави, мали стосунки з Манафортом, коли він був консультантом Януковича.

Щодо історії з компроматом на адресу Порошенка, то цілком можливо, що в Артеменка є додаткова, досі не відома загалу інформація про стосунки Порошенка з Льовочкіним і Фірташем, зокрема, щодо подробиць їхніх віденських перемовин навесні 2014 року. Тоді, нагадаю, ці два олігархи домовились з Петром Порошенком не виставляти свого протеже Кличка кандидатом на президентських перегонах.

Ірина КОВАЛЕНКО, фото Reuters

„Експрес” № 21 (9769) 24 — 31 травня 2018 року

Зміст