Новини і автомобілі
Контактний телефон: ...

Субсидії: і знову новації

Зміст

Кому належить повторно подавати заяву та декларацію про доходи, щоб отримати державну допомогу

Нова програма житлових субсидій почала діяти у травні. Відповідно до неї Мінсоцполітики розробило зміни до форм заяви та декларації про доходи.

Субсидії: і знову новації

Про основні нововведення розпитуємо Лесю Дронь, заступницю начальника управління соціального захисту міської ради, та Вадима Боярського, директора департаменту соціального захисту населення ОДА.

Чи є зміни у формі заяви?

Л. Дронь:

— Лише одна: у переліку житлово-комунальних послуг, якими користуються особи, зареєстровані у житловому приміщенні, зазначено послугу управління багатоквартирним будинком.

У разі, якщо прийняття рішення щодо заяви потребує окремого висновку місцевих органів влади та утвореної ними комісії, заявник указує необхідність розглядати його заяву комісією (потрібне треба підкреслити).

А які зміни внесено до декларації?

Л. Дронь:

— Відтепер потрібно декларувати доходи всіх членів сім'ї (чоловіка, дружини та неповнолітніх дітей), навіть тих, які зареєстровані за іншими адресами. Але при цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житловокомунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховують.

Про які доходи йдеться?

Л. Дронь:

— Належить указувати лише дані про види та суми доходів осіб, інформації про яких немає в Державному реєстрі фізичних осіб — платників податків. Наприклад, дохід від здачі молока, квартири в оренду, отримані за кордоном кошти. Розмір доходу вказують за місяць. У травні цього року зазначають доходи за III—IV квартали 2017 року. У разі звернення із заявою у жовтні вказуватимуть доходи за I—II квартали 2018 року.

Новацією є те, що до сукупного доходу домогосподарства не включають аліментів, отриманих на дітей.

В. Боярський:

— До травня, розраховуючи розмір субсидії, органи соцзахисту брали до уваги 100% доходів від здачі молока селянами. Тепер враховуватимуть лише 30% доходів від його реалізації переробникам.

Яку ще інформацію обов'язково потрібно вказати у декларації?

Л. Дронь:

— Відомості про зареєстровані транспортні засоби, з дати випуску яких минуло менш ніж п'ять років, які перебувають у власності або володінні осіб, що входять до складу домогосподарства.

Кому у травні слід повторно подати документи на переоформлення субсидії?

Л. Дронь:

— Тим сім'ям, де є непрацюючі працездатного віку, в яких або немає доходів, або вони менші від розміру мінімальної заробітної плати. А також — орендарям житла, внутрішньо переміщеним особам, тим сім'ям, яким субсидію раніше було призначено не на всіх зареєстрованих осіб, а на тих, які фактично проживають у помешканні, та тим, де відбулися зміни у складі сім'ї протягом останнього року.

Заяву та декларацію подають до органу соціального захисту за місцем реєстрації або фактичного проживання. Нагадаю, що житлову субсидію призначають з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального (чи неопалювального) сезону і розраховують двічі на рік: на неопалювальний сезон — з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний — з 1 жовтня по 30 квітня.

Хто втратить право на державну допомогу згідно з новими правилами?

— Субсидію не призначають, якщо загальна площа житлового приміщення перевищує 120 кв. м для квартири і 200 кв. м для будинку (крім дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей, а також сімей, в яких не менше року проживають троє і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування).

Чи правда, що субсидію не призначать, якщо у складі домогосподарства є працездатні особи, у яких взагалі нема доходів?

— Так. На субсидію не зможуть розраховувати і сім'ї, де є особа, середньомісячний сукупний дохід якої менший за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховують доходи для призначення житлової субсидії (тепер це 3200 гривень).

Не отримають допомоги і домогосподарства, де є особи, що не сплатили єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому за мінімальний, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховують доходи для призначення житлової субсидії. (Субсидія з 1 травня 2018 року: доходи враховують за ІІІ — ІV квартали 2017 року, мінімальний соціальний внесок — 22% — тоді становив 704 гривні, за три місяці — 2112 гривні).

Ці обмеження не стосуються осіб, які навчалися за денною формою навчання, зареєстровані у службі зайнятості як такі, що шукають роботу, та осіб, що отримували хоча б один із таких видів доходу — пенсію, стипендію, допомогу при народженні дитини, допомогу з безробіття тощо.

Але зауважу, що житлову субсидію таким домогосподарствам може бути призначено рішенням комісії, виходячи з конкретних обставин, що склалися.

В. Боярський:

— Сім'ям, що мають у наявності транспортні засоби, з дати випуску яких минуло менш ніж п'ять років, або здійснили покупку на суму понад 50 тисяч гривень (у тому числі набули право власності), також не призначать субсидії. Як і тим домогосподарствам, що мають протерміновану понад два місяці заборгованість з оплати послуг ЖКГ, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 гривень).

Які ще зміни?

В. Боярський:

— До 1 травня обов'язкову частку платежу сім'я могла не сплачувати, якщо була економія субсидій. Зміни передбачають, що тепер громадяни, яким призначено житлову субсидію, зобов'язані щомісяця сплачувати обов'язкову частку платежу — незалежно від того, є економія чи нема.

Леся ЯСИНЧУК, фото Ярослава СТАНЧАКА

„Експрес” № 21 (9769) 24 — 31 травня 2018 року

Зміст