НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Людина-іскра, яка запалила серця мільйонів

Зміст

Хто він — Нікол Пашинян, обличчя нової швидкої та навдивовижу успішної революції у ще одній державі на пострадянському просторі?

У Вірменії відбулась історична подія. Країна має нового лідера — прем'єр-міністром обрали Нікола Пашиняна. У його політичної фракції “Елк” — усього 9 мандатів. Але саме він зумів стати тим, хто змінив хід історії республіки. Сьогодні Нікол Пашинян — беззаперечний кумир вірменського народу. Люди кажуть, що він дав їм надію. А після багатьох років життя у країні, пронизаній корупцією, бідністю та депресією, саме надія стала тим, що запалило протести з досі небувалою силою.

“Він такий, як я”

“Ми віримо в нього, як ні в кого іншого. Пашинян зміг провести цю революцію так, що ми перемогли. Без жертв та насильства!” — каже 28-річний Григор Саргсян, який прийшов на святкову площу Республіки у Єревані.

“Нікол Пашинян — проста людина. Він — один з нас. Він не такий, як інші. Не олігар х. Ось чому я його люблю”, — долучається до розмови 57-річна Марія.

Почувши прізвище Пашиняна у моїх запитаннях, довкола мене гуртується щораз більше людей. Усі вони хочуть розповісти про лідера революції. Коли я питаю, за що саме вони люблять Пашиняна, люди дивляться на мене так, наче я з іншої планети, — мовляв, як можна цього не розуміти? Вони люблять його за все.

Вірмени — дуже душевні та прості, їх захоплюють такі самі риси у лідера революції. “Він не має дорогих автівок і десять вілл. А отже, він — чесна людина. В нашій країні умови досі були такими, що її керівником міг стати тільки нечесний!” — каже дідусь на площі.

Я спілкувалась тут із десятками вірмен. Більшість із них висловлює захоплення новим лідером. Однак мені все ж не дає спокою запитання: як Нікол Пашинян, ще донедавна непопулярний опозиційний політик, зміг запалити такий сильний вогонь у серцях вірмен? Як цій революції вдалось перемогти без пролиття крові, а з усмішками, танцями, бризками вина та шампанського?

Людина-іскра, яка запалила серця мільйонів 1

2 травня. Мітинг на площі Республіки в Єревані.

Феномен вірменської революції вражає ще більше, коли пригадуються події минулих протестів та бойкотів у цій країні: десять років тому в травні мітинг проти обрання президентом Сержа Саргсяна розігнали силою. Загинуло 10 осіб. Протести придушили за 10 днів. Застосовували силу і 2015-го, коли невелика група студентів у Єревані вийшла на протест проти різкого підвищення вартості комунальних послуг. Тоді поліція вдалась до побиття, а сліди нечисленного мирного протесту змили водометами.

“Цьогоріч розгін силою був неможливий — на вулиці вийшла вся Вірменія”, — розтлумачують мені активісти протестів.

А першим протестувати почав Пашинян. Один.

“Мій крок”

Як відомо, нещодавно у Вірменії змінилась форма правління — на парламентсько-президентську. Згідно з планом влади, прем'єром мали обрати Сержа Саргсяна, політика, якого вірмени хотіли бачити при владі найменше. Однак вибори наближались, а про зміни на краще нічого не свідчило. І ось Нікол Пашинян заявляє про акцію “Мій крок” та розпочинає ходу з міста Гюмрі, що вважається культурною столицею Вірменії, до фактичної столиці — Єревана.

Цікаво, що Нікол Пашинян стартував із піснею, слова для якої написав сам. “Пісня називається, як і акція, — “Мій крок”, — каже Ален Сімонян, член партії “Громадянський договір”. — У ній є такі слова: “Я сьогодні зроблю свій крок... Я — не сам у боротьбі”. Ця пісня про те, що крок кожного з нас важливий. “Мій крок” стала гімном руху Пашиняна”.

Він сказав, що йтиме пішки упродовж двох тижнів на знак протесту проти майбутнього прем'єрства Саргсяна та закликав однодумців долучатися.

“Тоді Пашинян не думав про те, щоб здобути владу, — каже 40-річний Сергій Чаманян, активіст революції, відомий блогер, який знає 42-річного Пашиняна особисто. Зі Сергієм ми зустрілись у кафе на одній з центральних вулиць неподалік площі Республіки. — Його метою було показати, що все погано, що країні потрібні кардинальні зміни... Зрештою, нині він заявляє, що буде тимчасовим прем'єром. Доти, доки зміниться система і Вірменія стане готовою до позачергових парламентських виборів, які повинні відбутись за будь-яких обставин”.

За словами Сергія Чаманяна, Пашинян вів пряму трансляцію свого протестного ходу на персональній Facebook-сторінці. У процесі першого лайву користувачі Facebook бачили, що до опозиційного політика приєднались три людини — це були товариші та однодумці Пашиняна. А згодом стали приєднуватись інші вірмени в різних містах країни. Так протестний хід набирав обертів. А завершився він 13 квітня у Єревані.

“Тоді на площі Свободи зібралось близько 5 тисяч, — каже Сергій Чаманян. — А за декілька днів протести вибухнули на повну силу. Найбільший мітинг у столиці зібрав близько 350 тисяч учасників. Це було 1 травня.

Люди виходили із закликами “Серж, іди геть”, їхнім лозунгом також були слова: “Зроби крок, відмовся від Сержа!” Варто розуміти, що настрій невдоволення серед вірмен панував роками, а Пашинян став іскрою, яка розпалила його, немовби кажучи: “Досить!”

Концепція мирного спротиву

“Протестувати, але не застосовувати силу. Йти до своєї мети мирно, без агресії — ось що проголошує Пашинян, — каже Сергій. — Як це працювало? Приміром, коли мітингувальники перекривали рух автомобілів, і деяких водіїв це обурювало, він казав: “Вибачте за такі труднощі. Поставтесь із розумінням. Ми боремось за ваші права”. У цій революції не було такого — хто не з нами, той проти нас, проголошувався принцип: хто не з нами, той буде з нами.

В один із днів на початку революції Нікол провів таку акцію: якщо ти проти Саргсяна — посигналь в авто. І ті, хто можливо, боявся заявляти на початку про свою позицію, натиснули на клаксон в автомобілі. Звуки лунали на всіх вулицях. Ця акція дала зрозуміти, як багато вірмен проти чинної влади.

Пашинян також постійно наголошував: поліцейські — це наші брати і сестри. Вони працюють для підтримування порядку. Нікол закликав не проявляти проти них жодної агресії та ставитись із розумінням до їхніх дій. Відтак люди піднімали руки, коли наближалася поліція, демонструючи свої цілком мирні наміри”.

“Про секрет популярності Пашиняна скажу коротко: він — людина свого часу, — додає Філіп Арзуманян, представник опозиційної партії “Спадок”. — Він адекватно сприймає дійсність, знається на сучасних засобах комунікації та методах політичної боротьби. Усе це — важливо”.

Сергій Чаманян звертає також увагу на те, що Пашинян — дуже хороший спікер. “Найкращий спікер у Вірменії”, — уточнює він. У силі його слова — теж секрет популярності.

Найважливіше з біографії

42-річний Нікол Пашинян за освітою — журналіст. Однак він не закінчив вищий навчальний заклад — був відрахований через бунтарські політичні погляди.

Після того Пашинян успішно працював у журналістиці, згодом видавав власну газету, де публікував усе, що вважав за потрібне. Пашинян був таким собі редактором без гальм. У 2006-му він створив власну політичну партію, яку назвав дуже символічно — “Імпічмент”, оскільки тоді його ідеєю була відставка чинного президента Роберта Кочаряна.

Нікол Пашинян одружений, його дружина — журналістка. У них четверо дітей. Старший син Пашиняна також брав участь у протестах, був затриманий поліцією. Нікол неодноразово наголошував, що його син, коли стане повнолітнім, служитиме в армії.

Пашинян — не олігарх. Але він і не бідна людина, стверджують ті, хто його знає. Крім того що займається політикою, іншої діяльності не проводить, не має бізнесу.

Прес-секретар вірменського прем'єра Ален Сімонян зазначає, що Нікол Пашинян не хоче бачити в своєму уряді олігархів-монополістів. Це для нового лідера Вірменії принциповий момент.

“Ти переміг, гордий громадянине Республіки Вірменія. І цю перемогу з твоїх рук ніхто не може забрати. Вітаю, переможний народе!” — написав нещодавно Пашинян у соцмережах.

Натхненні своїм лідером, вірмени вважають, що в їхній історії розпочинається нова сторінка.

Юлія ЛОЗИНСЬКА, Єреван, фото Reuters (2) і авторки

„Експрес” № 19 (9761) 10 — 17 травня 2018 року

Людина-іскра, яка запалила серця мільйонів 2

На цій площі вірмени з інших країн світу залишають записи у спеціальних зошитах — на пам'ять про той день, коли революція перемогла.

Людина-іскра, яка запалила серця мільйонів 3

“Ми не тільки не застосовуватимемо насильство, а й не будемо відповідати на насильство проти нас” — за ці слова Пашиняна порівнюють з індійським ідеологом Магатмою Ганді.

Зміст