НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Сталася виробнича травма

Зміст

За останні три роки розмір допомоги через втрату працездатності зменшився вшестеро! Та й цей мізер не завжди виплачують

У Фонді соціального страхування України кажуть, що впродовж минулого року одноразову допомогу через стійку втрату професійної працездатності призначили 3885 особам, а загальна сума витрат на ці виплати становила 42 мільйони 800 тисяч гривень.

Середній розмір допомоги на одного постраждалого — близько 11 тисяч гривень. Та ще у 2014-му розмір цієї допомоги був набагато більший — близько 60 тисяч грн. А у 2015-му — 21 тисяча.

Крім того, що розмір одноразової допомоги через втрату працездатності зменшився, люди не завжди можуть домогтися справедливої виплати.

Так сталося з асфальтобетонником Сергієм Потопальським із Києва, стаж роботи якого сьогодні — понад 35 років. Чоловік працював у ПАТ “Київпідземшляхбуд”. У 2014 році він зазнав важкої травми — коток переїхав ногу. Після тривалого лікування Медико-соціальна експертна комісія (МСЕК) визнала стійку втрату працездатності чоловіка. Та замість очікуваних 60 тисяч гривень, які б мав виплатити Фонд соцстрахування від нещасних випадків, Сергієві Потопальському нарахували аж... 3600 гривень. Усе нібито через зміни у законодавстві.

“У серпні 2014 року після виробничої травми мені зробили операцію — мав перелом таза, — згадує 55-річний Сергій Потопальський. — Загалом я лікувався сім місяців і за цей час витратив близько 40 тисяч гривень. Сподівався, що мені виплатять 60 тисяч і це компенсує витрачені гроші. Але так не сталося”.

У чому ж річ?

З 1 січня 2015 року набув чинності Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці”. Він передбачав зміни до Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”. Це вплинуло на розміри деяких соціальних виплат — їх істотно зменшили.

Хоча Сергій Потопальський травмувався у 2014 році, коли ще не діяв новий закон, розмір виплати йому нараховували вже за новими правилами. Куди тільки чоловік не звертався: і в Мінсоцполітики, і у Фонд соцстрахування, і в комітет Верховної Ради з питань соцполітики, зайнятості та пенсійного забезпечення, і до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини... Усе марно. Сказали, що новий закон уже діяв. Крім того, суму виплати чоловікові зменшили на 30%, оскільки у нещасному випадку вбачали й вину самого постраждалого.

“Згаданий закон, який призвів до відчутного скорочення соцвиплат, — антиконституційний, — каже юрист Віталій Дудін, активіст ГО “Соціальний рух”. — Дивує також позиція Фонду соцстрахування”.

До слова, якщо припустити, що середня зарплата Сергія Потопальського — 5 тисяч гривень на місяць, а частка Фонду соціального страхування у загальному фонді єдиного соціального внеску становила торік 9,14%, то за рік працівник сплатив у Фонд соцстрахування 5484 гривні. Якщо платити так упродовж 35 років, то вийде 191940 гривень.

Та в разі виробничої травми на значну суму допомоги, як свідчить практика, сподіватися не варто. На жаль.

Богданна МАРТИНИК

„Експрес” № 18 (9755) 3 — 10 травня 2018 року

Зміст