НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

А як гарно обіцяли!

Зміст

За чотири роки урядова комісія з повернення незаконно набутих активів посадовців часів Януковича не зібралася жодного разу

Бездіяльність чиновників підтвердили у Міністерстві юстиції. Зокрема, у відповіді на запит громадської організації StateWatch пояснили, що не можуть надати копій протоколів засідань комісії, оскільки жодного засідання не було. Це при тім, що комісію створили ще 2014 року...

Прокоментувати ситуацію ми попросили експерта з питань протидії корупції громадської організації StateWatch Гліба Канєвського.

Про яку саме комісію йдеться і з якою метою її створювали?

— Міжвідомчу комісію з питань повернення державі незаконно отриманих коштів та майна створили відповідно до постанови, яку ухвалив уряд Яценюка в липні 2014 року. Мета була шляхетною — повернути вкрадені активи, якими заволоділи Янукович та його поплічники.

Комісія, по-перше, мала розробляти зміни до законодавства, які б давали Україні правові підстави для співпраці з іноземними державами і, відповідно, можливість отримувати від них майно та гроші, вкрадені за часів Януковича.

По-друге, комісію було створено для узгодження позицій щодо повернення активів між усіма міністерствами та держслужбами всередині уряду.

До комісії увійшли керівники таких впливових відомств, як Міністерство внутрішніх справ, Міністерство юстиції, Генпрокуратура, Адміністрація Президента, Державна фіскальна служба. Через це країни ЄС і погодились заморозити без рішень суду численні статки Януковича і членів його команди.

І що далі?

— Однак, як відомо, протягом 2016—2017 років активи низки тодішніх діячів — таких, як Клюєв чи Азаров, — було розморожено. На мою думку, це рішення зумовлено саме тим, що Україна не створила правових підстав для повернення вкрадених активів. Бездіяльність профільної комісії протягом чотирьох років — підтвердження того, що уряд не виконав своїх зобов'язань перед українським народом і перед міжнародними партнерами.

Свого часу комісію зі схожими функціями створювали і при Президентові. Вона також не працює?

— Так. У березні 2015 року Петро Порошенко своїм розпорядженням створив міжвідомчу робочу групу з координації повернення в Україну коштів, одержаних злочинним шляхом колишніми високопосадовцями. До комісії також увійшли чиновники МВС, ГПУ, інших органів влади. Однак два роки поспіль робоча група навіть не збиралася.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ

„Експрес” № 18 (9755) 3 — 10 травня 2018 року

Зміст