НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Територія, контрольована Росією

Зміст

Саме так в останній резолюції ПАРЄ назвали частину Донбасу. Що це означає для нас?

“Перемога! Асамблея проголосувала за фактичне визнання окупації частини Донбасу Росією! Казкам про шахтарів і трактористів із військторгу настав нарешті кінець і в міжнародних документах!” — так віце-президент ПАРЄ, народний депутат України Володимир Ар'єв прозвітував про ухвалення в асамблеї доповіді “Про надзвичайний стан і відступ від Конвенції про права людини”.

Територія, контрольована Росією

Трохи докладніше про суть документа у частині, що стосується України, розповів ще один представник нашої делегації в ПАРЄ Олексій Гончаренко. “Тепер окупована територія Донбасу описана в рішенні ПАРЄ не як non-government controlled territories (неконтрольовані урядом території), а як territories under effective control by the Russian Federation (території, контрольовані Росією)”, — зазначив парламентар.

Своєю чергою перший віце-спікер Верховної Ради, член постійної делегації в ПАРЄ Ірина Геращенко зазначила, що таким чином ПАРЄ ще раз зафіксувала правду про контроль РФ над частиною Донбасу.

Однак в експертному середовищі ухвалення цієї резолюції ПАРЄ не вважають надзвичайним успіхом, бо у низці попередніх доповідей асамблеї, що стосувалися України, території ОРДЛО вже були визнані окупованими Росією. Понад те, деякі аналітики побачили у формулюванні “території, контрольовані Росією” замість “окуповані Росією” певний крок на догоду Москві.

То що насправді, згадуючи про події в Україні, визнала Парламентська асамблея Ради Європи в останній резолюції?

Про це — у розмові з керівником міжнародних програм Центру глобалістики “Стратегія XXI” Віталієм Мартинюком та професором КНУ імені Т. Шевченка, доктором політичних наук Григорієм Перепелицею.

Які саме зміни зафіксовано у формулюваннях щодо окупованих територій Донбасу в останній резолюції ПАРЄ?

Г. Перепелиця:

— У доповіді окремі території Донецької та Луганської областей названо не “окупованими”, а “територіями під ефективним контролем російської влади”. Тобто зафіксовано, що ці території перебувають під протекторатом іншої держави.

Що можуть означати такі зміни?

Г. Перепелиця:

— Це означає, що може бути досягнута певна угода між країнами або відбутись добровільне передання цієї території під контроль третьої держави чи ООН, й упорядкування там здійснюватиме не країна, якій належала територія. Так, наприклад, свого часу було із Косовом.

Окупація передбачає принципово іншу ситуацію. Передусім це означає, що територію незаконно окуповано іноземними військами. Так, наприклад, Туреччина окупувала Північний Кіпр. Це — міжнародний злочин і порушення міжнародного права. Тобто якщо ми визнаємо ОРДЛО саме окупованими територіями, це означає, що Україна в будь-який момент має право повернути їх, звільнити від окупанта.

В. Мартинюк:

— Не зовсім згоден з такими висновками. З одного боку, справді, нині активно обговорюють тему розгортання миротворчої операції ООН на Сході України. Говорять, зокрема, про те, що у складі згаданої місії буде запроваджено міжнародну тимчасову адміністрацію, яка повинна взяти під свій контроль адміністративне функціонування непідконтрольних Україні територій.

Можна вважати, що триває підготовка до реалізації такого сценарію. Кваліфікацію території з “окупованих” на “території під ефективним контролем” змінили, щоб міжнародна адміністрація могла здійснювати управління ними.

Що ж до звільнення українськими силами окупованих територій, то маю дещо іншу думку. Незважаючи на те, як ці території прописані у резолюції ПАРЄ, вони можуть бути звільнені. Згідно з документами Організації Об'єднаних Націй, Україна має право на захист і відновлення територіальної цілісності та суверенітету держави. Документи ООН (статут Організації, який фіксує недоторканність держав, заборону застосування сили тощо, чи рішення Ради Безпеки ООН) усе-таки мають вищий статус. Резолюція ПАРЄ не перешкоджає можливому звільненню окупованих територій. Кажу “можливому”, бо наразі не розглядають силового сценарію.

Як вважаєте, що спонукало ПАРЄ по-новому назвати окуповані території Донбасу?

В. Мартинюк:

— На мою думку, це було зроблено задля того, щоб резолюція все-таки була підтримана. Таке пом'якшення свідчить про те, що російське лобі в ПАРЄ залишається доволі сильним і дає змогу Москві опосередковано впливати на документи, які розглядають у Парламентській асамблеї Ради Європи.

Крім того, як ми знаємо, всередині ПАРЄ триває боротьба щодо повернення чи неповернення російської делегації до участі в роботі асамблеї. Генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд неодноразово говорив, що Росія має бути повноправним членом Ради Європи, зокрема й ПАРЄ. Така боротьба є причиною того, що в одній резолюції зафіксовано жорсткі формулювання, а в іншій уже пом'якшені. Очевидно, так хочуть створити передумови для повернення Росії до участі в ПАРЄ.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ, фото fakty.ictv.ua

„Експрес” № 18 (9755) 3 — 10 травня 2018 року

Зміст