НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Ласкаво просимо в Карпати!

Зміст

Щоби привабити туристів, газди придумують для них чимало цікавих розваг

...Стара гуцулка дістає з кишені свого киптаря (гуцульська безрукавка) величезний ключ. Ним можна відчинити заіржавілий замок на дверях музею. Тут є все: автентичний одяг, старовинні знаряддя праці, гуцульський посуд, меблі, яким уже більш як сотня років. Жінка кладе ключ на стіл і... йде геть.

“Будете виходити, то засув на місце поставите та замком закриєте. А ключа тутка лишите”, — каже.

“Стривайте! А ви з нами не підете? А раптом ми щось вкрадемо?” — жартуємо. “Вкрадете — Бог вас скарає. Він всьо видит і всьо знає. А мені треба корову здоїти”, — чуємо у відповідь. Ура! Ми в Карпатах!

...Шукаючи житло в туристичному містечку Славське, ми з чоловіком промоніторили не один туристичний сайт. У середньому мандрівникам українськими Карпатами доведеться викласти 400—600 гривень за двомісний номер у котеджі, який стоїть на приватному подвір'ї, або ж кімнату з окремим від господарів входом. Вартість проживання у готелях вища: від 800 і більше гривень за двомісні кімнати.

Цьогоріч більшість власників не підвищували ціни на проживання. Хоча, у дечому таки схитрували. Торік у більшості садиб у ціну номера був закладений сніданок. Цього разу нам повідомили, що за ранкові шість сирників із домашньою сметаною та чай із карпатських трав доведеться заплатити окремо — 60 гривень за кожну порцію.

Ціни на харчування, порівняно з минулим роком, зросли: знаменитий карпатський бограч — у середньому на 10 гривень, домашні вареники та борщ — теж на 5 — 10 гривень. З'ївши грибну юшку, деруни і салат із червоного перцю та огірка, я залишаю в цій садибі 145 гривень.

У середньому на карпатські страви ми на день витрачали приблизно 300 гривень на одного.

“Спробуйте наливочки на домашньому самогоні! Більше ніде такої не знайдете”, — припрошує мого чоловіка вже на виході власник колиби. За 50 грамів домашнього самогону він хоче 40 (!) гривень. А півлітра готовий продати нам за 200 гривень.

Наш н аступний пункт при значення — Івано-Франківщина, скелі Довбуша. Дорогою помічаємо неабиякі зміни у карпатських селах. Уже майже на кожному подвір'ї є приватний басейн. І не якийсь там надувний — а справжній, із лежаками та спеціальними душовими кабінками (чим власники дуже пишаються). А на території одного місцевого готелю бачимо навіть величезні водяні гірки.

Чимало господарів облаштовують на території своїх садиб та готелів дитячі зони. “Це дуже зручно. Доки батьки їдять наш банош та п'ють наші наливки, їхні діти у безпеці бавляться”, — каже пані Анна, у якої ми зупиняємося. На території її садиби для дітей є маленький дерев'яний будиночок заввишки з метр. Дорослим туди зась! А от для малечі — рай: є столи для ігор та малювання, чимало забавок. Поруч — каруселі та гірки, тенісний стіл та майданчик для гри у м'яч.

А чи змінилися цьогоріч ціни на Закарпатті? Телефонуємо до садиби в селі Синевирська Поляна, де ми часто зупиняємося. “За житло, як і минулого року, будете платити по 450 гривень за двомісний номер”, — каже власниця садиби.

Ціни на екскурсії залишилися на рівні минулорічних. На гору гід проведе вас у середньому за 800 гривень (з групи). Зліпити з майстром справжній гуцульський глек або ж розмалювати тарілку можна за ті ж 100—120 гривень. Зросла ціна катання на крісельних витягах — за підйом на гору та спуск заплатите 80 гривень (торік було 60).

А от у карпатські музеї вхід коштує смішні 5—10 гривень, або й узагалі безплатний. От на це гуцули ніколи не підвищують ціну, бо дуже люблять свою історію.

...“Ну бо де ви в себе там у місті побачите, на чому роблять лежаки чи товчут масло? Тільки гезде (ось тут)”, — каже стара гуцулка, якій ми віддаємо ключ від музею. Вона вже подоїла корову, а ми надивилися на старовинні речі, які коштували би не одну тисячу гривень десь на ринку у великому місті. Та нас таки цікавить: невже звідси ніколи нічого не крали?

“Був єден турист, вишиванку заховав у свою торбу, — каже жінка. — То того ж таки вечора Бог його скарав: впав він із коня і зламав си ногу. От так шкандибаючи приніс ту вишиванку, аби ще більшої кари не знати”.

Оля ПІЛІЩУК

„Експрес” № 18 (9755) 3 — 10 травня 2018 року

Зміст