НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Поліглот і зелений Патріарх

Зміст

Розповідаємо цікаві подробиці про Варфоломія І, рішення якого дуже важливе у справі надання томосу про Помісну Церкву в Україні

Чимало людей очікує на томос — офіційний документ Константинопольського Патріарха і Синоду, яким буде офіційно проголошено автокефалію Української Православної Церкви.

Поліглот і зелений Патріарх

Звісно, що цими днями до постаті 78-річного Глави Константинопольського патріархату Варфоломія I прикута особлива увага. Чи зважиться Патріарх на це історичне рішення? Що відомо про нього як особистість? Яких поглядів він дотримується?

Розпитуємо про це релігієзнавця Юрія Чорноморця, професора Інституту філософської освіти і науки НПУ імені М.П. Драгоманова, та Олександра Сагана, професора, провідного наукового співробітника Інституту філософії імені Г. С. Сковороди НАНУ.

Що відомо про нинішнього Константинопольського Патріарха? Як він став духовною особою?

Ю. Чорноморець:

— Народився Димитріос Архонтоніс, майбутній Константинопольський Патріарх, 29 лютого 1940 року в селі Айос Теодорос на острові Імброс (сучасна назва — Гьокчеада, Туреччина). Його батько володів там перукарнею і кав'ярнею.

Малим Димитрій прислуговував як вівтарник священикові у сільській церкві. У 1961 році його висвятили на диякона з іменем Варфоломій.

Далі диякон Варфоломій служив у турецькій армії. А вищу освіту здобував у Папському Східному інституті Григоріанського університету в Римі, в Інституті у Боссі (Швейцарія) та Мюнхенському університеті. Його спеціалізація — канонічне право Православної Церкви.

Патріарх володіє ще п'ятьма мовами, крім грецької та турецької.

У грудні 1973 року він став 68-м митрополитом Філадельфійським, у січні 1990-го — 96-м митрополитом Халкідонським. А 2 листопада 1991 року відбулася інтронізація 270-го наступника апостола Андрія, Архиєпископа Константинополя, Нового Риму та Вселенського Патріарха Варфоломія I.

78-річний Глава Константинопольського патріархату відомий і як учений-теолог. Духовного лідера близько 300 мільйонів православних християн давно визнано одним із найвпливовіших світових діячів.

Як можна охарактеризувати Патріарха Варфоломія I?

Ю. Чорноморець:

— Кажуть, що він, попри високий сан, людина проста і доступна у спілкуванні, має звичку дуже уважно вислуховувати відвідувачів. Скажімо, ось що розповідав свого часу єпископ Димитрій (Рудюк), який у складі делегації від УПЦ КП двічі зустрічався зі Вселенським Патріархом: “Вітаючи єпископів двох українських “неканонічних” Церков (УПЦ КП та УАПЦ), Патріарх Варфоломій не дав нам поцілувати руку, тим самим визнаючи нас як канонічних архиєреїв”.

Можна говорити, що Варфоломій веде політику, спрямовану на зміцнення єдності Православної Церкви загалом і єдності православних у Європі зокрема. Скажімо, Вселенський Патріарх зробив істотний внесок у врегулювання збройних конфліктів на теренах колишньої Югославії. Очолив історичне відновлення Автокефальної Церкви Албанії та Автономної Церкви Естонії. Ще Варфоломій відомий у Європі як “зелений Патріарх”, бо став першим серед релігійних лідерів захисником навколишнього середовища.

Варфоломій І стверджує, що кожна людина — образ Божий і тому всі наділені однаковими правами. “Всі люди, незалежно від раси, національності, релігії, переконань, кольору шкіри і статі, — живі й унікальні ікони Божі”, — зазначає він. Патріарх прагне довести, що ксенофобія — великий гріх.

Патріарх Варфоломій I відвідував Україну?

Ю. Чорноморець:

— Константинопольський Патріарх відвідував нашу країну двічі. Перший візит відбувся у вересні 1997 року до Одеси на судні з учасниками еколого-екуменічного семінару. А другий раз він приїжджав до Києва, з нагоди святкування 1020-ї річниці хрещення Київської Русі, у липні 2008 року.

Хто остаточно має вирішити, чи надати автокефалію Українській Православній Церкві — Константинопольський Патріарх чи Синод?

О. Саган:

— Вирішуватиме Святий та Священний Синод. До нього входять 12 ієрархів, крім Константинопольського. Всі вони мають право голосу.

До слова, ієрархи, які входять до складу Синоду, обираються щороку.

Що потрібно для того, аби томос підписали?

— Нам потрібна проста більшість — 7 голосів. Томос підписуватимуть усі члени Синоду — навіть ті, хто голосував проти. Рішення Синоду остаточне і перегляду не підлягає.

До речі, чи може для України бути повчальним приклад надання томосу Естонській Автономній Православній Церкві?

Ю. Чорноморець:

— Згадаймо події тих часів. 20 лютого 1996 року Священний Синод Вселенського патріархату поновив діяльність томосу 1923 року та заснував Естонську Автономну Православну Церкву під своєю юрисдикцією. Московський патріархат зреагував істерично: він розірвав відносини з Вселенською патріархією та перестав поминати ім'я Вселенського Патріарха на літургії. Та вже в квітні 1996 року делегації обох боків зустрілись у Цюриху (Швейцарія) та дійшли у цьому питанні принципової згоди. Домовленість припускає існування в Естонії двох паралельних юрисдикцій, причому було запропоновано самостійно визначитися: чи належати їм до Естонської Церкви в юрисдикції Вселенського Патріарха, а чи до Церкви, яка входить до Московської патріархії.

Богданна МАРТИНИК, фото Reuters

„Експрес” № 18 (9755) 3 — 10 травня 2018 року

Зміст