НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

То я, виявляється, спонсор?

Зміст

Президентська політсила отримувала грошові перекази від імені бюджетників, про що ті навіть не здогадувалися

За останні два роки внески від фізичних осіб у скарбницю Блоку Петра Порошенка сягнули майже 6 мільйонів гривень. Гроші надходили через персональні дані бюджетників, а самі пожертви маскували під членські внески.

Масштабну схему махінацій вдалося викрити руху “Чесно”.

Що вас наштовхнуло на те, щоб перевірити правдивість даних, вказаних у фінансових звітах БПП? — питаємо в аналітика з партійних фінансів цього руху, автора розслідування Ігоря Фещенка.

— У звіті президентської політсили спершу насторожило те, що левова частка благодійників переказали кошти на самий Святвечір (6 січня) або за декілька днів до нього. На початку січня зазвичай триває святкова метушня. Чому саме в цей час багато людей вирішили профінансувати БПП? Доволі підозріла деталь.

Дивним виявилося і те, що в деяких областях партію фінансували 4, 5 чи 10 осіб протягом двох років, а в Рівненській за два роки виявилося 1200 донорів, у Харківській — аж 3200. Надто велика диспропорція. До слова, велика частина донорів — освітяни. Тому ми відшукали декілька десятків із цих людей, щоб особисто поспілкуватися з ними.

І що вам вдалося з'ясувати?

— Абсолютна більшість сказала, що не переказувала жодних грошей політсилі. Тільки від нас дізналися, що нібито фінансують партію. Крім того, вони не є членами партії. Хоча в документах, які БПП подав до Національного агентства з питань запобігання корупції, вказано протилежне.

А яким чином дані цих людей потрапили до президентської політсили?

— Усі, крім однієї вчительки, сказали, що або мали намір бути, або були членами дільничної виборчої комісії від БПП у 2014 році. Тоді подали свої документи партії. І та не лише скористалася ними під час подання списків на формування дільниць, а й, судячи з усього, користується досі — для того, щоби переказувати нібито членські внески від імені цих людей.

Чи можна когось притягти за це до відповідальності?

— Подібна ситуація була з використанням персональних даних партією “Батьківщина”. Цю схему ми виявили минулого року. Тоді також люди, які фігурували у звіті, не знали, що переказують партії гроші. Але тоді йшлося не про членські внески розміром 20 гривень, а про 10—15—20 тисяч гривень. Через використання такої схеми розпочато два кримінальні провадження. Одне — за фактом підроблення фінансового звіту, який партія подає до НАЗК, і друге — за позовом одного з тих людей, що фігурували у звіті, — за незаконне використання персональних даних. Оскільки ситуація з БПП аналогічна, то має бути розпочато принаймні два кримінальні провадження.

Ірина КОВАЛЕНКО

„Експрес” № 18 (9755) 3 — 10 травня 2018 року

Зміст