НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Супермаркет із продажу голосів

Зміст

На останніх виборах до ОТГ поставлено рекорд за масштабами підкупу виборців

Недільні вибори у 40 об'єднаних територіальних громадах стали найбруднішими за весь час голосування в ОТГ, починаючи зі жовтня 2015 року. Про це, за підсумками моніторингу, заявили у Комітеті виборців України.

Супермаркет із продажу голосів

До спостерігачів КВУ надійшла інформація про 25 фактів підкупу. Правоохоронці розпочали кримінальні провадження у п'яти областях. У день виборів на гарячому спіймали трьох скупників голосів.

Експерти наголошують: спроби організувати системний підкуп можуть повторитися у всеукраїнському масштабі під час парламентських перегонів наступного року.

Докладніше — у розмові з генеральним директором Комітету виборців України Олексієм Кошелем та головою правління Центру соціологічних та політологічних досліджень “Соціовимір” Сергієм Тараном.

Які схеми підкупу застосовували політсили чи кандидати на цих виборах до ОТГ?

О. Кошель:

— Схеми залишаються незмінними. Це, по-перше, гроші в обмін на голос. По-друге, продовольчий набір в обмін на голос. По-третє, так звана технологія добрих справ: озеленення, ремонт, побудова спортивних і дитячих майданчиків.

Уже стало нормою, коли кандидат дарує дитсадку мікрохвильову піч, лікарні — пральну машину. Люди не сприймають кандидата, який приходить до них без подарунка. Хтось йшов до виборців із комбікормом, хтось — із квитками на концерт.

На цих виборах ми побачили масове застосування технології прямого підкупу. Людям роздавали конверти з грошима (від 300 до 600 гривень). Крім того, з громадянами підписували так звану угоду, за якою першу частину коштів вони отримували до голосування, другу — після.

Деякі з цих схем вдалося вчасно викрити. В одній з громад було затримано спостерігачку, яка мала при собі список із прізвищами 150 виборців та їхніми адресами, номерами телефонів і позначками про отримані гроші. Загалом, оприлюднені фото та відеоматеріали про схеми й конкретні факти купівлі голосів дають підстави прогнозувати відкриття не менш як 10 результативних кримінальних проваджень.

Зауважу, що голосування відбулося у 17 областях — у 40 громадах обирали депутатів 113 сільських, 16 селищних та 4 міських рад об'єднаних територіальних громад, а також голів сіл, селищ та міст.

Чому підкуп настільки поширений у нас? Як можна викоренити це явище?

О. Кошель:

— На жаль, за підсумками парламентських виборів — 2014 і місцевих — 2015 в Україні, не було жодного прецеденту, коли б купівля голосів призвела до реального тюремного строку. Безкарність дозволила політикам перетворити вибори на супермаркет із продажу голосів.

Головним запобіжником для таких злочинів мала б стати повноцінна виборча реформа з ліквідацією мажоритарної складової та цілковитою забороною політичної реклами. Ухвалення нового виборчого кодексу в найближчі шість місяців (за рік до парламентських перегонів) має стати ключовою вимогою до Верховної Ради.

Нагадаю, згідно з українським законодавством, і для того, хто платить за голос, і для того, хто його продає, передбачено відповідальність — аж до кримінальної (до трьох років ув'язнення).

С. Таран:

— Для того щоб подолати явище підкупу виборців, потрібно, щоби влада ініціювала посилення відповідальності за такі злочини. А також слід змінювати політичну культуру виборців. Мало хто готовий воювати в судах із тими, хто підкуповує, і відмовлятись від грошей чи подарунків. Людей більше цікавить ремонт дороги чи під'їзду, ніж голосування депутата за речі, важливі для їхнього регіону.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ, фото prm.ua

„Експрес” № 18 (9755) 3 — 10 травня 2018 року

Зміст