НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Субсидії по-новому: усе, що треба знати

Зміст

Уряд запровадив обмеження, через які близько 20% отримувачів пільг більше не зможуть на них претендувати

Перевірка субсидіантів, яку розпочало Міністерство фінансів, виявила низку системних проблем із призначенням такої допомоги — отримувачами субсидій часто виявлялися доволі заможні люди. Новації ж мають скоротити випадки зловживання державною підтримкою.

Субсидії по-новому: усе, що треба знати

Влада переконує: ті, хто справді потребуватиме допомоги, отримуватимуть її й надалі. Натомість люди, які приховують свої статки, субсидії мати не зможуть.

Кабінет Міністрів вніс зміни до чинних правил надання субсидії на житлово-комунальні послуги для населення. За задумом Кабміну, новації мають зробити систему “соціально справедливою”.

Директор департаменту державної соціальної допомоги Міністерства соціальної політики Віталій Музиченко визнав, що близько 20% чинних субсидіантів можуть втратити право на пільги з початку нового опалювального сезону.

Бо змін — чимало. Наприклад, тепер не зможуть претендувати на державну допомогу в оплаті “комуналки” люди, що мають нове авто, велику житлову площу або ж які не є офіційно зареєстрованими як безробітні.

Ще одна зміна — передбачається, що вже в наступному опалювальному сезоні субсидії будуть видавати грішми. Отже, отримувачі можуть залишити собі зекономлене завдяки ощадливому споживанню. Монетизація має стати додатковим стимулом для енергоефективності, кажуть в уряді. Докладніше про нові правила надання субсидій розпитуємо експерта з економічних та соціальних питань Всеволода Степанюка й екс-міністра економіки Віктора Суслова.

За яких умов тепер українцям надаватимуть знижку на оплату комунальних послуг?

В. Суслов:

— Призначаючи субсидії, враховуватимуть матеріальне становище родини. Якщо у власності сім'ї є автомобіль, якому менш ніж п'ять років (крім мопеда та авто, наданого органом соціального захисту населення), — субсидію не призначатимуть.

— У містах-мільйонниках часто здають в оренду квартири з уже оформленою субсидією на комунальні послуги, — продовжує Віктор Суслов, екс-міністр економіки. — Власники отримують доходи, а пільгою користуються ті, хто не має на неї права. Тепер же доходи від оренди майна, зокрема, від здачі в оренду квартири, необхідно вказувати в деклараціях про доходи — в новій графі “інші доходи”.

У випадку безробітних осіб субсидія надаватиметься тим, хто офіційно зареєстрований у службі зайнятості. Тим, хто працює без оформлення в Україні або за кордоном, органи соцзахисту автоматично рахуватимуть місячний дохід на рівні трьох прожиткових мінімумів — 5286 гривень (дотепер нараховували два прожиткові мінімуми). У Мінсоцполітики переконані, що ця новація стимулюватиме українців до офіційного працевлаштування, сприятиме детінізації та усуне соціальну несправедливість, коли субсидію отримують люди з достатньо високими доходами.

Які ще новації передбачено?

В. Суслов:

— Вони стосуються площі будинків та квартир. Уряд переконує, що є помешкання, які відносяться до категорії “преміум класу”. І донедавна на них також оформляли субсидії, прописуючи там одиноку пенсіонерку з мінімальною пенсією. Тепер же, якщо площа квартири власника перевищує 120 квадратних метрів, а будинку — 200 квадратних метрів, субсидію скасують. Ця норма не стосується лише дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей.

В. Степанюк:

— Кабмін також знизив нормативи споживання, у рамках яких надають субсидію. Так, соціальна норма на газове опалення становитиме 4,5 кубометра на 1 квадратний метр площі, електроопалення — 30 кВт/год на 1 квадратний метр площі. І це вже не перше “зрізання” нормативів споживання. Так, згадана соціальна норма на газове опалення у 2014-му становила 13,6 кубометра на квадратний метр площі, у 2015-му — 7,6 кубометра, 2016-му — 5,5 кубометра, 2017-му — 5 кубометрів.

Чи є зміни в процедурі оформлення субсидії?

В. Суслов:

— Так. Внутрішньо переміщені особи відтепер зможуть оформити субсидію без договору оренди житла — лише на підставі заяви і декларації, з вказанням складу домогосподарства. Заява стане приводом для обстеження матеріально-побутових умов, а сам акт про обстеження — підставою для призначення субсидії.

Спростили процедуру отримання субсидій і для жителів об'єднаних територіальних громад. Відтепер ОТГ мають право приймати від громадян документи для оформлення субсидії для передачі їх органам соціального захисту населення.

Також уряд обіцяє, що проведе преміювання домогосподарств за економію ресурсів за підсумками цього опалювального сезону. Як і минулого року, під монетизацію підпадуть зекономлені домогосподарствами 150 кіловат електроенергії, якщо цей ресурс використовується для опалення, або 100 кубів газу. У грошовому еквіваленті це майже 700 гривень.

А куди звертатися, щоб отримати ці гроші?

В. Степанюк:

— Субсидіантам, які економно використовували ресурси, потрібно до 1 вересня подати заяву у місцеве управління соціального захисту населення. Інформацію про наявність економії кожен отримувач субсидії може відслідковувати у своїй платіжці, або звернувшись до постачальника газу чи електроенергії.

Що робити людям, які, до прикладу, мають відносно нове авто чи у сім'ях яких є незареєстровані безробітні?

В. Суслов:

— Як пояснив директор департаменту державної соціальної допомоги Мінсоцполітики Віталій Музиченко, їм потрібно звернутися до органів соцзахисту і подати пакет документів — заяву та декларацію — аби визначити право на субсидію. Для тих, у кого статки не змінюються, які не робили дуже дорогих покупок й у складі сімей немає працездатних осіб, які декларують відсутність доходу, — право на субсидію зберігається автоматично. Якщо у вас виникли якісь інші питання щодо нарахування субсидій, адресувати їх потрібно відділу соцзахисту.

Чому уряд вирішив впровадити такі новації?

В. Суслов:

— За даними Держказначейства, держбюджет за січень-березень 2018 року був виконаний із дефіцитом 20,56 мільярда гривень, що більше ніж удвічі перевищує дефіцит за аналогічний період попереднього року. Отож уряд не може виплачувати той обсяг субсидій, який мав би. Відповідно, стають жорсткішими правила їх видачі. На мою думку, це розумно.

В. Степанюк:

— Влада знижує соціальну підтримку. Думаю, такі новації лише погіршать фінансовий стан наших громадян. До того ж у деяких випадках влада ігнорує правові норми. От, приміром, щодо нарахування незареєстрованим безробітним трьох прожиткових мінімумів. Якщо у чиновників немає конкретних доказів, що людина справді заробляє ці гроші, вона повинна вважатися безробітною, тобто такою, що не отримує жодних доходів.

Ще один момент — із дорогими покупками. Навіщо запроваджувати п'ятирічний термін давності? Цілком може бути, що декілька років тому людина пристойно заробляла й могла собі дозволити купити авто, а тепер у неї впав рівень доходів. Виходить, що влада хоче, аби такі громадяни продавали майно, щоб оплатити “комуналку”?..

Ірина КОВАЛЕНКО, фото Ярослава СТАНЧАКА

„Експрес” № 18 (9755) 3 — 10 травня 2018 року

Зміст