НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Немає паспорта — не буде й доларів

Зміст

Купити у банку валюту без посвідчення особи — вкрай непросто

“Уявляєш, хотіла нещодавно придбати двадцять доларів в одному з комерційних банків, — розповідає знайома. — Не продали, бо паспорта не мала. Хіба цю норму в нас не скасували? Якби хоч тисячу доларів купувала, а то ж лише двадцять!”

“А я хотіла продати 50 євро у банку, у мене теж попросили документ. Для чого?” — дивується й інша подруга.

“Озброївшись” декількома сотнями гривень, я вирішила піти у банк і пересвідчитися, чи ця практика досі існує. Адже НБУ дозволив купувати і продавати валюту на суму до 150 тисяч гривень без паспорта ще у серпні 2016 року.

— Чи можна купити 50 доларів? — запитую касира в державному банку.

— Так. А паспорт маєте?

— Навіщо? — питаю. — Покажіть мені документ, де написано, що я зобов'язана пред'явити паспорт.

— У нас такі правила, — каже касирка. — Нема паспорта — нема доларів. Ксерокс документа ми вже не знімаємо, це справді скасували.

Показую касирці постанову Нацбанку №364, де написано, що “з 10 серпня 2016 року... фізичні особи можуть проводити обмін валют на суму до 150 тисяч грн в еквіваленті без надання документів”. Згідно з цим документом та ще однією постановою регулятора, що набула чинності 5 квітня 2017-го, протягом дня я маю право купити без документа 5769 доларів.

“Усі запитання — до Нацбанку, — відповіла мені касирка. — У нас розпорядження, щоби без паспорта валюту нікому не продавати”.

Довелося звернутися за роз'ясненням до регулятора. У відповіді, яку мені дали, виявилось багато цікавого.

“При здійсненні продажу фізичній особі іноземної валюти в сумі, яка дорівнює чи перевищує 150000 гривень в еквіваленті, для банків обов'язковою є вимога документа, що посвідчує особу, — відповіли в НБУ на мій запит. — Ця норма збереглася відповідно до законодавства про запобігання та протидії легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.

У той же час, згідно з декретом КМУ “Про валютне регулювання”, банківські установи діють як агенти валютного контролю. А це надає їм право вимагати документ, що посвідчує особу, навіть якщо сума купівлі фізособою валюти менша за 150000 гривень в еквіваленті. У таких випадках банки на власний розсуд вирішують, вимагати документ чи ні. Відповідно, вимога банками документів при купівлі фізичними особами валюти — законна”.

“Не розумію, навіщо банки й надалі вимагають у фізичних осіб паспорти при купівлі валюти? — дивується економічний експерт Всеволод Степанюк. — Можливо, банки таким чином збирають персональну інформацію про своїх клієнтів, а потім використовують її в якихось маркетингових цілях? Наприклад, дуже часто люди дивуються, що їм дзвонять із якоїсь фінустанови і пропонують кредит, хоч вони там не обслуговуються”.

Леся ЯСИНЧУК

„Експрес” № 18 (9755) 3 — 10 травня 2018 року

Зміст