НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

“Секонд-хенд” для олігархів

Зміст

Понад тисячу державних підприємств хочуть ліквідувати, решті загрожує розпродаж за безцінь

Секонд-хенд для олігархів

Яскравим прикладом такої схеми називають Одеський припортовий завод.

Значна частка підприємств, що залишилися в державній власності, не працює. Про це заявив в. о. голови Фонду держмайна Віталій Трубаров.

“Ми проаналізували той обсяг держпідприємств, які існують, їх 3,5 тисячі. На жаль, з цих підприємств 1255 — це, як правило, вже “пустушки”, ті, які підлягатимуть ліквідації”, — сказав він.

Серед підприємств, які підлягають ліквідації, на сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі вказані, зокрема, акціонерна компанія “Хліб України”, Харківський радіозавод “Протон”, завод “Маяк”, Державне підприємство “Харківський електромеханічний завод Електромашина”, “Укрзовнішдеревпром”, державний концерн “Лорта”, підприємство “Вугілля України”, концерн “Авіавоєнремонт”, концерн “Укрторф”, підприємство “Твел”, концерн “Авіавоєнремонт” та сотні інших.

Докладніше — у нашій розмові із екс-головою Фонду держмайна Олександром Бондарем, колишнім міністром економіки Сергієм Терьохіним та економістом центру “Case Україна” Володимиром Дубровським.

У чому причина того, що понад тисячу державних підприємств перестали ефективно працювати?

В. Дубровський:

— Якщо підприємство залишається у власності держави, здебільшого воно руйнується. Ним керує людина, яка хоче “вибити” з нього прибутки, але не зацікавлена вкладати гроші, бо це підприємство їй не належить. До того ж ця особа зазвичай є не бізнесменом, а призначена чиновниками і дуже часто не має ані стратегії розвитку, ані відповідних здібностей.

С. Терьохін:

— І це ще раз доводить правильність тези про те, що найкращим управлінцем є приватний, а не найнятий державою чиновник.

Але ж чи не умисне доводять підприємство до банкрутства, щоб потім купити його чи його нерухомість під час ліквідації за безцінь?

О. Бондар:

– Отож-бо й воно! Є чимало способів довести підприємство до банкрутства та поставити його на межу ліквідації.

Яскравий приклад — Одеський припортовий завод. За підсумками минулого року, збитки колись надзвичайно привабливого підприємства становили майже 1,5 мільярда гривень. Його в 2008 році хотів купити Коломойський за 625 мільйонів доларів. Тоді уряд не дозволив продати завод за ці гроші, вважаючи, що це дешево. Прийшла нова влада. Тогочасний прем'єр Яценюк заявив, що цей завод коштує мільярд доларів. А вже уряд Гройсмана двічі намагався продати ОПЗ: спершу за 400, а потім за 200 мільйонів доларів. Тепер уже мова про те, що завод готові віддати всього за 50 мільйонів. Потім нам розкажуть, що завод купили перспективні іноземні інвестори. Але я наперед можу сказати, що ці інвестори будуть з Кіпру — офшору, у якому реєструють свої компанії українські й російські олігархи.

Такий стан колись надзвичайно привабливих державних підприємств вигідний олігархам. Їм хочеться, щоб усе це майно було нічого не варте, аби його за копійки скупити й тоді — на ньому наживатися. І от що цікаво. Державні підприємства, які вже продані й належать олігархам, якот обленерго, облгази, вугільні шахти, далі різко нарощують прибутки!

Ірина КОВАЛЕНКО, фото Reuters

„Експрес” № 17 (9749) 26 квітня — 3 травня 2018 року

Зміст