НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Прірва між багатими та бідними

Зміст

У багатьох країнах світу цей розрив щороку збільшується. Україна — не виняток

Торік у світі зареєстрували 233 новоспечених мільярдерів. Якщо у 2000 році їх було лише 322, то у 2017-му — 2043. Статки мільярдерів зростають швидше, ніж світова економіка. З 1995 року вони збільшилися у вісім разів — до 5,4 трильйона доларів, а світовий ВВП — лише втричі (до 77 трильйонів).

Прірва між багатими та бідними

За даними Організації економічного співробітництва, у 35 державах, які є її членами, розрив між багатими та бідними сьогодні — найвищий за останні 30 років. І це дуже небезпечна тенденція. Бо доведено: якщо частка 20% найбагатших у сукупних доходах збільшується, то економічне зростання країни сповільнюється.

Якби не збільшення прірви між багатими та бідними, то ВВП країн, які входять до складу ОЕСР, був би на 8,5% вищий, а, наприклад, Німеччина отримувала би на 40 мільярдів євро більше доходу щорічно.

А яка частка в Україні багатих та бідних?

— Порахувати статки наших товстосумів значно легше, аніж бідність бідних, — переконаний виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин. — Нещодавно Мінфін вийшов із пропозицією встановити особливі умови для сплати податків тими, чий річний дохід перевищує 50 млн гривень. Це переважно бенефіціари великих компаній, що мають постійні прибутки. Таких в Україні, за нашими підрахунками, не більше як 2 тисячі.

Щодо бідних, то нині держава дотує майже 50% домогосподарств, надаючи їм субсидії на оплату ЖКП. Хоча, звісно, багато з цих людей отримують зарплату у конвертах, мають додаткові доходи...

— Торік загальні статки сотні найбагатших людей України збільшилися на 2 мільярди доларів (10%) — до майже 27 мільярдів доларів, — каже економічний експерт Дмитро Киричук. — Для держави, яка перебуває у стані війни та кризи, не так і мало. Доларовий ВВП України зріс у 2017 році на 20,5% (із 93,6 до 112,2 мільярда доларів). Тобто сто українських товстосумів володіють активами, що співмірні з чвертю нашого ВВП! Для порівняння, сумарний капітал 100 найбагатших людей Чехії становить 15 мільярдів, Нідерландів та Швеції — 16 мільярдів доларів.

Прірва між багатими та бідними у нас глибшає?

О. Пендзин:

— Так, хоч офіційні цифри можуть цього й не показувати. Для визначення нерівності у світі застосовується коефіцієнт Джині. Що він більший, то глибша прірва: 1% означає, що в країні — повна рівність доходів у всіх групах населення, 100% — весь дохід в країні належить одній особі.

Востаннє ООН визначала ступінь розподілу доходів у 2013 році. Тоді індекс Джині в Україні дорівнював 24, за цим показником ми були поряд із Чехією та Норвегією. Тоді ООН засвідчила, що в Україні активно формується середній клас.

На жаль, з 2013 року ситуація різко погіршилася. Доходи населення впали, ВВП знизився із 170 до 104 мільярдів доларів, інвестиції обвалилися. Нині середнього класу в нашій країні майже немає (щомісячно представник середнього класу повинен заробляти в Україні не менш як 25 тисяч гривень. — Авт.).

А чому дедалі більша прірва між багатими і бідними у США?

О. Пендзин:

— Там дуже поширені програми підтримки бідних. Можна сказати, що суспільство відкуповується від найбідніших верств населення, щоби зменшити ризик соціальних катаклізмів. В Америці навіть є програма безплатної роздачі харчів. Якщо середньомісячний дохід менший як 1300 доларів на душу населення, то ви маєте право на безплатне отримання продуктів харчування. Загальний бюджет цієї програми в США становить 80 мільярдів доларів США! І 44 мільйони американців користуються нею.

Така “підтримка” розхолоджує населення, що не має стимулів боротися за своє існування. І тим гірше розвивається економіка. Бо бізнес та економіка базуються на ініціативі людей. А якщо вони її не проявляють, то втрачається стимул працювати і досягати чогось більшого.

— У світі це справді велика проблема, коли доходи робітників і топ-менеджерів різняться у 300 разів, — додає Євген Пенцак, економічний експерт. — Провідні економісти світу міркують, як змінити правила глобального капіталізму, щоби ця поляризація у західних країнах зменшилася.

Є дослідження, які показують, що протягом багатьох років бідні сім'ї залишаються бідними, а багаті — багатими. Рівень проникнення бідних до багатих становить лише 5%. А для стабільного економічного розвитку країні потрібен середній клас. Коли люди будуть бачити позитивні приклади, як діти з бідних сімей досягають успіху, це надихатиме інших докладати зусиль, щоби також досягнути фінансової стабільності.

До слова, на мій погляд, в Україні бідні мають можливість досягати високих результатів, якщо працюватимуть над собою, здобуватимуть правильну освіту й докладатимуть зусиль для кар'єрного зростання.

Леся ЯСИНЧУК, фото Ярослава СТАНЧАКА

„Експрес” № 17 (9749) 26 квітня — 3 травня 2018 року

Зміст