НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Хитра боротьба за рідкісний метал

Зміст

Фірма, яку пов'язують із людьми з оточення Петра Порошенка, опинилася в центрі літієвого скандалу

Державна служба геології та надр видала ТОВ “Петро-Консалтинг” спеціальний дозвіл на 20 років на видобування літієвих руд на Шевченківському родовищі, що розташоване у західній частині Донецької області.

Хитра боротьба за рідкісний метал

Усе б нічого, якби не декілька цікавих нюансів. Дозвіл на видобування літію, попит на який у світі зростає шаленими темпами, віддали цій фірмі без жодних аукціонів. Адже це родовище найбільш вивчене, відоме та перспективне в Україні.

І хто, думаєте, отримав цей дозвіл? Компанія, близь ка до влади, зокрема, до оточення Президента.

— Інформація щодо усіх спецдозволів на видобуток корисних копалин в Україні у відкритому доступі на офіційному сайті Державної служби геології та надр, — розповідає розслідувачка антикорупційного проекту “Наші гроші” Надія Бурдей. — У переліку опублікований і спецдозвіл, виданий компанії “Петро-Консалтинг”.

Які факти підтверджують, що ця компанія близька до людей із оточення Президента?

— Формальні власники “Петро-Консалтингу” — ресторатор зі Львова Олег Большаков та київський скульптор Микола Єсипенко. Але офіційний номер телефону компанії “Петро-Консалтинг”, вказаний у реєстрі Мін'юсту, також належить іншій компанії — “Чарівний маєток”. Засновником цієї фірми є молодий український бізнесмен Тарас Ігнащенко. У ході розслідування з'ясувалося, що Ігнащенко має безпосередній стосунок і до “Петро-Консалтингу”, у цій фірмі він обіймає посаду директора з розвитку.

Тарас Ігнащенко — партнер сина першого заступника секретаря Ради нацбезпеки і оборони України, раніше — біз нес-партнера Порошенка у компанії “Богдан” Ігоря Гладковського. Ігнащенко та Гладковський є співзасновниками компанії ТОВ “Київбіоенерго”. У 2017 році, очолюючи “Хюндай Мотор Україна”, Гладковський описував перспективи електромобілів в Україні. Тобто компанія, якою керує його бізнес-партнер Ігнащенко, отримала дозвіл на видобуток 14 мільйонів тонн руди для батарей цих автомобілів, оминувши конкурс та аукціон. Ця схема відома, як “апробація”.

Розкажіть докладніше.

— Фірма подала документи, що зробила переоцінку запасів Шевченківського родовища. Але зроблено це було без проведення геологорозвідувальних робіт, лише на основі старих радянських документів про відкриття родовища. Отримання спецдозволу обійшлося “Петро-Консалтингу” в 1 мільйон доларів внеску за дозволи та геологічну інформацію.

Сам Тарас Ігнащенко — син Володимира Ігнащенка, радника міністра енергетики Ігоря Насалика. За часів Януковича той був радником міністра екології Едуарда Ставицького та заступником Миколи Злочевського на цій же посаді. Після Майдану міністр став фігурантом шести кримінальних справ і втік. А Ігнащенко став радником нового міністра.

Родина Ігнащенка глибоко інтегрована в президентське оточення. Він (Володимир Ігнащенко) — радник міністра Насалика, помічник нардепа від БПП Анатолія Матвієнка, сусід іншого нардепа і бізнес-партнера Президента Ігоря Кононенка.

Чим цікаве Шевченківське родовище? Чи відомо, які там запаси літію? У яку суму вони оцінюються?

— Літій — метал, який використовують для виготовлення батарей для мобільних телефонів та комп'ютерів, а також літій-іонних акумуляторів для електромобілів. Саме завдяки електричному транспорту попит на цей метал значно зріс протягом останніх декількох років.

СБУ засекретила інформацію про балансові запаси літію в Україні на підставі рішення міністра економічного розвитку й торгівлі України Айвараса Абромавичуса аж до 2020 року. Тобто Держгеонадра спершу відмовилися назвати обсяг запасів руди на Шевченківському родовищі, посилаючись на наказ СБУ. Однак згодом компанія “Петро-Консалтинг” все-таки оприлюднила дані про запаси отриманого нею родовища. Вони становлять 14 мільйонів тонн літієвої руди. При місткості літію у руді приблизно 1%, вартість запасів родовища становить близько 2,8 мільярда доларів (ринкова вартість металу — 20 тисяч доларів за тонну).

До речі, наприкінці березня у парламенті зареєстровано законопроект щодо стимулювання розвитку електротранспорту в Україні. Зокрема, депутати планують звільнити від оподаткування компанії, які видобуватимуть літій в Україні та виготовлятимуть електромобілі...

Леся ЯСИНЧУК, фото Reuters

„Експрес” № 17 (9749) 26 квітня — 3 травня 2018 року

Зміст