НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Міністр Рева і його фантазії

Зміст

Високопосадовець вважає: матері-одиначки отримують від держави такі величезні виплати, що свідомо відмовляються від одруження. Справді?..

Наша система соціального захисту не спонукає до одруження, заявив міністр соцполітики Андрій Рева. І саме тому кількість матерів, що нібито самотужки виховують дітей, за останні 25 років збільшилася аж у 22 рази.

Міністр Рева і його фантазії

Чи справді це так? І на яку максимальну допомогу від держави можуть сподіватися матері-одиначки?

З'ясовуємо разом із Ольгою Пищуліною, провідною експерт кою соціальних і гендерних програм Центру Разумкова, Лідією Ткаченко, науковою співробітницею Інституту демографії і соціальних досліджень ім. М. В. Птухи НАН України, та Віталієм Музиченком, генеральним директором директорату сім'ї та соціальної підтримки населення Мінсоцполітики.

Чи справді частка матерів-одиначок зросла аж у 22 рази?

Л. Ткаченко:

— За даними Держстату, частка дітей, народжених жінками, які не перебувають у шлюбі, у 1990 році становила 11,2%, тепер — 20,1%, максимальний показник був у 2013 році (22,1%). Тобто зростання справді чимале — майже вдвічі, але аж ніяк не у 22 рази.

На 1 січня 2017 року виплати матерям-одиначкам були призначені на 490,6 тисячі дітей. Така велика кількість пояснюється тривалим терміном виплати допомоги — аж доки дитині виповниться 18 років. А якщо дитина здобуває професійну освіту — до закінчення навчального закладу, але не довше ніж до 23 років.

В. Музиченко:

— Додам, що в Україні офіційно налічується 253 тисячі матерів-одиначок. Найбільше їх у Дніпропетровській та Харківській областях — 25 і 23 тисячі осіб відповідно.

Які кошти отримують матері-одиначки на дітей від держави? І чи всі на них можуть розраховувати?

О. Пищуліна:

— У сучасній редакції закону “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” немає норми про те, що всі матері-одиначки незалежно від статків мають право на щомісячну виплату. До 2016 року такі жінки отримували від держави допомогу у розмірі не менш як 30% прожиткового мінімуму (по 350,10 гривні на дошкільнятка і 436,50 гривні на дитину від 6 до 18 років). Крім того, існував збільшений розмір адресної допомоги тим матерям, які мали низькі доходи.

За сучасною формулою Мінсоцполітики, з'явилася категорія жінок із “високим доходом” — якщо щомісячний дохід матері-одиначки перевищує розрахунковий, вона не отримуватиме державної допомоги. За приблизними оцінками, третина жінок, що отримували допомогу на дитину раніше, тепер позбавлені такого права.

Роз'ясніть докладніше схему нарахування такої допомоги.

О. Пищуліна:

— Самотня мама може претендувати на допомогу від держави тільки в тому випадку, якщо на одного члена сім'ї припадає сума, нижча за прожитковий мінімум (1700 грн — на 1 січня 2018 року).

Розмір допомоги розраховують, виходячи з різниці між 100% прожиткового мінімуму, установленого для дитини відповідного віку, і середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців (сукупний дохід сім'ї за 6 місяців треба поділити на 6, а потім — на кількість членів такої сім'ї). Отриманий після ділення дохід потрібно порівняти з відповідним прожитковим мінімумом. Якщо він нижчий за мінімум — тоді жінці буде призначено соціальну виплату на дітей у розмірі різниці між прожитковим мінімумом на дитину відповідного віку і середньомісячним доходом на одного члена сім'ї.

Для дітей, які не досягли 6-річного віку, максимальний розмір допомоги з 1 січня 2018 року становить 1492 гривні, від 6 до 18 років — 1860 гривень, від повноліття і до 23 років — 1762 гривні (для студентів денної форми навчання державного вишу).

Можете подати приклад розрахунку?

О. Пищуліна:

— Візьмімо сім'ю, яка складається з 3 осіб: двоє дітей віком 12 та 4 роки і мати-одиначка, середньомісячний дохід сім'ї — 2500 гривень (сюди входить і заробітна плата, і виплати після народження дитини, тобто враховуються усі можливі джерела доходів). Отже, на одного члена родини середньомісячний дохід становитиме: 2500 грн/3 особи = 833,33 гривні.

На дитину віком 4 роки розмір допомоги матері-одиначці становитиме 658,67 гривні (прожитковий мінімум 1492 грн мінус 833,33 грн). На дитину віком 12 років — 1026,67 грн (прожитковий мінімум 1860 грн мінус 833,33 грн). Такі суми жінка отримує півроку, далі має знову звертатися до соціальних служб і надавати інформацію стосовно своїх доходів, щоб розмір допомоги перерахували.

В. Музиченко:

— До слова, соціальні інспектори мають право перевіряти правдивість і повноту інформації про доходи та майновий стан, а також можуть проводити обстеження умов, щоб визначити і уточнити склад родини, ступінь нужденності. Перевірку проводять перед призначенням матеріальної допомоги і в процесі призначення.

Випадки бувають усілякі. Наприклад, жінка мала статус матері-одиначки, а коли її співмешканець помер — звернулась по пенсію через втрату годувальника для дитини. Виявляється, він був батьком дитини. Інша мала двох дітей, у свідоцтві про народження яких записала, що чоловік відсутній. А потім одружилася з чоловіком, який дітей не всиновив. Тож вона є і заміжньою, і має статус матері-одиначки.

А інколи навіть самі батьки не знають, що їх фіктивно позбавили батьківства — задля соціальних виплат. І дізнаються про це уже під час інспекції.

Як каратимуть тих матерів, які вдавали, що самостійно виховують дітей, але мають чоловіків?

В. Музиченко:

— Ні адміністративної, ні кримінальної відповідальності для псевдоодиначок немає. Вони повинні лише повернути державі усі кошти, які їм були нараховані.

Леся ЯСИНЧУК, Леся РОДІНА, фото Reuters

„Експрес” № 17 (9749) 26 квітня — 3 травня 2018 року

Зміст