НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Чорна ікра, гроші, повії. Така дипломатія

Зміст

Світ шокований гучним корупційним скандалом у Парламентській асамблеї Ради Європи

Тут діє масштабна, системна схема підкупу та “стимулювання” депутатів для голосування з деяких питань

...Перші повідомлення про корупцію в Парламентській асамблеї Ради Європи навіть на Заході не сприймали всерйоз. Але зовнішня слідча група, створена дев'ять місяців тому, на 219 сторінках звіту виклала факти про випадки хабарництва в асамблеї, які їй вдалося викрити.

Найбільше їх стосуються підкупу з боку Азербайджану.

Зокрема, у звіті, переклад якого здійснила “Європейська правда”, написано, що, коли у ПАРЄ обговорювали питання Азербайджану, на голосування завжди приходило набагато більше депутатів, включаючи тих, хто рідко навідувався на засідання цього органу. Вони навмисно голосували на користь цієї країни. За лояльність їх, зрозуміло, стимулювали. Когось — подарунками, інших — грошима, декого — дівчатами.

Традиційно азербайджанці дарували чорну ікру білуги. При цьому пишуть, що кілограм такого продукту міг коштувати декілька тисяч доларів. Навіть генсек ПАРЄ Войцех Савицький визнав, що отримував коробки цього смаколику з Азербайджану. За його словами, було дуже важко відмовитися від таких подарунків, тож після сесії асамблеї її співробітники разом із колегами влаштовували ікорні сніданки. Оскільки таких випадків було чимало, дії азербайджанців навіть назвали “ікорною дипломатією”.

Але не делікатесами єдиними. У звіті згадується, що Йову Крахтену, котрий працював над доповіддю про обмеження діяльності неурядових організацій у Європі, пропонували, крім смаколиків, ще й дівчат. Але він відмовився.

Дік Марті зі Швейцарії також розповів, як під час офіційного візиту до Баку близько першої ночі хтось постукав у двері його готельного номера. Він подивився у вічко й побачив там двох майже роздягнених молодих дівчат із шампанським. Утім не відчинив їм двері.

Не минулося і без прямого підкупу. “Деякі свідки стверджували, що в ПАРЄ існує система розподілу грошей. Мовляв, Яакко Лааксо (колишній член ПАРЄ, Фінляндія) розподіляв банкноти по 500 євро, а Штеф Горіс (ще один екс-депутат, Бельгія) відповідав за роздачу конвертів з грошима в політичній групі Європейської народної партії. Також існувала система “подяки конвертами” під час виборів високопосадовців Ради Європи депутатами ПАРЄ. Ці гроші надходили з Азербайджану, їх передавали депутатам у номерах готелів та в офісах національних делегацій”, — йдеться у звіті.

Дехто шляхом сумнівної співпраці встиг накопичити серйозні суми. Приміром, колишній німецький депутат Едуард Лінднер, який три роки очолював один юридичний комітет ПАРЄ. Отримані від італійської поліції банківські виписки Луки Волонте (який очолював найбільшу політичну групу ПАРЄ) свідчать, що Лінднер отримав 799 500 євро від компаній, пов'язаних з Азербайджаном.

Чимало уваги приділили і розслідуванню діяльності екс-президента ПАРЄ Педро Аграмунта, відомого своєю проросійською позицією. Він не раз був спостерігачем на виборах в Азербайджані. Цікаво, що у звіті є і свідчення українського народного депутата, віце-президента ПАРЄ Володимира Ар'єва. Він розповів, як збирали голоси за обрання Аграмунта президентом групи Європейської народної партії.

“Ар'єв заявив, що за день до його від'їзду на осінню сесію 2013 року до нього приїхав Ельчин Мамедов, президент SOCAR Україна. Він просив підтримати там Аграмунта, а не альтернативного кандидата від Фінляндії. Мамедов пообіцяв надати Ар'єву будь-яку допомогу, якщо він проголосує за пана Аграмунта... Було зрозумiло, що йдеться про хабар”, — сказав парламентар.

“Треба розуміти, що заможна і захищена донедавна Європа створила величезний бюрократичний апарат — цілий клас чиновників, які не бачать себе поза межами цих європейських адміністративних інституцій, — коментує розслідування політолог Михайло Басараб. — Ці бюрократи стали легкою здобиччю для цинічних і прагматичних кремлівських, азійських та африканських еліт, завжди готових купувати і рішення, і дружбу”.

Ірина КОВАЛЕНКО

„Експрес” № 17 (9749) 26 квітня — 3 травня 2018 року

Зміст