НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

10 важливих запитань про Помісну Церкву в Україні

Зміст

Відповіді на них дають священики та релігієзнавці

10 важливих запитань про Помісну Церкву в Україні 1

“Ми молимося за те, щоб український народ об'єднався в одній Церкві”, — каже Вселенський патріарх Варфоломій І.

Мільйони громадян України чекають на рішення Синоду Вселенського патріархату. Від нього залежатиме, чи матиме Україна автокефальну Православну Церкву, яку визнаватиме Всесвітнє Православ'я. Чому це так важливо? Тому що з томосом (дозволом) на автокефалію Православній Церкві в Україні вже не закидатимуть неканонічність, вона позбудеться ізоляції у православному світі.

І хоча про об'єднання всіх без винятку Українських Православних Церков в одній Церкві поки що говорити зарано, офіційне визнання патріаршого устрою Української Православної Церкви дуже важливе.

Ми зібрали 10 найважливіших запитань про єдину українську Церкву і поставили їх експертам — Людмилі Филипович, завідувачці відділу, релігієзнавиці, професорові Олександру Сагану з Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАНУ, Юрію Чорноморцю, професорові НПУ імені М.П. Драгоманова, протоiєреєю Євгенові Заплетнюку, кандидатові богословських наук УПЦ КП.

1. ЩО ОЗНАЧАЮТЬ ПОНЯТТЯ “АВТОКЕФАЛЬНА” І “ПОМІСНА”?

о. Євген:

— Автокефалія — це незалежний устрій в управлінні (“автос” — сам, “кефалос” — голова). Це найдавніша форма керування Церквою, яка корінням сягає ще апостольських часів. Кожна окрема парафія в давнину підпорядковувалася єпископу, який її очолював. Такі парафії або ж Церкви були незалежними одна від одної. Тобто вони були автокефальними чи помісними (місцевими, незалежними від інших).

З плином часу розвинуті та розкинуті по всьому світу Православні Церкви домовилися між собою про свій статус та диптих — своєрідний рейтинг авторитетності церковних кафедр відповідно до часу свого заснування та ролі в утвердженні Святого Православ'я.

У сучасному диптиху згадуються 15 автокефальних Помісних Церков: Константинопольська, Александрійська, Антіохійська, Єрусалимська, Російська, Грузинська, Сербська, Румунська, Болгарська, Кіпрська, Елладська, Албанська, Польська, Чеська і Словацька, Американська. Для нас автокефалія — це узаконення власної церковної незалежності, при якій Українську Церкву внесуть у диптихи відповідно до історичної справедливості.

10 важливих запитань про Помісну Церкву в Україні 2

Ю. Чорноморець:

— Поняття “автокефалія” означає самоврядність. Сьогодні автокефальними є майже всі Церкви православних народів із давньою християнською традицією (Росія, Грузія, Греція, Румунія, Болгарія), а також автокефальними є Церкви, де православна меншість впливова (наприклад, Польща).

Автокефалія — це самостійне входження у родину Православних Церков і православних народів, щоб вирішувати всі проблеми із Вселенським патріархатом, як давньою Церквою-Матір'ю та вищою апеляційною інстанцією.

2. ЧИМ АВТОКЕФАЛЬНІ ЦЕРКВИ ВІДРІЗНЯЮТЬСЯ ВІД АВТОНОМНИХ?

о. Євген:

— Автокефальна (Помісна) Церква — це Церква, яка сама керує власними справами, без втручання закордонного центру. Автономна ж Церква хоча і декларує в своїй назві самозаконня, залишається підлеглою, хоча часто має і власний керівний центр, синод чи інші атрибути помісності. Та всі ключові рішення така Церква має узгоджувати зі своїми керівництвом за кордоном.

Київська митрополія Константинопольського патріархату до часу захоплення її Москвою була автономною, з усіма ознаками автокефальної. Зокрема, наш митрополит мав печатку, яку мали тільки глави інших Помісних Церков. Також через політичні обставини де-факто керував Церквою самостійно. Хоча, безумовно, де-юре, томосу українці не мали. Хоча багато століть просили. Зате українських священиків США та Канади, Англії та інших країн Європи прийнято до списку кліриків Вселенської Церкви на правах автономії вже в XX cтолітті.

3. ЩО ТАКЕ ТОМОС ПРО АВТОКЕФАЛІЮ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ В УКРАЇНІ?

Ю. Чорноморець:

— Це офіційний документ Константинопольського Патріарха і Синоду, яким офіційно проголошується автокефія Української Церкви, і який має бути одразу чи поступово сприйнятий як чинний іншими Православними Церквами у світі.

о. Євген:

— Томос — це грамота про отримання Помісною Церквою законної незалежності. Церква-Мати, яка засновує інші Церкви, згодом вирішує, чи відпускати їх для подальшого самостійного служіння Богу та ввіреному народу.

4. ЩО ЗМІНИТЬСЯ ДЛЯ ЗВИЧАЙНИХ ПРАВОСЛАВНИХ ПАРАФІЯН ПІСЛЯ НАДАННЯ ТОМОСУ?

Л. Филипович:

— УПЦ КП та УАПЦ не визнаються Вселенським Православ'ям як автокефальні Церкви. Всі Таїнства (Хрещення, Шлюб, Сповідь, Причастя) і обряди, які нині звершують в УПЦ КП та УАПЦ, представники деяких Церков сміють називати неканонічними, незаконними.

Завдяки томосу Українські Православні Церкви, які не підпорядковуються Московському патріархату, об'єднаються з усією повнотою Всесвітнього Православ'я. Відповідно, усі Таїнства і обряди, проведені в Українській Помісній Церкві, матимуть беззаперечний канонічний статус.

о. Євген:

— Томос — це ще й можливість налагоджувати співпрацю з іншими Православними Церквами світу на рівних правах.

5. ЯКИХ САМЕ ЦЕРКОВ В УКРАЇНІ СТОСУЄТЬСЯ ТОМОС ПРО ПОМІСНУ ЦЕРКВУ?

Ю. Чорноморець:

— На сьогодні до процесу приєднались усі єпископи УПЦ КП та УАПЦ. Якщо процес розвиватиметься успішно, частина єпископів УПЦ МП приєднається теж.

Л. Филипович:

— Можливо, також долучаться парафії Української Істинно-Православної Церкви, Української Автономної Православної Церкви та інші.

6. ЩО БУДЕ З УПЦ МП ПІСЛЯ НАДАННЯ ТОМОСУ?

О. Саган:

— Церковні громади Московського патріархату, які не захочуть належати до Української Помісної Православної Церкви, називатимуться об'єднанням єпархій Московської патріархії в Україні. Тобто мала б відбутися реорганізація УПЦ МП у екзархат, митрополію чи митрополичий округ в Україні.

7. КОМУ БУДУТЬ НАЛЕЖАТИ ОСНОВНІ ПРАВОСЛАВНІ СВЯТИНІ — КИЄВО-ПЕЧЕРСЬКА, ПОЧАЇВСЬКА ЛАВРИ?

Ю. Чорноморець:

— Ці святині, найімовірніше, належатимуть УПЦ МП. Єдина Церква формуватиметься за принципом “хто з чим прийшов, той те і матиме”.

8. ЯК ОБИРАТИМУТЬ ГЛАВУ ПОМІСНОЇ ЦЕРКВИ?

Л. Филипович:

— Після надання томосу про автокефалію Православної Церкви в Україні планують провести Всеукраїнський Православний собор. І на цьому соборі вирішуватимуть питання обрання Патріарха для Помісної Церкви. Крім цього, розглядатимуть організаційні питання щодо нового поділу єпархій та підпорядкування парафій цим єпархіям.

Ю. Чорноморець:

— За традицією Константинопольської Церкви, це мають бути три кандидатури.

9. ЯК ПРОГОЛОШЕННЯ ПОМІСНОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ В УКРАЇНІ ВПЛИНЕ НА ВІРян ІНШИХ КОНФЕСІЙ?

Ю. Чорноморець:

— Авторитет національно орієнтованого єпископату великий. УГКЦ визнає УПЦ КП своїм природним союзником і підтримує сьогоднішні процеси. Загалом у майбутньому буде Київський патріархат православний та Київський патріархат греко-католицький. Їхнє об'єднання можливе лише тоді, коли на найвищому рівні православні та католики досягнуть згоди та відновлять сопричастя.

Л. Филипович:

— Ніхто не збирається привести всіх українців в одну Церкву. Хто захоче, той прийде.

10. ПРОЦЕС СТВОРЕННЯ УАПЦ ІНІЦІЮЄ ДЕРЖАВА. ЧИ ЦЕ ПРАВИЛЬНО?

Л. Филипович:

— Те, що держава бере участь у процесі створення Єдиної Помісної Церкви в Україні, цілком природно. Адже скрізь, де засновувалися православні автокефалії, держава брала активну участь у цьому процесі. Зрештою, Константинопольський Патріарх сказав, що для визнання автокефалії Української Православної Церкви має бути підтримка виконавчої та законодавчої влади.

Проте держава не втручатиметься у церковне життя, не призначатиме патріарха, митрополитів чи єпископів, не обиратиме собори.

Богданна МАРТИНИК, фото predanie.bg, фото radiosvoboda.org

„Експрес” № 17 (9749) 26 квітня — 3 травня 2018 року

Зміст