НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Подвійна веселка. Просто вау!

Зміст

Після перших весняних гроз у небі можна милуватися незвичайним природним явищем

Цими днями тисячі українців у соцмережах ділилися світлинами райдуг. А в Івано-Франківську зафіксували подвійну веселку.

— Райдуги можуть мати і дві, і навіть три чи чотири дуги, усе залежить від розміру мікрокраплин, — каже Ярослав Янишівський, фізик, директор Івано-Франківського фізико-технічного ліцею-інтернату. — Першу спробу пояснити це оптичне явище зробив Рене Декарт у 1637 році. Однак повне пояснення з'явилося після того, як Ісаак Ньютон відкрив явище дисперсії світла. Отже, веселка виникає з потраплянням сонячного проміння на мікроскопічні крапельки, які зависли у повітрі після дощу. Вони, наче маленькі лінзи, перетворюють промені на світло різних кольорів спектра.

Чим зумовлена послідовність кольорів веселки?

— Тим, що світло різного кольору виходить із призми-крапельки під різним кутом. Отож зовнішній колір веселки — червоний, внутрішній — фіолетовий.

До речі, бачити веселку можна від декількох секунд до декількох хвилин — це залежить від того, як довго світить сонце і як швидко змінюється повітря. Вона з'являється на чистому небі, коли світить сонце. Із поверхні Землі ми можемо побачити хіба що половину веселкового кола. Із вершини гори можна побачити багатоколірну дугу, що становить більш ніж половину кола, а з літака — веселку у формі замкнутого кола.

Яких видів бувають веселки?

— Є таке поняття, як “місячна веселка”. Це дуже рідкісне оптичне явище, яке виникає, коли повний місяць піднявся невисоко на дуже темному небі. А кілька років тому в Канаді люди бачили вертикальну веселку. Видно, це була частина дуги велетенського діаметру.

До речі, веселку можна також побачити на тлі фонтанів та водопадів.

Сабіна РУЖИЦЬКА

„Експрес” № 16 (9743) 19 — 26 квітня 2018 року

Зміст