НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

І все буде Сахара

Зміст

Найбільша пустеля світу швидко розростається

За останні 98 років Сахара збільшилася на 10%, свідчать дослідження вчених Мерілендського університету (США). Такий висновок вони зробили, проаналізувавши зміни північних та південних меж Сахари і динаміку зменшення озера Чад із 1920 року.

Науковці брали до уваги середньорічні опади як показник опустелювання. Якщо на території дощів випадає менш як 150 міліметрів на рік — її можна вважати пустелею. І в Африці таких земель дедалі більше.

“Усе це — наслідки змін клімату. Через глобальне потепління середня температура на планеті за останні сто років підвищилася майже на 1 градус, — каже Софія Садогурська, експертка з кліматичної політики ГО “Екодія”. — За прогнозами Міжурядової групи експертів з питань зміни клімату, температура буде зростати і далі. А якщо вона збільшиться до критичного показника — понад 2 градуси — почнуться незворотні й неконтрольовані зміни клімату. І тоді Сахара може по глинути весь континент”.

А як утворилась пустеля Сахара?

— Близько 6 тисяч років тому на території сучасної Сахари був зовсім інший клімат — там росли дерева, було багато озер, — пояснює професор Василь Гребінь, доктор географічних наук. — Є різні дані щодо того, коли Сахара перетворилася на пустелю: одні вчені вважають, що це було 5500 років тому, інші — 2700 років. Сталося це через зміни клімату, що спричинили процеси опустелювання і утворили найбільшу пустелю на Землі. Сьогодні її площа становить 9000000 квадратних кілометрів.

Вчені кажуть, що озеро Чад міліє, а Сахара розповзається переважно у південному напрямку...

— Сучасне озеро Чад — це залишки колись велетенської водойми площею 400 тисяч квадратних кілометрів. Нині його площа — від 10 до 26 тисяч квадратних кілометрів, залежно від пори року. Воно стає меншим, адже живиться насамперед за рахунок опадів, яких на цій території уже мінімум.

Марина МОРОЗ

„Експрес” № 16 (9743) 19 — 26 квітня 2018 року

Зміст