НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Дерево — три в одному

Зміст

Триває сезон щеплення рослин. Як найкраще це робити?

Які найкращі способи можна використовувати? Що і до чого добре щепиться? Розповідають знавці.

Дерево — три в одному

Іван Осіпчук із Бердичева — агроном за освітою — на хитрощах щеплення знається добре. Експериментує у своєму саду вже майже сорок років. “Ось на цьому деревці я прищепив чотири живці, — показує Іван Петрович. — Але це ще не рекорд: маю яблуньку, на якій прижилося... аж вісім прищеп!”

Для щеплення господар використовує давній та перевірений багатьма поколіннями садівників спосіб — “у розщіп”. “Спершу зрізаю гілку на дереві-підщепі, — пояснює чоловік. — Потім за допомогою стамески роблю розщелину глибиною 2—3 сантиметри під краєм кори.

Опісля всередину вставляю однорічний пагін іншого сорту з двома-трьома бруньками. Замащую місце з'єднання пластиліном, обмотую ганчіркою та скотчем — щоб не потрапляла волога. Треба бути вкрай обережним — аби не обламати підщепу та не зробити зайву тріщину. Адже в такому разі пагонці не прищепляться”.

Наступні дві весни після щеплення Іван Петрович обриває цвіт із прищеплених гілок — щоб віття своєю вагою не обламало місце приживлення. Тож з врожаями доводиться почекати два роки.

Натомість інший садівник, киянин Олександр Мазай, найкращим способом щеплення вважає поліпшене копулювання — прищеплювання рослин з'єднуванням навскіс зрізаних гілок.

“Це не травматично для дерева, — пояснює Олександр Леонідович. — Адже рана швидко, за декілька місяців, заростає. Головне — щоб були здорові однорічні пагони (живці). А ще важливо, аби підщепа й прищепа були однакової товщини”.

Власне щеплення передбачає декілька етапів. Спершу на підготовленій та почищеній підщепі чоловік робить рівний зріз навскіс під кутом 20—25 градусів. Обравши 2—3 бруньки, які підуть на щеплення, чоловік робить надріз під кутом 45 градусів уже над третьою брунькою.

“Опісля треба скласти щепу до підщепи зрізом так, щоб вийшов єдиний пагін, — каже садівник. — Якщо зрізи зроблені правильно, то камбіальні шари прищепи та підщепи щільно пристануть один до одного. А це — одна з найважливіших умов правильного зрощення”.

Місце щеплення треба туго обкрутити вузькою смужкою поліетиленової плівки. Верхній зріз живця пан Мазай радить замазати садовим варом — щоб бруньки не всихали. На деякий час слід одягти на місце щеплення поліетиленові чохли — щоби зменшити випаровування. Особливо це потрібно для кісточкових, адже у цих пагінців немає воскового нальоту — тож вони можуть всохнути на вітрі, перш ніж приживуться.

Садівник радить використовувати як підщепи червону горобину.

“Червона горобина — чудова штамбоутворювальна підщепа для аронії, — каже Олександр Мазай. — Якщо останню прищепити на висоті півтора метра, вона буде рости компактним красивим деревом, а не кущем — як зазвичай. А загалом поліпшене копулювання якнайкраще підходить для яблунь, груш, слив, абрикосів і навіть для кизилу. Якщо щеплення зроблене в крону молодого сильного дерева, то плодами можна поласувати вже через рік-два”.

Сергій БОВКУН, фото з архіву

„Експрес” № 16 (9743) 19 — 26 квітня 2018 року

Зміст