НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Ваша квартира уже не ваша

Зміст

На аукціонах активно продають майно злісних неплатників аліментів. Огляд лотів

Два з половиною місяці тому в Україні посилили відповідальність за несплату аліментів. За цей час державні виконавці змогли стягнути з неплатників майже 580 мільйонів гривень.

Ваша квартира уже не ваша

До Єдиного держреєстру боржників на квітень 2018 року внесено 196 тисяч осіб. 116 тисячам неплатників заборонено виїжджати за кордон, обмежено у праві керувати автомобілем, користуватися зброєю та полювати. 8200 батьків, які не хотіли добровільно фінансувати рідних дітей, оголошено у розшук.

Майно багатьох неплатників аліментів заарештували. До арешту вдаються, якщо особа не може сплатити борг. Тоді стягнення звертають на майно, яке належить боржникові: транспортні засоби, об'єкти нерухомості. Крім того, якщо сума боргу за виконавчим документом перевищує 20 розмірів мінімальної заробітної плати (3723 грн на місяць), державний виконавець може описувати, заарештовувати та примусово реалізовувати квартиру чи житловий будинок, які є єдиним житлом боржника.

Три, два, один. продано!

На сайті ДП “СЕТАМ” Міністерства юстиції України у системі електронних торгів OpenMarket з'явилися лоти, на які виставляють заарештоване майно тих, хто не сплачує аліментів. Вивчаємо пропозиції: зеленого кольору автомобіль MAZDA-3 2004 року випуску, стартова ціна — 138 400 гривень. 1/2 частки чотирикімнатної квартири площею 81,1 квадратного метра, стартова ціна — 350000 гривень. 5/12 частини трикімнатної квартири площею 70,9 кв. м, початкова вартість — 174552 гривні. Земельна ділянка для індивідуального садівництва площею 0,12 га, стартова ціна — 62040 гривень.

“Виконавець визначає вартість товару, залучаючи фахівця з оцінювання майна, — пояснює генеральний директор ДП “СЕТАМ” OpenMarket Віктор Вишньов. — Ціни справді іноді низькі. Утім дуже часто на аукціоні виникає ажіотаж, у підсумку реалізовуємо товар за ринковою вартістю.

Кошти після реалізації майна боржника переказують на рахунок стягувача (перед цим на рахунок Державної виконавчої служби надходять кошти за вирахуванням винагороди організатора торгів (5%); також стягують виконавчий збір і витрати виконавчого провадження).

До слова, нещодавно продали четверту частину квартири неплатника аліментів у Херсоні — за 145 тисяч гривень”.

Четверту частину? Дуже цікаво, навіщо ж люди купують нерухомість частками на таких аукціонах?

“Такі частки виділяють у натурі, далі оформлюють право власності на ту чи іншу частку квартири, — каже Віктор Вишньов. — Ось, скажімо, хтось купує половину чотирикімнатної квартири, фактично — дві кімнати. Як ділити майно з іншими власниками квартири, чужими людьми? Це вже особиста справа переможця”.

Як це працює?

Ось типові випадки, які свідчать про те, як нові, суворіші вимоги змусили батьків переглянути своє ставлення до матеріального утримання покинутих ними дітей.

...В Олександрії Кіровоградської області чоловік відмовився від двох 12-річних доньок-близнючок, аби не платити аліментів. Причому одна з дівчаток — з інвалідністю першої групи. Держсудовиконавці, як тільки встановили, що на боржника зареєстровано квартиру, наклали на неї арешт і заборонили батькові виїзд за кордон. Це змусило його заплатити всю суму боргу.

Рекордну суму заборгованості в Кіровоградській області заплатила жінка, яка покинула своїх дітей. Вона планувала поїхати на відпочинок за кордон, утім їй заборонили виїжджати за межі країни за несплату аліментів. І вона сплатила 65 тисяч боргу.

У Білгород-Дністровському районі Одеської області батько сплачував мізерні суми аліментів на двох неповнолітніх дітей. Мати звернулася до виконавчої служби. З'ясувалося, що дохід чоловіка — близько 8 тисяч гривень на день. Суми виплат перерахували. На все майно боржника наклали арешт. Держвиконавча служба передала жінці теплохід вартістю 585 тисяч гривень, який був у власності екс-чоловіка. Крім того, батько сплатив близько 900 тисяч гривень боргу.

Вагомими важелями впливу на боржників виявилися і заборони користуватися вогнепальною зброєю та полювати.

На Житомирщині чоловік заборгував своїй малій дитині майже 80 тисяч гривень. Державні виконавці скерували на його адресу чотири постанови про тимчасове обмеження у праві полювання. Мабуть, це виявилося вагомим аргументом для затятого мисливця, адже він погасив борг.

У Галицькому районі Івано-Франківської області чоловік, який заборгував рідним дітям 82 тисячі гривень, заплатив їх після того, як йому заборонили виїзд за кордон, позбавили права керувати автомобілем, користуватися вогнепальною зброєю та полювати.

До речі, у Міністерстві юстиції зазначають, що лідерами зі стягнення боргів із сплати аліментів після початку дії закону #ЧужихДітейНеБуває за абсолютними показниками є Одеська (тут виконавці Мін'юсту забезпечили виплату дітям 51,6 млн грн аліментів), Дніпропетровська (стягнено 50,7 млн грн) та Полтавська (стягнено 42,9 млн грн боргів за аліментами) області.

Ірина КОНТОРСЬКИХ, Віктор ДУДАР, фото з архіву

„Експрес” № 16 (9743) 19 — 26 квітня 2018 року

Зміст