НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

На 18 відсотків. А потім на 20+20+20

Зміст

Уряд запланував подорожчання газу для населення. Які підстави?

Попри те, що Кабмін обіцяє не підвищувати ціни на блакитне паливо, його плани свідчать про протилежне. Мінекономрозвитку опублікувало оновлений експертний консенсус-прогноз. Згідно з ним, ціни на газ у 2018 році можуть зрости на 18%, а в наступні три роки — ще на 20% щорічно. Тобто до 2021 року вартість блакитного палива може збільшитися більше, як удвічі.

На 18 відсотків. А потім на 20+20+20

Це автоматично потягне зростання плати за опалення та гарячу воду.

Чи є підстави для такого карколомного підвищення вартості газу?

— Ціна газу для населення прив'язана урядом Гройсмана до імпортного паритету, тобто до вартості газу на німецькій біржі плюс вартість його доставки (Німеччина — Словаччина — Україна), — розповідає експерт “Публічного аудиту” Тарас Галайда. — Це так звана “формула Дюссельдорф+”. Згідно з нею, Кабмін має переглядати вартість газу для населення кожні півроку залежно від зміни цін на біржі. Це прописано в меморандумі з МВФ від минулого року.

Крім того, цим же документом обіцяно ввести абонплату за газ та опалення. Цього року прогнозується зростання вартості газу для населення на 18%.

Якщо ці плани Кабмін все-таки втілить у життя, то на скільки більше коштуватиме для нас газ?

— Сьогодні ми платимо 6957 гривень за тисячу кубометрів, — долучається директор ExPro Consulting Геннадій Кобаль. — Зростання на 18% додасть до ціни 1252 гривні, тобто кінцева ціна для споживача зросте до 8209 гривень за тисячу кубометрів.

Т. Галайда:

— За таких умов вартість гарячої води та опалення підвищиться мінімум на 10%.

Наскільки реальний такий сценарій?

Г. Кобаль:

— Підвищення вартості газу мало бути з 1 квітня. Але його відклали до 1 червня. Це говорить про те, що в уряду немає розуміння, як змінювати ціни на газ. Міжнародні структури, як-от МВФ, вимагають, щоб у нас була ринкова ціна на газ для населення.

Але річ у тому, що наше населення споживає український газ, а платимо ми за нього так, начебто його привезли з Німеччини. І дуже важко пояснити людині, наприклад, з Полтавщини, в якої на городі свердловина, чому вона має платити за блакитне паливо ціну, паритетну до ціни імпортного газу, якщо його видобувають тут.

Тому, на мою думку, ту формулу треба змінювати, але на “хаб мінус”, тобто відмінусувати ті 30 доларів, які витрачаються на транспортування газу.

І як би це вплинуло на кінцеву ціну?

Г. Кобаль:

— Європейська ціна на газ сьогодні становить 6200 гри вень за тисячу кубів (без доставки). Якщо віднімемо 30 до ларів (приблизно вісімсот гривень), то вийде 5400 гривень. Тобто куб газу для населення мав би коштувати не дорожче як 5,4 гривні.

Т. Галайда:

— За моїми підрахунками, ціна має бути ще нижчою. За офіційними даними ПАТ “Укртрансгаз”, у 2017 році з надр України видобуто 20,8 млрд м3 газу. При цьому населенням разом з ТКЕ (тепло та гаряча вода для населення) спожито 15,8 млрд м3 газу. Ці дані можна побачити в офіційному звіті НКРЕКП. Тобто українського газу для населення цілком достатньо, він навіть у надлишку (5 млрд м3 ).

Оскільки населення може бути повністю забезпечене українським газом, прив'язувати його вартість до ціни імпорту, який фактично населенню не потрібен, як мінімум несправедливо, а взагалі є злочином та завуальованим грабунком людей. Для підвищення вартості газу для населення немає жодних економічних підстав, є лише політичні зобов'язання уряду перед МВФ.

Якщо виходити суто з економіки, то вартість газу для населення треба не збільшити, а, навпаки, зменшити мінімум у два рази.

Що маєте на увазі?

Т. Галайда:

— З офіційної (аудитованої) фінансової звітності ПАТ “Укргазвидобування” за 2017 рік чітко видно, що собівартість газу власного видобутку становила 2926 грн за 1 тис. м3.

При цьому із собівартості 2926 грн — 1893 грн податки. Без податків витрати ПАТ “Укргазвидобування” становили 1033 грн на 1 тис. м3.

Таким чином, у структурі витрат ПАТ “Укргазвидобування” податки становлять 64,7%, але навіть з таким рівнем податкового навантаження компанія виходить на ціну газу 2926 грн за 1 тис. м3. Натомість населенню продають цей газ за формулою “Дюссельдорф+” за ціною 6957 грн за 1 тис. м3 та ще й планують її підвищити!

Слід звернути увагу, що при собівартості 2926 грн за 1 тис. м3 обсяг видобутку збільшився на 4,4%, а обсяг розвідки та буріння на 21,2%, що свідчить про достатність цих коштів для нарощування видобутку.

Тобто навряд чи за наступні чотири роки вартість газу підвищиться аж у два рази?

Г. Кобаль:

— Підвищення однозначно буде, але не думаю, що таке істотне. Бо населення і при нинішній ціні не має чим платити за газ. Половину блакитного палива оплачують пільгові споживачі. Якщо зросте ціна на газ, субсидіантів буде ще більше. Підвищувати ціну за таких умов — шлях у нікуди.

Леся ЯСИНЧУК, фото dndz.com.ua

„Експрес” № 16 (9743) 19 — 26 квітня 2018 року

Зміст