НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

США і Росія. Напруження зростає

Зміст

У що може перерости загострення протистояння між двома ядерними державами

США спільно з Великою Британією та Францією завдали авіаударів по військових об'єктах у Сирії. За словами генерала США Кеннета Маккінзі, понад 100 ракет влучили у цілі, пов'язані з виробництвом та зберіганням хімічної зброї.

США і Росія, напруження зростає

Представниця США при ООН Ніккі Гейлі заявила, що Сполучені Штати можуть ще раз ударити, якщо режим Башара Асада знову вдасться до використання хімічної зброї.

Як відомо, Асада активно підтримує Кремль. А Дональд Трамп вважає саме Росію та Іран винними у воєнних злочинах у Сирії, зокрема — у хімічних атаках на мирне населення.

Ситуація вкрай напружена. Росія привела свої сили ППО в Сирії у режим бойової готовності. А США підняли в повітря літак E-4B Nightwatch, більше відомий як “літак судного дня”. Він призначений для використання вищим політичним керівництвом США у разі застосування противником ядерної зброї. Невже у Трампа прораховують і такий варіант? Докладніше — у нашій розмові з директором Інституту політичного аналізу і міжнародних досліджень Сергієм Толстовим та співголовою ради Інституту національних інтересів Андрієм Юсовим.

Чому Захід готовий щораз жорсткіше протистояти Росії?

А. Юсов:

— Росія веде війну з цивілізованим світом, з країнами західної демократії на багатьох фронтах: від кібератак під час передвиборної кампанії президента США, отруєння у Великій Британії розвідника Скрипаля і його доньки до хімічних атак у Сирії.

С. Толстов:

— Що ближче спеціальний радник ФБР Роберт Мюллер підбирається до Дональда Трампа, розслідуючи втручання Росії у вибори 2016 року, то активніше президент США готовий протистояти Путіну, щоби позитивно вплинути на громадську думку про себе. Думаю, цей фактор відіграв значну роль і цього разу.

У що може перерости протистояння між США і режимом Путіна?

А. Юсов:

— Ніхто не хоче прямого зіткнення між ядерними державами. Але всі чудово розуміють, що, якби не Росія і Путін, режим Асада був би ліквідований так само, як свого часу ліквідували режим Саддама Хусейна. Лише присутність російських військових у Сирії поки що заважає усуненню диктатора.

С. Толстов:

— Росія і США вступили у фазу погрози силою. Це фаза, яка передує конфлікту. Але, припускаю, до нього все ж не дійде. РФ навіть не наважилася збивати ракети. Думаю, далі вона може ввести більше військ у Сирію, можливо, надасть зброю для захисту від ракетних атак. Було б небезпечніше, якби Захід атакував російські війська чи об'єкти. Бо деякі кремлівські політики пообіцяли, що в такому разі завдадуть удару у відповідь по місцях запуску ракет.

Є інформація про те, що Дональд Трамп наполягав на потужній атаці у Сирії, однак главі Пентагону Джиму Меттісу вдалося переконати його завдати м'якшого удару. А найбільш радикальний сценарій передбачав атаку на російську ППО, що мала підірвати військовий потенціал сирійського режиму.

І що далі?

А. Юсов:

— Ракетні удари не можна трактувати як пряме військове зіткнення. А сухопутний контингент ні НАТО, ні союзники не будуть використовувати. В арсеналі країн західної демократії є ще величезна кількість інструментів, окрім військових, щоби посилювати тиск на Росію і зменшувати її можливості. Останні санкції серйозно вдарили по економіці Росії загалом й оточенню Путіна зокрема.

Ірина КОВАЛЕНКО, фото khmertalking_com

„Експрес” № 16 (9743) 19 — 26 квітня 2018 року

Зміст