НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Христос воскрес! Цьогоріч 8 квітня

Зміст

Чому Великдень не має сталої дати в календарі?

Цьогорічне свято Воскресіння Христового вважається раннім, адже йдемо освячувати паску 8 квітня. До речі, святкування Великодня за юліанським календарем завжди випадає у межах від 4 квітня до 8 травня. Але чому щоразу на іншу дату?

— Усі свята в церковному календарі ділять на рухомі та нерухомі, — пояснює отець Іван Шкумбатюк, голова літургійної комісії (УГКЦ). — Головне нерухоме свято року — Різдво, а рухоме — Великдень. Саме від того, на який день припаде це свято, залежать дати інших великих рухомих свят, таких, як Вознесіння та П'ятдесятниця (День Святої Трійці), яке випадає на 50-й день після Пасхи.

Як вираховується день Воскресіння Христового?

— У 325 році на Нiкейському соборi встановили правило для всіх християн: свято Воскресіння Христового відзначали в першу неділю після весняного повного місяця та весняного рівнодення. Є ще одне правило: Великдень не можна святкувати перед єврейською Пасхою, це свято ще називають Песах.

До речі, в Євангелії сказано: після того як Христа розіп'яли на хресті, тіло треба було зняти, бо наступного дня мала бути Пасха. І ще в Євангелії є згадка про те, що на Пасху було заведено відпускати одного злочинця. І на суді Пилат запитав, кого має відпустити: Ісуса чи Варавву. Тоді більшість закричала: “Варавву!”

Чому Пасха за юліанським і григоріанським календарем іноді збігається?

— Святкування Пасхи в римо-католиків завжди випадає у межах від 22 березня до 25 квітня. А за юліанським — між 4 квітня і 8 травня. Різниця між цими календарями — 13 днів. Дуже часто християни західного обряду відзначають Великдень раніше на тиждень, чотири чи п'ять тижнів. Різниці два і три тижні не буває. От цьогоріч римокатолики відсвяткували Пасху на тиждень раніше, 1 квітня, і так буде й у два наступні роки. Загалом, західна Пасха у третині випадків збігається зі східною.

Усе це тому, що григоріанська пасхалія (система розрахунку Пасхи) відрізняється від тієї, якою користуємося ми. У римо-католикiв у деякі роки Великдень випадає у день єврейської Пасхи або навіть і раніше.

Чи реально встановити один день святкування Великодня для всіх?

— На II Ватиканському соборі (1962—1965) було зазначено: якщо Східні Церкви запропонують спосіб розв'язання проблеми розбіжностей у датах святкування Пасхи, тоді Католицька Церква пристане до цієї пропозиції, — каже отець Петро Балог, віце-директор Інституту релігійних наук святого Томи Аквінського РКЦ. — До слова, Папа Франциск у 2015 році запропонував усім святкувати Воскресіння Христове у другу неділю квітня кожного року.

Юлія СКОРИК, Богданна МАРТИНИК

„Експрес” № 14 (9735) 5 — 12 квітня 2018 року

Зміст