НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Хто друг Президента, той і переможець

Зміст

Корпорація, співвласником якої є бізнес-партнер Порошенка, регулярно виграє тендери на постачання транспорту для міст

Протягом двох останніх років Автоскладальний завод №1 “Богдан Моторс” уклав контрактів на понад 919 мільйонів гривень. Автобуси і тролейбуси цього виробника уже придбала влада Києва, Хмельницького, Одеси, Полтави, Херсона та інших міст.

Хто друг Президента, той і переможець

Про це, покликаючись на аналіз закупівель у системі ProZorro, повідомила громадська організація StateWatch. Подробиці — у розмові з Глібом Канєвським, експертом із питань протидії корупції StateWatch.

Що змусило вас звернути увагу на ці тендери?

— Закупівлі, за результатами яких “Богдан” укладає контракти, ми простежуємо системно. Тому що бенефіціаром згаданої компанії є посадова особа — перший заступник секретаря Ради нацбезпеки та оборони Олег Гладковський. Крім того, він давній бізнес-партнер Порошенка.

Ми бачимо, що “Богдан Моторс” дедалі частіше перемагає у тендерах на постачання санітарних автомобілів для Збройних сил і тролейбусів та автобусів для міст. Тобто вища посадова особа паралельно веде бізнес, і саме її бізнес має контракти від держави та місцевої влади. На нашу думку, це може бути проявом політичної корупції.

За останні два роки корпорація “Богдан” уклала контрактів про постачання тролейбусів та автобусів на понад 919 мільйонів гривень. Левову частку грошей — більш як 702 мільйони гривень — сплатило місто Київ, що його очолює Віталій Кличко, який свого часу вів на вибори Блок Петра Порошенка.

Хто ще і на які суми замовляв автобуси чи тролейбуси у компанії “Богдан Моторс”?

— Хмельницьке комунальне підприємство “Електротранс” закупило тролейбусів на 65,4 мільйона гривень. Управління освіти Житомирської обласної держадміністрації придбало шкільних автобусів на 34,9 мільйона гривень. Послугами компанії “Богдан Моторс” скористалися також місцеві влади в Одесі, Полтаві, Херсоні та інших містах.

До речі, журналісти-розслідувачі програми “Схеми” з'ясували, що блоки живлення та системи керування двигуном для виробництва тролейбусів корпорація “Богдан” закуповувала в російського підприємства “Чергос”, а тягові електродвигуни — у Псковського електромашинобудівного заводу. Отже, гроші з наших місцевих бюджетів надходили виробникам держави-агресора.

При цьому наприкінці минулого року влада Херсона повідомила, що у чотирьох нових тролейбусів, які вона придбала у компанії “Богдан Моторс” за майже 19 мільйонів гривень, електродвигуни браковані. Тоді в корпорації начебто підтвердили, що вони надійшли зі Пскова.

Чи можна чітко визначити: компанія “Богдан Моторс” виграє тендери на постачання техніки завдяки політичному впливу чи завдяки чесній конкуренції?

— Рецепт тут єдиний. Державна аудиторська служба повинна провести перевірку всіх цих контрактів — чи ціни, за якими продано автобуси та тролейбуси, відповідають ринковим, чи були дешевші пропозиції і так далі. Результати такого аудиту повинні стати публічними.

Водночас РНБО має переглянути своє попереднє рішення про торгівлю з Росією. Бо це ненормально, коли ми, з одного боку, воюємо з цією країною, а з другого — закуповуємо в неї техніку.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ, фото uateka.com

„Експрес” № 14 (9735) 5 — 12 квітня 2018 року

Зміст