НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Лікарські хитрощі і 10 мільйонів

Зміст

Національний інститут раку придбав комп'ютерне обладнання за чималі кошти, оминувши відкриті торги — висновок ЦПК

”Це класичний дерибан!” — так у Центрі протидії корупції прокоментували використання грошей, які уряд виділив Національному інституту раку на автоматизацію приміщень. Понад 10 мільйонів гривень онкологічний центр витратив на комп'ютери та послуги зі встановлення електронних систем. Але закупівлі провів, на думку ЦПК, хитрим способом — оминаючи відкриті конкурентні торги.

Що вказує на ймовірні зловживання під час закупівель? — питаємо членкиню правління Центру протидії корупції Олександру Устінову.

— Підозри закралися через те, що закупівлі на загальну суму 10 мільйонів гривень онкологічний центр реалізував в обхід системи ProZorro. Як це зробили, коли закон вимагає оголошення публічних закупівель у разі придбання товарів і послуг на суму понад 200 тисяч та робіт вартістю понад 1,5 мільйона? Дуже просто! Вдалися до схеми “дроблення” закупівель, щоби не проводити відкритих конкурентних торгів, а купити товари й послуги безпосередньо у своїх постачальників.

На підставі чого ви зробили висновок, що застосовано таку схему?

— Національний інститут раку обмежив закупівлі сумами до 200 тисяч гривень. Із 13 укладених договорів на автоматизацію приміщень (встановлення онлайн-систем реєстрів пацієнтів, переліку ліків і так далі), п'ять були на суму 199 тисяч гривень. Всі угоди підписано з одним постачальником — компанією “Деснет”.

Цікаво, що компанія “Деснет” пов'язана з компанією “Диз Мер”, в якої Національний інститут раку купував комп'ютери. Якщо подасте у пошуковику назву фірми “Диз Мер”, то в інформації про неї побачите адресу сайта “Деснет”.

А чи є підтвердження, що гроші, які виділив уряд, інститут використав нераціонально?

— Докладної інформації про згадані закупівлі у відкритому доступі немає. Перевірити, які саме товари й послуги замовляв Національний інститут раку, за скільки і чи ціни відповідають ринковим, повинна Державна аудиторська служба.

Однак ціни, за якими інститут останнім часом закуповує ліки, м'яко кажучи, дивують. Ми, для прикладу, порівняли п'ять препаратів того самого виробника, які закупили Київська міська держадміністрація та Національний інститут раку. Оксаліплатин, який КМДА замовляла по 444 гривні, Національний інститут раку закуповував втричі дорожче — по 1276! Лише за п'ятьма препаратами (оксаліплатин, іринотекан, вінорельбін, ендоксан, паклітаксел), якщо брати до уваги кількість закуплених ліків, переплата сягнула майже мільйона гривень!

До слова, директоркою Національного інституту раку є Олена Колесник. Наприкінці минулого року її разом із народною депутаткою та дружиною генпрокурора Іриною Луценко визнано жінкою тисячоліття. А позаторік Петро Порошенко своїм указом нагородив пані Колесник державною премією у галузі науки і техніки...

Наталія ВАСЮНЕЦЬ

„Експрес” № 14 (9735) 5 — 12 квітня 2018 року

Зміст