НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Законодавчий спам, а не робота!

Зміст

В Україні народні обранці ініціюють у 300 разів більше законопроектів, ніж у Швейцарії. Та чи є від цього користь?

В иявляється, український парламент — абсолютний лідер у Європі за кількістю розроблених проектів законів. За понад три роки апарат Верховної Ради зареєстрував понад 6200 законодавчих ініціатив. Це приблизно 2000 щороку. Такі підрахунки зробили експерти аналітичної платформи VoxUkraine.

Законодавчий спам, а не робота!

Та чи завжди кількість означає якість? Ситуацію обговорюємо з експертом VoxUkraine Олександром Надельнюком та гендиректором Комітету виборців України Олексієм Кошелем.

Чому активність у продукуванні законопроектів не варто вважати ознакою якісної роботи парламенту?

О. Надельнюк:

— По-перше, раджу звернути увагу на те, що з усіх понад 6 тисяч законодавчих ініціатив, зареєстрованих у Верховній Раді, лише 14% є новими проектами законів. Решта — це зміни або доповнення до вже чинних нормативних актів. Тобто очевидним є факт, що якість раніше ухвалених законів невисока.

По-друге, маємо розуміти, що кожен законопроект проходить довгий бюрократичний шлях. Сьогодні понад 30% усіх проектів законів перебувають на опрацюванні в комітетах. Близько 18% стоять у черзі на розгляд парламенту.

О. Кошель:

— Справді, більшість поданих законопроектів — це так званий низькоякісний законодавчий спам. Кожен другий проект закону отримує негативні висновки Головного науково-експертного управління Верховної Ради, кожен третій — Міністерства фінансів.

Народні депутати, можна сказати, діють за олімпійським принципом, відповідно до якого головне — не перемога, а участь. Адже законами стають лише 12% поданих законопроектів.

Чиї законодавчі ініціативи найчастіше проходять шлях від реєстрації до набуття чинності?

О. Надельнюк:

— З понад 6200 законопроектів приблизно 5200 ініціювали самі народні обранці, трохи більше як 860 — Кабмін, і понад 140 — Президент. Ухвалено 78% з усіх поданих главою держави ініціатив, 28% із тих, які готував уряд, і 7% із тих, які надійшли від парламентарів.

В абсолютних цифрах народні обранці демонструють найбільший внесок — понад 380 їхніх законопроектів набули чинності. У Кабміну таких близько 250, у Президента — 110.

На скільки більше законопроектів реєструють у Верховній Раді, порівняно з парламентами інших держав?

О. Кошель:

— За рік наші народні депутати реєструють близько 1,8 тисячі проектів законів. Це у 300 разів більше, ніж у Швейцарії, у 138 — ніж у Греції, у 39 — ніж в Австрії, у 25 — ніж у Великій Британії чи Данії і в 16 разів більше, ніж у Португалії...

О. Надельнюк:

— У більшості демократичних країн, попри те, що парламент є вищим органом законодавчої влади, законопроекти переважно надходять від уряду. В Україні ситуація протилежна. У нас немає чіткої координації між Кабміном і Верховною Радою, законодавчі ініціативи не узгоджені. Як наслідок, народні депутати і парламентські комітети перевантажені, кількість законів переважає над якістю.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ, фото Reuters

„Експрес” № 14 (9735) 5 — 12 квітня 2018 року

Зміст