НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Будапешт знову шантажує

Зміст

Вимоги Угорщини стають дедалі нахабнішими

Зокрема, Будапешт погрожує не допустити розташування української військової частини у Береговому на Закарпатті й заблокувати нашу участь у саміті НАТО.

“Українська армія планує розмістити батальйон чисельністю близько 800 осіб у місті з найвищою часткою угорської меншини, — заявив Петер Сіярто. — Пояснення Міноборони України, що цей крок потрібен через загрози територіальній цілісності країни, викликає неабияке занепокоєння. Це означає, що вони ( українці . Авт. ) вважають угорську національну спільноту загрозою Києву”.

Водночас Угорщина погрожує завадити участі Петра Порошенка в саміті НАТО, запланованому на липень, якщо Україна не внесе змін до закону про освіту (цей документ зобов'язує нацменшини більше навчатись державною мовою).

По коментарі ми звернулися до експертів із міжнародних питань.

Як нам реагувати на черговий шантаж Будапешта?

В. Трюхан:

— Україна не повинна толерувати шантаж із боку будь-якої держави світу, зокрема й Угорщини. Цілком очевидно, що останні заяви їхнього головного дипломата про недопущення розташування підрозділів Збройних сил України у Береговому — це чітке підтвердження втручання Угорщини у внутрішні справи нашої країни. Власне, це перетин червоних ліній, які існують у відносинах між державами світу. Україна має жорстко реагувати на такі речі.

О. Хара:

— Угорці справді блокують прагнення України приєднатись до ЄС та НАТО. Для прикладу, тепер погрожують не підтримувати зустрічі міністрів оборони ЄС і України, яка відбудеться у квітні, та саміту “Україна — НАТО”, запланованого на липень. А для нас такі зустрічі мають неабияке значення.

Україні, переконаний, не варто відмовлятися від внутрішніх рішень, які були ухвалені, зокрема і від статті про мову в законі про освіту. Це буде неправильно, адже тоді відкриється можливість для будь-якої держави впливати на нашу внутрішню політику.

Як саме Україні варто діяти?

В. Трюхан:

— Є час для консультацій і компромісів, а іноді, надто в таких випадках, настає момент, коли треба ухвалювати жорсткі рішення в національних інтересах власної держави.

На мою думку, посол України в Угорщині має бути відкликаний для консультацій до Києва, а посол Угорщини в Україні — попереджений про можливість оголошення його персоною нон грата, якщо офіційні представники Угорщини й далі ігноруватимуть загальновизнані норми і стандарти спілкування між незалежними суверенними державами. Водночас усі заплановані контакти на найвищому та високому рівнях мають бути відтерміновані.

На ваш погляд, як далеко може дійти дипломатичне протистояння між Будапештом і Києвом?

— Хотілося б сподіватись, що після виборів в Угорщині (8 квітня у наших сусідів відбудуться парламентські перегони. — Авт.) дипломатичне протистояння з цією країною закінчиться. Хоча...

Наталія ВАСЮНЕЦЬ

„Експрес” № 14 (9735) 5 — 12 квітня 2018 року

Зміст