НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Спецдозволи для спецолігархів

Зміст

Хто збагачується на видобутку нафти та газу в нашій країні

Аналітики Центру протидії корупції провели цікаве розслідування. Вони вирішили знайти справжніх бенефіціарів (кажучи простіше — тих, хто отримує гроші) приватних компаній, що володіють спецдозволами на розробку нафтогазових родовищ в Україні. З'ясувалися несподівані факти...

— Виявилося, що приватні фірми, які контролюють політичні діячі та олігархи, володіють чвертю всіх дозволів на видобуток нафти та газу в країні! — розповідає Дарина Каленюк, авторка розслідування, виконавча директорка Центру протидії корупції. — Якщо бути точнішими, то 25% спецдозволів на розробку нафтогазових родовищ належить олігархам, народним депутатам та людям з оточення Віктора Януковича.

А загалом (на початок лютого) в Україні видали 474 дозволи на користування нафтогазовими ділянками надр. З них 270 належать держкомпаніям, а 204 — приватникам. Другі — це 114 фірм, причому 83 із них мають лише по одній “індульгенції”, одна компанія — 19, а найбільша їх кількість — 38 — у пулу з 14 приватних фірм. 107 дозволів для компаній стосуються одіозних прізвищ.

Про кого йдеться?

— Зокрема, про міністра охорони природи та навколишнього середовища в уряді Миколи Азарова Миколу Злочевського. Він лідер за кількістю ліцензій на видобуток нафти та газу: контролює 14 компаній, які володіють 38 дозволами на розробку родовищ!

Після Революції Гідності проти Злочевського було розпочате кримінальне провадження, а він сам оголошений у розшук. На статки колишнього високопосадовця наклали арешт, зокрема, у Великій Британії — на 23 мільйони доларів. Однак усі кримінальні провадження проти Злочевського, через бездіяльність Генпрокуратури на чолі з Юрієм Луценком, були припинені. А Спеціалізована антикорупційна прокуратура не змогла повернути державі частину спецдозволів, наданих фірмі Злочевського. Хоча під час розслідування з'ясували, що деякі з ліцензій були отримані з порушенням закону...

Хто ще з олігархів має у власності нафтогазові родовища?

— Другий після Злочевського за кількістю спецдозволів на видобуток чорного золота і блакитного палива — колишній російський, а нині український олігарх Павло Фукс. Він відомий тим, що скуповує активи олігарха-втікача Сергія Курченка. А ще — придбав компанії з ліцензіями на видобуток нафти та газу, які свого часу належали ще одному міністру уряду Азарова — Едуардові Ставицькому. Тож тепер 19 дозволів належать ТОВ “Іст Юроуп Петролеум” Павла Фукса.

Також ліцензії мають фірми, які належать Ігореві Коломойському, Геннадію Боголюбову, Ринату Ахметову. Крім того, нардепам Ігореві Котвицькому, Вадимові Новинському, Леонідові Козаченку, Юхимові Звягільському та Олександрові Онищенку.

До речі, щонайменше 11 українських компаній, що володіють 16 спецдозволами, пов'язані з Віктором Пінчуком. Щоправда, офіційно в ЄДР зять Леоніда Кучми не є бенефіціаром жодної з фірм, що займається видобутком газу й нафти... Ось так.

Як оцінюєте систему надання спецдозволів на розробку нафтогазових родовищ?

— Система непрозора. З кожною зміною влади змінюється процедура. Зі 114 компаній, які володіють спецдозволами, ми не знайшли жодної пристойної іноземної фірми з реальними іноземними інвесторами. Щоб залучити інвестиції, українська влада має зробити видобувний ринок максимально прозорим, відкритим для чесної конкуренції.

Богдан КУФРИК

„Експрес” № 14 (9735) 5 — 12 квітня 2018 року

Зміст