НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Хто контролюватиме ДБР?

Зміст

До громадської ради, яка стежитиме за розслідуванням злочинів топ-посадовців, увійшли провладні особи

Днями закінчився процес формування Ради громадського контролю (РГК) при Державному бюро розслідувань (ДБР). Із майже сотні кандидатів обрано 15 членів. Саме ці люди мають здійснювати громадський контроль за Державним бюро розслідувань — новоствореним правоохоронним органом, який займатиметься кримінальними провадженнями стосовно високопосадовців.

Хто потрапив до такої важливої ради? Запитуємо в Олександра Лємєнова — голови антикорупційної групи “Реанімаційного пакету реформ”.

Ви брали участь в обранні членів до РГК. Як усе відбувалося?

— У тому, що я побачив із середини, нічого не здивувало, ми і раніше заявляли, що конкурс буде зрежисовано владою, що обере лояльних до себе людей. Цьому сприяла сама процедура формування РГК, яку затвердив Гройсман відповідною постановою, — коли всі кандидати до РГК на так званих установчих зборах голосують один за одного. Хто набирає найбільшу кількість голосів, той проходить до складу Ради.

За допомогою такої процедури легко застосувати схему захоплення громадської ради. Йдеться про те, що участь у відборі беруть організації, пов'язані між собою.

Зокрема, були групи від “Народного фронту” і БПП, які голосували один за одного, набрали найбільшу кількість голосів і увійшли до складу РГК. Ми не раз просили запровадити обрання РГК відкритим електронним голосуванням. Але, звісно, це невигідно владі.

Чи були якісь порушення під час самого відбору?

— Так. Наприклад, видали бюлетень особі, яка не була присутня на самому засіданні. Крім того, як мінімум десять осіб були зареєстровані на засіданні після того, як реєстрацію закрили.

Назвете найбільш одіозних осіб, які ввійшли до складу РГК?

— Для прикладу — Василь Апасов, який фігурував у скандалі, пов'язаному зі звинуваченням Центру протидії корупції у відмиванні грошей. Тоді розслідування щодо ЦПК нібито провела громадська організація “Національний інтерес України”, керівником якої є Апасов. Членкинею РГК стала також Катерина Кувітова, помічниця народного депутата Сергія Мельничука від Радикальної партії. За повідомленням ГО “Автомайдан”, вона ще з двома особами привласнила назву цієї організації, створивши власну організацію “Автомайдан Київ”. Остання брала участь у проплачених акціях. Також пройшов до Ради громадського контролю високопосадовець часів Януковича Ігор Проценко. Він у 1999 — 2014 роках працював в органах прокуратури, звідки був звільнений відповідно до закону про люстрацію. Йдеться і про Дениса Колесникова. У 2015 році він балотувався до Дніпропетровської міськради від партії “Відродження”. Того ж року СБУ затримувала його у справі голови партії “УКРОП” Геннадія Корбана.

Здійснюватиме нагляд за ДБР і Максим Болдін. Він працював на різних посадах в Одеській міськраді, і його притягували до кримінальної відповідальності за фактом службової недбалості, що спричинила вибуття з комунальної власності 23 будівель в історичній частині міста. Суд закрив справу у зв'язку із закінченням строків давності.

Членом РГК став і Ярослав Романенко, який у 2014 році працював начальником відділу в компанії, де бенефіціаром був колишній регіонал Таріел Васадзе.

Ірина ЛОПУХ

„Експрес” № 14 (9735) 5 — 12 квітня 2018 року

Зміст