НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Уряд пообіцяв — уряд не виконав

Зміст

Гучні заяви посадовців про 100 тисяч гривень допомоги звільненим заручникам виявились пустослів'ям

Наприкінці минулого року, 27 грудня, вся країна із завмерлим серцем спостерігала за звільненням українських заручників з полону терористів. Військових та цивільних патріотів, з яких дехто не один рік провів “у підвалах”, урочисто зустрічало вище керівництво держави.

В уряді тоді гучно заявили про рішення виділити звільненим по 100 ти сяч матеріальної допомоги.

На початку року з полону вдалося звільнити ще декількох заручників. Їм також пообіцяли допомогти. Загалом по 100 тисяч мали б отримати 76 колишніх полонених. Однак виконати свою обіцянку урядовці досі не спромоглися!

“Ми із сином спершу звернулися по обіцяні гроші в обласну адміністрацію, де нас спрямували у місцевий відділ соцзахисту, — каже Сергій Кодьман, батько звільненого заручника Олексія Кодьмана. — Там сказали написати заяву. Коли будуть гроші та чи будуть узагалі — соцпрацівники не знають. Мовляв, чекають від СБУ списки тих, кому мають виплачувати гроші”.

“Складається враження, що в уряді самі не розуміють, як здійснити ці виплати. Свого часу красиво попіарились, дали гучну обіцянку, а тепер не знають, як її виконати”, — каже В'ячеслав Ліхачов, координатор відділу Документування порушень прав людини на Донбасі БФ “Восток-SOS”.

“Спершу було заплановано, що гроші на виплати заручникам виділять із резервного фонду, — каже В'ячеслав Ліхачов, координатор відділу Документування порушень прав людини на Донбасі. — Два тижні тому повідомили, що потрібні кошти має Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб. У міністерстві ж запевняють, що готові виплачувати, але досі не отримали списків від СБУ. Служба безпеки мала перевірити звільнених і подати списки тих, хто пройшов перевірку і кому належить здійснювати виплату.

В органах соцзахисту, через які мали б робити виплати, кажуть, що не знають такої категорії пільговиків — “звільнені заручники”.

У постанові уряду зазначено, що звернутися по цю допомогу звільнені можуть протягом півроку. У травні цей термін уже минає, а організувати виплати досі не можуть”.

У якому стані перебувають колишні заручники?

С. Кодьман:

— Син на реабілітації. Лежав у госпіталі, має серйозні проблеми з печінкою. Також ушкоджене коліно. У полоні його на допиті вдарили залізними дверима. Коліно треба лікувати, але це неможливо зробити, доки із печінкою не буде все гаразд, бо не можна вживати ліки.

Олексій ще числиться на військовій службі, отримує грошове забезпечення, у госпіталі його лікують безплатно. Набагато гірше колишнім заручникам-цивільним. Адже у них ні житла, ні роботи.

В. Ліхачов:

— Обіцяна допомога потрібна була людям відразу. Адже більшість цивільних жили на окупованих територіях. А на вільній території вони не мають свого житла, не мають засобів для існування.

Їм уряд пообіцяв і житло, але й цю обіцянку виконати виявилося проблематично. Адже, щоб звернутися до якоїсь адміністрації з клопотанням про поліпшення житлових умов, потрібно бути зареєстрованим у цій області. А згідно із законодавством, щоб зареєструватися, треба в якомусь житлі проживати. Такі бюрократичні перепони створюють багато проблем.

Приміром, ми подали запит в Київську міську адміністрацію, нам відповіли, покликаючись ще на законодавство УРСР: нема такої пільгової категорії “заручник”, яка могла б претендувати на поліпшення житлових умов.

Відразу після звільнення все було організовано добре. Люди пройшли обстеження, полікувалися в лікарні у Феофанії, був забезпечений якісний психологічний супровід. Але потім ця підтримка закінчилась. Мало того, обіцянки уряду викликали напругу в стосунках між колишніми заручниками. Адже для тих, хто був звільнений раніше, у 2014—2016 роках, ніяких грошей не передбачили.

А місцева влада якось допомагає?

С. Кодьман:

— Обласна рада пообіцяла матеріальну допомогу, але також її ще не виплатила.

В. Ліхачов:

— На місцевому рівні прийнято декілька рішень про виплати матеріальної допомоги колишнім заручникам. Зокрема, такі виплати призначила Донецька військово-цивільна адміністрація, частково виплачує Луганська, платить Київська міська. Але це невеликі суми. Було б добре, якби уряд виконав свою обіцянку та підтримав громадян, які пройшли через полон.

Віктор ДУДАР

„Експрес” № 14 (9735) 5 — 12 квітня 2018 року

Зміст