НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Земельний податок. Хто може не платити?

Зміст

Пільги в цій сфері надаватимуть за новими правилами: подробиці

Це передбачено змінами до статті 281 Податкового кодексу. Якщо минулого року пільги для фізичних осіб поширювалися на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм, то цьогоріч таке обмеження знято.

Про подробиці нововведень розповідають Володимир Скиба, заступник начальника Головного управління ДФС області, та юрист Олексій Савицький.

Кого саме звільнено від сплати земельного податку?

В. Скиба:

— Інвалідів першої та другої груп, людей, що виховують трьох і більше дітей віком до 18 років, пенсіонерів (за віком), осіб, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Вони можуть не платити податок на земельні ділянки за кожним видом використання у межах граничних норм. Зокрема, для ведення особистого селянського господарства — у розмірі до 2 гектарів; для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах — до 0,25 гектара, в селищах — не більш як 0,15 гектара, у містах — до 0,10 гектара; для індивідуального дачного будівництва — до 0,10 гектара; для будівництва індивідуальних гаражів — до 0,01 гектара; для ведення садівництва — до 0,12 гектара.

О. Савицький:

— Зауважу, пільги щодо сплати земельного податку для фізичних осіб за земельні ділянки, що утворилися за рахунок переданих за рішенням відповідної ради земельних часток (паїв), не передбачені. Земельний податок за такі ділянки стягується на загальних підставах, тобто його сплачують і пенсіонери за віком, і інваліди.

А якщо фізична особа має у власності декілька земельних ділянок одного виду, загальна площа яких перевищує граничні норми, як діяти?

В. Скиба:

— До 1 травня вона повинна подати письмову заяву до фіскальної служби про самостійне обрання ділянок для застосування пільги. Якщо заяви не буде — у поточному році оподаткують усі земельні ділянки, які є у її власності (крім земельної ділянки, на яку подана заява у 2017 році). Якщо така заява буде подана після 1 травня, то пільга почне застосовуватися до обраних земельних ділянок із наступного податкового року.

У якому випадку людині треба звернутися із такою заявою?

В. Скиба:

— Скажімо, пенсіонерка володіє земельними ділянками для ведення особистого селянського господарства у розмірі 0,80 га та 1,10 га. Вона звільняється від сплати податку за всі ці ділянки, тому що їхня загальна площа не перевищує 2 га.

А тепер — інший приклад. Інвалід другої групи володіє земельними ділянками для ведення особистого селянського господарства в розмірі 1,80 га, 0,60 га та 0,40 га. Він має подати до 1 травня письмову заяву про самостійне обрання земельної ділянки для застосування пільги, оскільки загальна площа його ділянок перевищує 2 га.

Які ще нововведення чекають на платників земельного податку?

В. Скиба:

— Повідомлення про нараховану суму податку платникові мають надіслати до 1 липня. Людина повинна сплатити податок протягом 60 днів із дня його вручення. А коли таке повідомлення-рішення не надіслано у відповідні строки — фізичні особи звільняються від відповідальності за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання.

О. Савицький:

— Нагадаю, що за затримку сплати податку до 30 днів передбачений штраф 10% від суми, більше як 30 днів — 20% від суми податкового боргу. Опісля на суму податкового боргу нараховується пеня.

Які ставки земельного податку? Чи змінилися вони цьогоріч?

В. Скиба:

— Ставки плати за землю та пільги встановлюють органи місцевого самоврядування. Цього року ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше як 3% від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування — не більше як 1%, для сільськогосподарських угідь — не менше як 0,3% та не більше як 1% їх нормативної грошової оцінки.

А якщо грошову оцінку земельного паю не проведено, то ставка податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, встановлюється у розмірі не більше як 5% від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області.

Леся ЯСИНЧУК

„Експрес” № 13 (9729) 29 березня — 5 квітня 2018 року

Зміст