НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

1990 годин

Зміст

Саме така середня тривалість робочого року в Україні. Це багато чи мало?

Організація економічного співробітництва і розвитку оприлюднила дані про тривалість робочого року в 35 державах, що входять до неї. Найдовший робочий тиждень серед країн — членів ОЕСР — у Мексиці: приблизно 43 години (на рік — 2255 годин).

У європейських країнах найбільше працюють у Греції — в середньому 2035 годин на рік. Нідерландці, французи й данці трудяться орієнтовно 1500 годин на рік. Для порівняння: в Україні середня тривалість робочого року становить приблизно 1990 годин.

Найменше, за підрахунками міжнародних економістів, працюють громадяни Німеччини — 1336 годин на рік. Це, однак, не заважає їм бути дуже продуктивними.

Яка тривалість робочого тижня за кордоном? — запитуємо у директора Центру проектних досліджень “Рівень життя” Ігоря Ляшенка.

— Найпоширеніша тривалість зайнятості у Європі — 35 годин на тиждень. Стільки працюють у Франції та Ірландії. У Нідерландах середня тривалість робочого часу в тиждень становить 30 годин. Тамтешні підприємства дедалі частіше переходять на чотириденку, а середній робочий день жителя цієї країни триває 7 годин 30 хвилин. У США здебільшого працюють 35 годин: по 8 годин з понеділка по четвер і півдня — у п'ятницю.

— Європарламент встановив максимальний робочий час — 48 годин на тиждень, — додає експерт із питань зайнятості й трудових відносин Інституту суспільно-економічних досліджень Євген Гороховець. — Однак деякі країни запровадили свої обмеження.

Для прикладу, Фінляндія вважає, що її жителям потрібно працювати не менше як 32 години, але не більше ніж 40 годин. У Данії тривалість робочого тижня становить приблиз но 37,5 години, у Німеччині — не більш ніж 38 годин, у Норвегії — не більш ніж 39 годин. А от у Греції та Британії працюють приблизно 44 години на тиждень, у Португалії — в середньому 48 годин.

Продуктивність праці залежить від тривалості робочого дня?

Є. Гороховець:

— Ні. Порівняймо показники продуктивності праці в різних державах. Його визначають за обсягом ВВП, що припадає на кожного зайнятого громадянина. Так-от, у нас продуктивність праці одна з найнижчих у Європі — приблизно 5,5 тисячі доларів. Тим часом у Данії — приблизно 100 тисяч доларів, у Франції — 99 тисяч, у Нідерландах — 98 тисяч.

І. Ляшенко:

— Сучасні технології вже давно відірвали рівень продуктивності праці від часу, витраченого на цю працю. На виробничих підприємствах автоматизація кардинально змінює потребу в робочій силі. Візьмімо, для прикладу, державну компанію “Укренерго”, оператора високовольтних електричних мереж країни. У нас в “Укренерго” — 12 тисяч персоналу. Аналогічну роботу в Німеччині та Бельгії виконують по тисячі осіб, а в Австрії та Словенії — по 500. Навіть у порівняному з нами за розмірами і рівнем розвитку Казахстані — 4 тисячі осіб.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ

„Експрес” № 13 (9729) 29 березня — 5 квітня 2018 року

Зміст