НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Дуже потрібен стаж

Зміст

У 2028 році майже половина українців пенсійного віку не зможе отримувати пенсію

Згідно з прогнозом Пенсійного фонду, якщо у 2018 році майже кожен 20-й українець пенсійного віку не зможе отримати пенсію через брак стажу, то за 10 років таких буде 45%.

Докладніше — у розмові з експертами.

Скільки в нас пенсіонерів загалом і скільки додається щороку?

— Станом на 1 січня 2018 року на обліку в Пенсійному фонді перебувало 11,7 мільйона пенсіонерів, — каже Лідія Ткаченко, наукова співробітниця Інституту демографії та соціальних досліджень. — Із них 8,9 мільйона — пенсіонери за віком.

За підсумками роботи Пенсійного фонду, в 2017 році призначено 384,3 тисячі пенсій, з них приблизно 280—300 тисяч — це нові пенсії за віком. Проте в 2017 році достатньо було досягнути пенсійного віку й людині призначали пенсію, якщо страховий стаж становив принаймні 15 років. Тепер порядок ускладнюється.

Поясніть конкретніше.

Л. Ткаченко:

— Для того щоб цьогоріч вийти на пенсію у 60, потрібно мати 25 років стажу. Вже наступного року для цього буде потрібно 26 років. З 2019-го стаж буде збільшуватися щороку на один рік протягом 10 років, тобто зросте з 25-ти до 35-ти років. І у 2028-му вийти на пенсію в 60 років зможуть ті, хто матиме не менше 35 років стажу.

Для чого це зроблено?

— Як відомо, в уряді обіцяли не підвищувати пенсійний вік. Для цього вирішили збільшити страховий стаж, необхідний для виходу на пенсію. Фактично — це завуальоване підвищення пенсійного віку, — пояснює Тарас Галайда, аналітик ГО “Публічний аудит”. — І через це дуже багато людей, які працювали в 90-х роках без офіційного стажу, тепер не зможуть вийти на заслужений оплачуваний відпочинок. У результаті більшість цих осіб не зможуть претендувати на свою пенсію по досягненню 60 років, а змушені будуть працювати до 63—65 років.

А скільки людей не зможуть отримати пенсії у 60 років через те, що їм бракуватиме стажу?

Т. Галайда:

— Відповідно до розрахунків юридичного департаменту ВР та парламетських комітетів, тепер у зоні ризику в Україні перебуває приблизно 15 мільйонів людей передпенсійного віку. У цій групі люди віком від 35 до 60 років, які нині працюють, а також ті, кому виповнилося 60 років і вони планують вийти на пенсію.

Л. Ткаченко:

— У 2028 році проблеми зі стажем матиме приблизно половина людей пенсійного віку.

Але ж якщо стажу бракує, то його можна докупити...

Л. Ткаченко:

— Його можна докупити, сплативши подвійний мінімальний страховий внесок до Пенсійного фонду. Тепер цей внесок становить 22% від мінімальної зарплати (від 3723 гривень), тобто 819 гривень і 6 копійок. Таким чином, подвійний внесок дорівнює 1638 гривень 12 копійок. Але це сума, яку потрібно сплатити лише за один місяць страхового стажу. Якщо бракує року, то множимо суму на 12 місяців й отримуємо 19 657 гривень і 44 копійки. Платити такі гроші за стаж мало хто захоче.

Чимало українців працюють за кордоном, розраховуючи на польську, іспанську чи португальську пенсії. Можливо, тому їх і не лякає перспектива залишитися в Україні без таких виплат?

Л. Ткаченко:

— Не зовсім так. Україна уклала угоди щодо пенсійного забезпечення із 23 країнами. Але не всі вони двосторонні. Ці договори поділяються на два види. Згідно з першим — територіальним, нарахування щодо виплати пенсій здійснює держава, громадянином якої є особа. Такі договори діють із країнами СНД, Угорщиною та Румунією. Інший вид договорів базується на пропорційному принципі. Він передбачає, що кожна договірна сторона призначає та виплачує пенсію за відповідний страховий (трудовий) стаж, набутий на її території. Такі угоди Україна уклала з Латвією, Естонією, Литвою, Болгарією, Словаччиною, Польщею, Іспанією, Португалією та Чехією.

Отже, якщо людина працювала в країні, з якою укладено договір за територіальним принципом, то її закордонний стаж буде врахований до загального українського. У другому варіанті за стаж, здобутий на легальній роботі за кордоном, буде призначено іноземну пенсію.

За що ж будуть жити ті, хто не матиме достатньо стажу?

Т. Галайда:

— Вони можуть розраховувати на тимчасову державну соціальну допомогу. Її розмір регулюється Кабміном, але максимум для тих, кому не вистачає стажу для пенсії, з 1 січня 2018 становить 1373 гривні.

Чи є інший шлях вирішення проблеми наповнення Пенсійного фонду, ніж так званий віковий коридор і страховий стаж?

Т. Галайда:

— Та система, яка в нас працювала до цього часу багато років, могла діяти й надалі. Можна було паралельно запустити ще одну накопичувальну пенсійну систему, окрім державної (як це колись планувалося). Йдеться про добровільне пенсійне страхування, тим паче, що така практика діє в багатьох країнах світу.

За її умов людина самостійно робить грошові внески, на них постійно нараховуються відсотки за певний період роботи. Така система більш приваблива й справедлива, ніж та, що в нас нині. При цьому людина може контролювати свої внески. Єдина проблема — у нас сьогодні немає довіри до банківської системи, бо протягом останніх чотирьох років вона була майже зруйнована.

Л. Ткаченко:

— Потрібен розумний компроміс між тим, що людина сплачує як внески у ПФ і що натомість отримає як пенсію. Бо ставити вимогу 35 років стажу для того, щоб потім особа отримала мінімальну пенсію, — це нонсенс. Крім того, що дожити до пенсії в Україні — це окреме завдання...

Світлана ОЛІЙНИК

„Експрес” № 13 (9729) 29 березня — 5 квітня 2018 року

Зміст