НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Несумісні й непокарані

Зміст

Верховний Суд не дозволив люструвати 44 одіозних суддів

Велика палата Верховного Суду не задовольнила апеляційної скарги Міністерства юстиції України на рішення Вищої ради правосуддя стосовно люстрації 44 суддів Майдану.

Докладніше про це — у розмові з Анастасією Задорожною, директоркою департаменту люстрації Мін'юсту, і Романом Маселком, адвокатом “Автомайдану”.

Чим Верховний Суд мотивував своє рішення?

А. Задорожна:

— Велика палата Верховного Суду прийняла постанову, якою підтвердила рішення Касаційного адміністративного суду про те, що Міністерство юстиції не має права звертатися до суду із позовами до Вищої ради правосуддя (ВРП).

Поясню детальніше: Мін'юст звернувся до ВРП із заявами щодо звільнення з посад 44 суддів у зв'язку з порушенням ними вимог несумісності, згідно із законом “Про очищення влади”. Вища рада правосуддя відмовила нам у розгляді звернення, тому ми звернулися до суду. Велика палата Верховного Суду мотивувала своє рішення тим, що в законі “Про очищення влади” чітко не зазначено, що Мін'юст має право звертатися з позовом до суду і до ВРП. Тож люструвати 44 одіозних суддів не дозволили. Це рішення остаточне.

Тобто судді не будуть люстровані?

А. Задорожна:

— Щодо деяких суддів розпочинають провадження або притягують їх до дисциплінарної відповідальності. Однак не за законом “Про очищення влади”.

А скільки загалом суддів судили майданівців і скільки за свої незаконні рішення були покарані?

— Є 350 суддів, котрі забороняли акції протесту, позбавляли водійських прав учасників “Автомайдану”, зокрема, за поїздку до “Межигір'я”, заарештовували учасників мирних зібрань. Свого часу був прийнятий закон “Про відновлення довіри до судової влади в Україні”, покликаний перевірити таких суддів. За результатами перевірки вони мали б бути звільнені. Однак на сьогодні з 350 суддів звільнено лише 40. Ба більше, чимало суддів узагалі уникли такої перевірки, бо закінчилися терміни притягнення їх до відповідальності. Тож ВРП навіть не розпочинала проти деяких суддів дисциплінарних проваджень.

Р. Маселко:

— Утім попереду в усіх суддів, зокрема й одіозних, — кваліфікаційне оцінювання, котре має визначити, чи вони можуть й далі здійснювати правосуддя. Однак я не вірю, що майданівські судді таки будуть звільнені. Адже рішення щодо них прийматиме Вища кваліфікаційна комісія суддів та Вища рада правосуддя, котрі раніше не змогли притягти їх до відповідальності.

Богдан КУФРИК

„Експрес” № 13 (9729) 29 березня — 5 квітня 2018 року

Зміст