НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Сім особливих днів до Пасхи

Зміст

З понеділка у християн східного обряду розпочинається Страсний тиждень. Про що слід задуматися у цей час?

В останні дні перед Воскресінням Господнім заведено більше мовчати, ніж говорити. І проводити час у молитві та роздумах про останні години життя Ісуса Христа.

Для цього кожного дня Страсного тижня в Церкві правлять особливі богослужіння. Що вони символізують? Про що нагадують? Розпитуємо про це отця Михайла Малого (УГКЦ) та отця Івана Рибарука (УПЦ КП).

Що у Страсний тиждень заборонено і що дозволено у храмах тільки в цей особливий період?

о. Михайло:

— Протягом Страсного тижня в церквах не хрестять і не вінчають, не відзначають днів святих і не поминають померлих. Церкву з понеділка переоблачають у ризи багряних кольорів — на спомин про пролиту на Голгофі кров Спасителя.

У Великий понеділок згадують старозавітного патріарха Йосипа, який є прообразом зрадженого Христа. Згадується й безплідна смоківниця, якій Господь наказав засохнути. Це символ лицемірів, яких, на жаль, і нині не бракує.

У Великий вівторок священики згадують, як Христос проповідував у Єрусалимському храмі, як народ шанував Його як пророка. А вже за декілька днів ті, які співали Йому осанну, віддадуть Його на страшні муки...

о. Іван:

— А в кафедральних соборах церковних конфесій з Великого понеділка по середу варять мир о, суміш 50 речовин на основі оливкової олії, трав та смол, яку використовують у таїнстві Миропомазання. Згодом це миро роз дають по всіх церквах.

Відомо, що із середи почалися страждання Ісуса. Як Церква згадує про цю подію?

о. Михайло:

— За Євангеліями, цього дня книжники і фарисеї вирішили схопити та вбити Христа. А Юда надумав видати Його. Тому в середу згадують страшну зраду.

о. Іван:

— У середу всім християнам варто задуматися над тим, що ми своїми гріхами щодень зраджуємо Ісуса, друзів, рідних... Тож треба покаятися і розпочати нове життя за Божими засадами.

Чому Великий четвер називають Чистим?

о. Іван:

— Христос цього дня омив ноги апостолам. Це символ покори, і людям треба думати не так про прибирання в оселі, як про очищення душ. І не забути за клопотами відвідати храм. У Великий четвер священик заготовляє Причастя, яке протягом року зберігатиметься в церкві та яке в разі потреби розноситимуть хворим.

о. Михайло:

— У Церкві у Великий четвер згадуємо про Таємну вечерю, коли Христос встановив святу Тайну Євхаристії, Причастя. Зібравшись з учнями, Ісус сказав, що вино і хліб з благословенням перетворюються на Його Тіло та Кров.

У кафедральних соборах єпископ омиває ноги 12 священикам, як Христос омивав ноги своїм учням. А ввечері відбувається богослужіння, на якому читаються 12 уривків з Євангелія про Страсті Христові та священики 12 разів переодягаються. У четвер освячують нове миро.

У Чистий четвер прийнято прибирати вдома, пекти паски та розмальовувати писанки.

Найсумніший день у тижні — Страсна п'ятниця...

о. Михайло:

— У п'ятницю Ісуса засудили на страту. Він ішов на Голгофу, несучи важкий хрест (звідси й пішла в Церкві традиція Хресної дороги), на якому Його розіп'яли, і Він помер у страшних муках... Тож цього дня в церквах виносять Плащаницю як символ померлого Спасителя. Дзвони в цей час мовчать, лише б'ють у спеціальні дерев'яні калатала. У Велику п'ятницю Літургію в храмах не служать, натомість читають Царські часи. Уночі Великої п'ятниці люди приходять до храмів та залишаються до ранку.

Дехто в суботу починає святити паски, чи не так?

о. Михайло:

— Справді. Суботу ще називають тихою. Цього дня душа Христа вже зійшла в пекло, щоби визволити грішників. Тобто Воскресіння, власне, відбулося. Священики в суботу змінюють темний одяг, який носили протягом Великого посту, на світлий і з полудня починають освячувати паски.

А найрадісніший день — Великдень — розпочинається опівнічним Богослужінням. Священик обходить храм тричі з плащаницею та урочистою процесією. Плащаницю кладе на престіл, де вона зберігається до Вознесіння Господнього — 40 днів, на знак сорокаденного перебування Спасителя на землі після Воскресіння.

Сабіна РУЖИЦЬКА

„Експрес” № 13 (9729) 29 березня — 5 квітня 2018 року

Зміст