НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Яструб у Білому домі

Зміст

У Трампа — новий радник із питань національної безпеки, який відомий безкомпромісністю у питаннях зовнішньої політики

Призначення на посаду Джона Болтона збурило в США хвилю емоцій. Адже цей представник американського політикуму відомий своєю принциповістю та прихильністю до силових методів розв'язання проблем.

До речі, раніше Болтон був довіреною особою Трампа, і, за інформацією американських журналістів, мав після виборів обійняти посаду заступника держсекретаря. Кажуть, президент не призначив його через дивні “моржові” вуса...

Яких змін у зовнішній політиці США можна чекати з призначенням Джона Болтона? Розпитуємо експерта Українського інституту майбутнього Іллю Кусу.

— Світогляд і політична кар'єра Болтона сформувалися у середовищі неоконсервативного крила Республіканської партії, — каже експерт. — Це радикальне крило, його представників вважають “яструбами” в усіх питаннях внутрішньої і зовнішньої політики США.

Джон Болтон виступає за силове розв'язання проблем. Свого часу він пропонував розпочати війну з Іраном, Північною Кореєю та Сирією, радив активніше стримувати Росію, зокрема й силовими методами, надати Україні летальну зброю і членство в НАТО.

Глобальні міжнародні організації — ООН і пов'язані з нею структури, якот Світовий банк чи Світова організація торгівлі — він вважає недієвими й непотрібними, частиною глобальної бюрократичної еліти, що керує світом не в інтересах США.

До чого Болтон підштовхуватиме Трампа, перебуваючи на посаді радника президента з питань нацбезпеки?

— Маємо бути готові до того, що розпочнеться якась нова війна. Найімовірніше, на Близькому Сході. Імовірні конфлікти між Туреччиною та Іраком, між Іраном та США (якщо ядерна угода розвалиться, а найпевніше, так і буде).

Також варто очікувати змін у відносинах США та Євросоюзу. Штати можуть відмовитися від політики взаємовигідних угод і перейти до грубого тиску як методу просування сприятливих для себе рішень у Європі.

А як щодо Росії та України?

— США можуть піти двома шляхами. Перший — тимчасово “забути” про українське та російське питання і перемкнути увагу на Іран та КНДР. Вашингтон символічно посилить санкції проти Москви та її міжнародну ізоляцію, але до радикальних дій не вдаватиметься.

Другий варіант — курс на відкриту конфронтацію через запровадження потужних секторальних санкцій, внесення до “чорних списків” російських олігархів і навіть постачання Україні військового озброєння.

Загалом кажучи, тандем Джон Болтон — Майк Помпео, нещодавно призначений на посаду держсекретаря США, вигідний Україні у короткостроковій перспективі — з огляду на стримування Росії. Якщо ж говорити про довгострокову, то для нас надмірна присутність біля Трампа “яструбів” — серйозна загроза. Адже зростуть ставки в геополітичному протистоянні між Заходом і Росією, а отже, й ризики ескалації протистояння на сході України та в Криму.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ

„Експрес” № 13 (9729) 29 березня — 5 квітня 2018 року

Зміст