НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Королівська розкіш для Президента

Зміст

На відновлення Маріїнського палацу витратили уже понад мільярд гривень бюджетних коштів

Ми з'ясували, що придбають у резиденцію цьогоріч. За ще сотні мільйонів гривень

Королівська розкіш для Президента 1

Петро Порошенко з дружиною на першому офіційному прийомі у відреставрованому Маріїнському палаці. Резиденція вражає помпезністю!

Маріїнський палац, що на вулиці Грушевського в Києві, ще в далекому 1750 році проектував відомий архітектор Вартоломей Растреллі й упорався з таким завданням за п'ять років. А от у ХХІ столітті його творіння приводять до ладу вже одинадцятий рік...

Нині ця будівля у стилі бароко в центрі столиці України більше відома як президентський палац або ж резиденція Президента. Усе тому, що тут раніше проводили урочисті прийоми та заходи загальнодержавного значення. У 2007 році палац закрили на реконструкцію.

На початку загальний кошторис робіт становив 428 мільйонів гривень. Та сьогодні ця сума зросла вже щонайменше втричі й давно перетнула позначку мільярд гривень бюджетних коштів.

“У 2018 році також передбачено кошти на реставрацію та пристосування Маріїнського палацу, — відповів на запит “Експресу” Сергій Прилипко, заступник керівника Державного управління справами. — Йдеться про ще 200 мільйонів гривень”.

На що витратять ці кошти? Заступник керівника Державного управління справами (ДУС) відповів загальним реченням: “На проведення реставраційних робіт, закупівлю обладнання, меблів та інвентарю”.

Та, проаналізувавши закупівлі, які цьогоріч проводить ДУС, ми знайшли детальний список того, як облаштують палац, а головне — суми, які на це планують витратити.

Отож, усі роботи виконують під пильним оком Державного управління справами, а проводячи відкриті аукціони, вибирають найдорожчі пропозиції — комоди з дерева, стільці з декоративним різьбленням, підставки для офіційних виступів із секретами... У січні цього року Президент України уже провів у Маріїнському палаці перший офіційний і дуже помпезний прийом...

А коли відкриють цю оновлену перлину світової архітектури для простих людей? Чи будуть у Маріїнському палаці приватні покої для гаранта?

Нам вдалося знайти відповіді і на ці запитання. А ще — зрозуміти те, що до реконструкції президентського палацу в Маріїнському парку підійшли дуже ретельно. Дивно, чому в ДУСі не хочуть цим хвалитися?

Королівська розкіш для Президента 2

Скажімо, усі меблі і штори виготовлятимуть за спеціальними кресленнями, розробленими державним інститутом “УкрНДІпроектреставрація”. У технічних вимогах вказано, що меблі мають бути виготовлені з масиву клена, із використанням клеїв та фарб італійських брендів, а якість забарвлення і лакування поверхонь має бути високою (відблиск від вікна), без вмісту формальдегідних смол.

Найдешевшими у списку меблів виявилися чотири комоди та консоль — їх купили за 350 тисяч гривень. А от угода на купівлю 26 великих та малих столів тягне вже на 2 мільйони 140 тисяч. На 5 мільйонів 697 тисяч 500 гривень закуплять 259 стільців, крісел та диванів. Ще за 650 тисяч придбають 36 трибун для офіційних виступів. “У трибуні потрібно влаштувати потайний люк для монтажу елементів освітлення та звуку”, — йдеться у договорі із фірмою-переможцем. І на вісім мільйонів пошиють 153 комплекти штор з тканин італійських та британських брендів.

Постає запитання: а де ж поділися розкішні меблі, які стояли у палаці до закриття його на реставрацію?..

“При виведенні з експлуатації Маріїнського палацу меблі в загальній кількості 350 штук було розміщено на зберігання у спеціальних складських приміщеннях, балансоутримувачем яких є Управління адміністративними будинками Державного управління справами, — пише у відповіді на наш запит Сергій Прилипко. — Перед поверненням меблів до Маріїнського палацу за необхідності буде розглянуто питання щодо їх реставрації”.

Тобто на складах ДУС зберігаються меблі, якими можна заставити весь палац. Чому ж тоді вирішено купити нові, зроблені за спеціальними кресленнями, і витратити на це мільйони коштів платників податків?

Однак це ще не всі видатки...

У грудні минулого року ДУС уклало договір про закупівлю сотень одиниць сучасного технічного обладнання для Маріїнського палацу на суму майже 57 мільйонів гривень. І це обладнання стосується не реставрації чи оформлення інтер'єрів, а облаштування державної резиденції у палаці. Це потребує встановлення посилених систем безпеки, сигналізації, відеонагляду, урядового зв'язку...

Скажімо, уже закуплено систему охоронного відеонагляду (на 3,5 млн грн) і два ліфти для палацу на два поверхи за 1,5 мільйона гривень. Обладнання для доступу в інтернет коштуватиме бюджету майже 2 мільйони гривень, а вартість техніки, яке забезпечуватиме висвітлення подій з прийомів у Маріїнській резиденції Президента України, становитиме 15 мільйонів гривень! Та з такою технікою тут можна сміливо знімати реаліті-шоу про життя президентів, а не їхні урочисті прийоми.

А ще у Маріїнському палаці відтепер буде першокласна система фільтрації, пом'якшення, ультрафіолетового знезараження води за 2,3 мільйона гривень. Навіщо таке дороге обладнання для очищення води в будівлі, у якій ніхто не житиме та де проводитимуть лише офіційні заходи?..

Вочевидь, ДУС передбачало обурення громадськості на такі видатки, тому все це технічне обладнання закуплено таємно, без оголошення тендера, в одного учасника. Цим щасливцем стало ТзОВ “Київське міжобласне спеціальне науково-реставраційне проектно-виробниче управління”, яке і здійснює реставраційно-ремонтні роботи в Маріїнському палаці останніми роками.

Цікаво, той факт, що постачання комп'ютерного обладнання чи високотехнологічних систем не є спеціалізацією цього ТзОВ, хоча б на секунду збентежив ДУС? Або те, що, до прикладу, управляючий модуль конференц-системи фірми Bosch DCN-CCU2 можна купити на 28 тисяч дешевше, ніж управління придбало у реставраторів?

Чи зможуть побачити всю цю розкіш прості громадяни України, коштом яких і чепурять Маріїнський палац?

“Після закінчення робіт та введення об'єкта в експлуатацію він використовуватиметься для проведення протокольних заходів за участю Президента України, а також глав держав, парламентів та урядів зарубіжних країн, високопоставлених осіб міжнародних організацій, — повідомляє Сергій Прилипко. — До повного закінчення робіт проведення екскурсій не передбачається”.

Та якщо Маріїнський палац і відкриють для відвідувачів, то, як зазначають у відповіді на наш запит, екскурсії проводитимуть лише в його центральній частині.

До слова, обслуговуватиме президентську резиденцію 35 працівників. “Така кількість передбачена штатним розписом для підтримання функціонування палацу”, — додає пан Прилипко.

А от на запитання, чи правда, що в палаці облаштовують приватні кімнати для Президента, у яких він зможе жити, у ДУС не захотіли відповідати. Проте й нічого не спростували.

Без сумніву, Маріїнський палац — цінна пам'ятка архітектури, що потребувала реставрації. Однак вартість реконструкції для облаштування в палаці, скажімо, музею, в рази нижча, ніж витрати на його переобладнання під державну резиденцію.

Та й чи потрібна Президентові однієї з найбідніших країн на європейському континенті ще одна резиденція, вартість облаштування якої вже сьогодні перевищує мільярд гривень? Адже в Петра Порошенка на сьогодні є щонайменше дев'ять офіційних резиденцій...

Оля ПІЛІЩУК, Лариса МАКСИМЕЦЬ, фото facebook.com, фото touristclub.kiev.ua

„Експрес” № 13 (9729) 29 березня — 5 квітня 2018 року

Зміст