НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Операція “нульова декларація”

Зміст

Є багато прикладів вдалої податкової амністії. Але чи підуть на це наші багатії?

Незабаром українцям можуть запропонувати задекларувати приховані доходи. І навіть обіцяють не карати за тіньові кошти — щоб лиш інвестували їх у нашу економіку. Ідею податкової амністії підтримав і Президент, закликавши бізнесменів долучитися до розробки законопроекту про “нульову декларацію”.

Операція нульова декларація

“Ми не можемо говорити про те, що кожен українець у чомусь винен, потрібно дати можливість кожному сплатити відповідний податок, відповідно до закону, завести гроші до України й інвестувати їх в українську економіку”, — сказав Петро Порошенко. Тобто всім буде добре — і їм, і державі.

Але експерти сумніваються, що операція “нульова декларація” буде в нашій країні успішною. Обговорюємо ідею з Дмитром Гарним, керівником Київського центру підтримки і розвитку бізнесу, податковою консультанткою Олександрою Томашевською та адвокатом Євгеном Морозовим.

Що таке податкова амністія?

Д. Гарний:

— Вона стосується передусім індивідуальних доходів фізичних осіб, які людина не задекларувала і не сплатила з них податки. Людям запропонують узаконити такі кошти чи майно, не притягуючи їх до відповідальності за приховування. Це — разовий захід. Якщо йдеться про “нульову декларацію” — можна буде задекларувати такі доходи під нуль відсотків. У попередні роки йшлося про оподаткування незадекларованих доходів невеликим відсотком, наприклад, 3% чи 5%.

Навіщо багатіям, що тримають гроші в офшорах, легалізувати кошти?

— Щоб у майбутньому виправдати свої великі витрати. Ідеться насамперед про депутатів, чиновників та інших можновладців, бізнесменів.

От, наприклад, у людини в офшорах є мільйон чи два. А держава заявляє, що завтра запровадить непрямі методи оподаткування, тобто визначення податкових зобов'язань, виходячи з розмірів витрат. Тоді людина подумає: “Наступного року я планую придбати дорогий автомобіль. Якщо це зроблю, то податкова нарахує мені податкові зобов'язання через те, що у мене великі витрати, а я не задекларував доходів...”

Насправді чимало людей зацікавлені в тому, щоб на етапі податкової амністії “відбілити” доходи. В Україні накопичилося багато нелегального капіталу. Понад 45% нашої економіки — у тіні.

Три роки тому гучно анонсували “податковий компроміс”, що стосувався підприємців і податку на додану вартість. Однак він приніс у скарбницю лише 400 мільйонів гривень. Чому?

— Бо підприємці боялися: от нині вони задекларують свій незаконний кредит із ПДВ, сплатять невеликий відсоток, а завтра зміниться влада — і їм згадають незаконні дії з ПДВ.

Є. Морозов:

— На практиці виявилося, що в подальшому “визнання вини платника податку” може трансформуватися в інші правопорушення, за які доведеться нести кримінальну відповідальність, — наприклад, такі, як підробка документів, фіктивне підприємництво тощо. Тобто перспективна ініціатива податкового компромісу перетворилась на засіб тиску на бізнес, причому платник податків, можна сказати, сам доносив на себе...

Ініціатива щодо “нульової декларації” — позитивна. Однак у наших реаліях, коли доводиться враховувати неоднорідність судової практики, неузгодженість нормативноправових актів, нечіткість критеріїв “непідтвердженого доходу”, деякі платники податків можуть опинитися у вкрай невигідному становищі, під кримінальним переслідуванням.

Чи є приклади вдалої податкової амністії у світі?

Є. Морозов:

— Їх періодично використовують у багатьох країнах, наприклад, в Італії (2001, 2009 роки), Австралії (2007, 2009), США (2009), Греції (2010), Португалії (2010), Іспанії (2012). Це сприяє не лише лібералізації оподаткування, але й збільшенню дохідної час тини бюджету країни.

Д. Гарний:

— Зразком податкової амністії можна вважати амністію в Ірландії 1988 року, що обмежилася сплатою заборгованостей щодо прибуткового податку без штрафних санкцій. Завдяки амністії до скарбниці було перераховано 1,5 мільярда доларів, або 2,5% ВВП країни, це дало їй змогу розрахуватися із зовнішніми боргами.

В Індії у 1997 році завдяки податковій амністії бюджет поповнився 2,5 мільярда доларів.

А чи були невдалі податкові амністії?

О. Томашевська:

— У 2004 році у Грузії за легалізацію грошей і майна потрібно було заплатити лише 1% його вартості. Тодішній президент Саакашвілі обіцяв, що вся попередня податкова документація буде знищена і порушити кримінальну справу проти ухильників уже ніхто не зможе. Однак за рік незадекларовані доходи показали тільки вісім осіб, поповнивши бюджет лише на 35 тисяч доларів. Того ж року, до речі, податкова амністія провалилася і в Бельгії.

Леся ЯСИНЧУК, фото з архіву

„Експрес” № 12 (9723) 22 — 29 березня 2018 року

Зміст