НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Монетна революція

Зміст

Нацбанк вилучає з обігу деякі копійки. Як заокруглювати загальну суму покупки в чеку, якщо не буде дріб'язку?

Монетна революція

Ці монети з часом замінять банкноти відповідних номіналів, які нині перебувають в обігу.

Наприкінці квітня в обігу з'являться нові монети номіналом 1 і 2 гривні, а в 2019 році — 5 і 10 гривень, які в майбутньому повністю замінять купюри. Також із 1 липня НБУ припинить карбувати монети номіналом 1, 2, 5 і 25 копійок.

Утім і купюрами 5 і 10 гривень, і цими дрібними копійками можна надалі розраховуватися у магазинах чи на ринках. Вони будуть в обігу, доки їх поступово не вилучать.

Чому Нацбанк відмовляється від деяких паперових банкнот на користь металевих гривень? А від копійок? Як заокруглюватимуть загальну суму покупки в чеку?

Подробиці розповідають Олег Пендзин, виконавчий директор Економічного дискусійного клубу, та Олексій Кущ, банківський експерт.

На заміну деяким паперовим гривням прийдуть монети. Чим спричинене таке рішення?

О. Пендзин:

— Причина проста — економічна вигода для Нацбанку. Паперові купюри номіналом 1, 2, 5 чи 10 гривень використовують найбільше. Їх зношеність вища, аніж, скажімо, 500-гривневої банкноти. Якщо банкноти низьких номіналів (1—100 гривень) перебувають в обігу від 1 до 8 років, то більших (200 і 500 грн) — понад 9 років. Щороку НБУ через зношеність вилучає приблизно 900 мільйонів штук банкнот, більшість з яких становлять купюри низьких номіналів (1—20 грн).

Тим часом тривалість життя монет набагато вища — 15—20 років. До слова, тому в Європі дрібні гроші — це зазвичай монети. Тепер така практика буде й у нас.

Який вигляд матимуть нові металеві гривні?

О. Кущ:

— Вони будуть сріблястого кольору. На реверсі монет зображуватимуть портрети видатних постатей України, які є на банкнотах відповідного номіналу.

Скільки коштуватиме їх карбування?

О. Пендзин:

— І в Україні, і у світі монети переважно виготовляють із мідно-нікелевого сплаву. Грам такого сплаву коштує приблизно 30 центів. Отже, карбування однієї монети, яка важитиме в середньому 2,5 грама, обійдеться у 75 центів (19,5 гривні).

Чому Нацбанк поступово відмовлятиметься від 1, 2, 5 та 25 копійок? Водночас залишаються 10 та 50 копійок. Приміром, у ЄС в обігу є 1, 2, 5, 10, 20 і 50 євроцентів...

О. Пендзин:

— Маємо досить велику інфляцію. Коли запровадили гривню, вона коштувала 1,76 гривні за долар, а сьогодні — понад 26 гривень. Тож нині нема сенсу використовувати дрібні копійки, бо вони нічого не варті. Ну що можна купити за 5 чи 25 копійок? Нічого, навіть пачку сірників не придбаєте. Часто люди і не забирають такі дрібні гроші на касах крамниць.

О. Кущ:

— Як мені відомо, Нацбанку вигідно карбувати лише 25 та 50 копійок. Але 25 копійок вилучають, бо, якщо не буде 1, 2, 5, то вони будуть нерозмінні — їх не можна розміняти монетами по 10 копійок.

У єврозоні низькі показники інфляції, майже на нульовому рівні, тому функціонують євроценти, монети дрібного номіналу. Як і в США. Україна в цьому разі більше схожа на повоєнну Японію. Після Другої світової війни там спостерігалася висока інфляція, потім її стабілізували, як і курс єни. Але в них тепер купюри починаються з однієї тисячі єн (це приблизно 10 доларів в еквіваленті).

Які незручності можуть виникнути у людей після впровадження гривні-монети?

О. Кущ:

— Наразі більшість терміналів самообслуговування не приймає монет, тож користувачам доведеться заокруглювати суму платежу в бік збільшення. Та й у торговельних залах, банках апарати не пристосовані для перерахунку монет. Можливо, до 2020 року все зміниться.

Як заокруглюватимуть загальну суму покупки в чеку, якщо не буде копійок? Є розрахунки, що відмова від дрібних монет додасть до річної інфляції щонайменше 0,1—0,2%.

О. Кущ:

— У Нацбанку пояснюють: якщо сума покупки закінчуватиметься від 1 до 4, то вона округлюватиметься у бік зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0. Коли сума в чеку закінчуватиметься на 5—9, то, навпаки, — у бік збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0. Наприклад, якщо в чеку буде 20 гривень 43 копійки, то рахуватимуть суму покупки як 20 гривень 40 копійок. А якщо 20 гривень 46 копійок, то на касі треба буде заплатити 20 гривень 50 копійок.

Зауважу, під час безготівкових розрахунків суми не заокруглюватимуть.

О. Пендзин:

— Так, це трохи підштовхне інфляцію, яка й так висока. Якщо зіставляти лютий 2017-го із лютим 2018-го, то маємо 14%, — попри те, що Нацбанк прогнозував 9%... Якщо зростання цін триватиме, то, я впевнений, дуже скоро побачимо й 1000-гривневу банкноту.

Леся ЯСИНЧУК, фото bank.gov.ua

„Експрес” № 12 (9723) 22 — 29 березня 2018 року

Тим часом

1 гривня = 200 гривень!

В інтернеті продають перші українські гривні. Такі купюри неабияк цінують колекціонери. За 1 або 2 тодішні гривні можна вторгувати у сто разів більше! За купюру номіналом 1 гривня зразка 1992 року менше сотні не просять. “Продаю 1 гривню за 135 гривень”, — каже Олег з Черкас. Дарина з Києва просить за 1 гривню — 150, Ярослав з Косова — 200. А Юлія з Шостки править за гривневу купюру — 1000 гривень!

Дві гривні коштують теж немало. Киянин Віталій просить за одну банкноту 170 гривень. “Стан — ідеальний”, — описує свій товар продавець. Андрій зі Львова продає 2 гривні за 200, Євген з Києва — за 300 гривень.

Колекціонери кажуть, що банкноти, які вийдуть з обігу найближчим часом, згодом можна буде теж вигідно продати. Тож цілком ймовірно, що за декілька років теперішня п'ятірка чи десятка коштуватимуть тисячу гривень, а то й більше.

Сергій БОВКУН

Зміст