НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Найголовніший банкір країни

Зміст

57-річний Яків Смолій — власник мільйонів на рахунках та численної нерухомості. Цікаво, і як же він усе це заробив?

Із середини березня головою НБУ офіційно став Яків Смолій, який до цього трохи менше як рік обіймав посаду виконувача обов'язків очільника Нацбанку. Дуже скромний з вигляду новообраний голова Центробанку Яків Смолій віддає перевагу заощадженням у доларах. Але, як це не прикро, з його призначенням “зелений”, який перед тим різко подешевшав, уже встиг дещо подорожчати.

Гаманець пана Смолія

Отож на рахунку в “Укрексімбанку” в пана Смолія та його дружини майже 4 мільйони доларів та 4110033 гривні. В інших банках — майже 4,5 тисячі доларів, 6579564 гривні, 2618 євро. А ще пенсійне накопичення у розмірі 213 584 гривні. При цьому зарплата Якова Смолія у НБУ за рік — 2306102 гривні.

У Якова Смолія з дружиною також є інвестиційні сертифікати номінальною вартістю 11 524700 гривень, облігації на 572000 гривень та акції на 35316357 гривні.

Значні прибутки Смолії отримують за оренду майна. Торік у такий спосіб покращили своє фінансове становище на 3067875 гривень. Зокрема, за те, що здавали в оренду майно ПАТ “Правекс Банк”, ПАТ “Райффайзен Банк Аваль” та “КСГ Банк”, отримали 144066 гривень. Окрім перелічених прибутків, голова Нацбанку з дружиною отримали 5665586 гривень процентів у банках, 6427253 — дивідендів, 630000 — від продажу цінних паперів та корпоративних прав.

До слова, свого часу, як повідомляють ЗМІ, гривневий депозит у майже 6 мільйонів Яків Смолій тримав у ”Дельта Банку”. Та після банкрутства він отримав 200 тисяч від Фонду гарантування вкладів. “Це втрата. І я не міг вдіяти нічого іншого, як і всі інші вкладники “Дельти”, — сказав новий головний банкір країни в інтерв'ю виданню “Лівий берег”.

Освіта програміста, кар'єра фінансиста

З офіційної біографії про 57-річного Якова Смолія відомо, що народився він 1961 року на Тернопільщині в селі Вербовець. Кандидат економічних наук, володіє англійською мовою, одружений, має двох доньок. Освіту здобув у Львівському держуніверситеті імені І. Франка за спеціальністю “прикладна математика”. З того часу працював інженером-програмістом, провідним інженером, начальником комп'ютерного відділу та заступником начальника обласного управління Нацбанку України.

А в наступні 20 років його кар'єра як фінансиста успішно йшла вгору в приватних банківських структурах. Зокрема, Яків Смолій став співакціонером правління Акціонерного поштово-пенсійного банку “Аваль”, а після його продажу австрійській групі Raiffeisen за понад мільярд доларів отримав певну частку доходів, що мали б обчислюватися мільйонами доларів.

У 2006 році колишні власники “Авалю” зареєстрували новий банк — “Престиж”, і у тому ж році продали його ще одній австрійській групі — Erste. В офіційній біографії Якова Смолія 2006—2014 роки припадають на роботу на посаді директора з питань банківського бізнесу товариства “Престиж-груп”.

А в 2014 році Яків Смолій повертається у Нацбанк заступником голови НБУ, де курує діяльність платіжних систем, безготівкові розрахунки, політику Нацбанку у сфері ІТ. Під його керівництвом були Банкнотно-монетний двір та Державна скарбниця України. У жовтні 2016-го він став першим заступником Валерії Гонтаревої, і після її заяви про відставку від 11 травня 2017 року виконував обов'язки голови НБУ.

Красива біографія. Яків Смолій встиг казково розбагатіти не як програміст — розробник цінних банківських продуктів чи якогось іншого цифрового (digital) бізнесу. Навіть не на майнінгу криптовалюти. Зовсім ні.

Але зароблені мільйони треба ж було десь вкладати. Тож завдяки декларації голови НБУ можна запросто відстежити, куди прилаштував великі гроші нинішній очільник Нацбанку.

Землі, будинки, офіси

Отож у декларації голови НБУ є 13 записів про земельні ділянки в різних населених пунктах України, навіть у Криму, які повністю чи частково належать Якову Смолію або ж орендуються.

Є ще 19 записів про офіси, частками яких володіє голова Нацбанку та його дружина Світлана Смолій. Більшість цього нерухомого майна потрапила у власність чи в оренду Смоліїв, починаючи з 2006 року (нагадаємо, це час роботи в “Престиж-груп”).

Сам Яків Смолій живе в селі Погреби під Києвом, де має житловий будинок загальною площею 654,06 кв. м з літньою кухнею, сараєм, альтанкою та басейном. Там же, у Погребах, у Смоліїв чимало нерухомого майна у власності чи в оренді, як-от 7,28% фізкультурно-оздоровчого комплексу. Адже в селищі розташоване елітне закрите котеджне містечко “Аваль”. Місцеві кажуть, що туди будь-хто потрапити не може. Скромний будинок у цьому котеджному містечку (площею 135 кв. м на ділянці 18 соток, із власним виходом до озера, за 15 хвилин від метро “Петрівка” або “Дарниця”) продають за 200000 доларів. Яків Смолій є членом Обслуговуючого кооперативу індивідуальних забудовників ”Перлина” у Погребах.

Крім цього, у Смоліїв є будинок сімейного відпочинку загальною площею 276,9 кв. м у селі Гурівщина, де земельна ділянка поблизу лісу та чистих озер площею 8 соток продається за 1054156 гривень. Ще Яків Смолій серед засновників ТОВ “АВІАКЛУБ ”ІКАР ПЛЮС”, основний вид діяльності якого — виробництво літальних апаратів, включаючи космічні. Щоправда, ця компанія — на стадії припинення діяльності.

Нинішній голова НБУ — один із засновників БФ “Молитва за ближнього”. Раніше цей фонд проводив лекції щодо актуальних проблем збереження здоров'я у сучасному розпіареному медцентрі з іменем відомої святої. Сьогодні серед бенефіціарних власників цього медцентру дві доньки Якова Смолія — Тетяна Костанецька та Неля Нечипоренко.

Після такого про якісь там дві квартири в Києві, автопарк та численні корпоративні права на компанії дружини голови НБУ навіть не випадає згадувати...

Про земляків забув

А ось земляки Якова Смолія кажуть, що для свого села Вербівці на Тернопільщині такий заможний виходець жодної благодійної чи спонсорської допомоги не пропонував. Та й тепер дуже рідко з'являється на рідних теренах. “Буває, що на могили батьків після Великодня навідується, — каже Любов Босак, заступниця директора Вербовецької ЗОШ І—ІІІ ступенів. — Щоправда, торік його не бачили. У селі живе старший брат Якова Смолія. Колись він отримав квартиру від колгоспу. А молодший брат мешкає у Тернополі”.

Богданна МАРТИНИК

„Експрес” № 12 (9723) 22 — 29 березня 2018 року

Зміст