НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Ганебний політичний торг

Зміст

Правозахисники обурені призначенням нової омбудсменки. Її обрали з багатьма порушеннями

Новим омбудсменом стала тепер уже колишня народна депутатка із фракції “Народного фронту” Людмила Денісова. Правозахисники ж вважають це призначення політичним, адже Людмила Денісова не має досвіду правозахисної діяльності.

Докладніше про це говоримо з Тетяною Печончик, головою правління Центру інформації про права людини, та Олександром Павліченком, виконавчим директором Української Гельсінської спілки з прав людини.

Чому вибори омбудсмена відбулися з порушеннями та якими саме?

Т. Печончик:

— Закон “Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини” передбачає критерії стосовно того, хто може бути омбудсменом, один з яких вимагає досвіду правозахисної діяльності. Людмила Денісова його не має. Адже працювала міністром соцполітики та в Пенсійному фонді.

Крім того, закон передбачає, що голосування має відбутися у 20денний термін після закінчення строку для висування кандидатів для участі у виборах. Нинішні кандидати на омбудсмена були висунуті ще в травні минулого року. Не обравши жодного із цих кандидатів у встановлений законом термін, парламент мав оголосити процедуру поновому, внести нових кандидатів, залучити до процесу громадськість та правозахисні організації. Але цього не зробили.

До того ж нардепи змінили процедуру голосування — з таємної на відкриту, бо ж розуміли, що в Раді не вистачає голосів для обрання Денісової омбудсменом. Тому внесли зміни в Закон “Про регламент”, де зазначили, що омбудсмен обирається відкрито. Тоді як закон про Уповноваженого з прав людини вимагає таємного голосування.

Також під час голосування за її кандидатуру депутати кнопкодавили. А це теж порушення.

Навіть коли президентом був Янукович, такого фарсу з обранням Уповноваженого Верховної Ради з прав людини не влаштовували.

О. Павліченко:

— Голосування за омбудсмена відбувалося за принципом обміну з голосуванням за голову Рахункової палати та голову Нацбанку. БПП проголосував за кандидатуру Людмили Денісової, натомість “Народний фронт” за голову НБУ Якова Смолія та Валерія Пацкана з БПП як за голову Рахункової палати. Це були політичні торги. Завдяки ним Людмила Денісова й стала омбудсменом. А от Паризькі принципи ООН передбачають, що органи, які стежать за дотриманням прав людини, мають бути політично незаангажованими.

І як таке обрання позначиться на міжнародній репутації України?

Т. Печончик:

— На жаль, негативно. До голови Верховної Ради Андрія Парубія та народних депутатів з вимогами проведення прозорого й відкритого конкурсу на посаду омбудсмена зверталися Моніторингова місія ООН в Україні, ОБСЄ, Amnesty International, Freedom House і Європейська мережа національних інституцій з прав людини. Втім усі заклики правозахисної спільноти та міжнародних організацій проігноровані. Тож Людмила Денісова не буде авторитетною серед своїх колег із інших країн.

Чого чекати від нового омбудсмена в захисті прав людини в України?

Т. Печончик:

— Людмила Денісова — представниця “Народного фронту”. Представник цієї політсили Арсен Аваков очолює Міністерство внутрішніх справ, ще один — Павло Петренко — Мін'юст. А Людмила Денісова має безкомпромісно реагувати на порушення з боку поліції, пенітенціарних органів. Як вважаєте, вона буде це робити?

Богдан КУФРИК

„Експрес” № 12 (9723) 22 — 29 березня 2018 року

До речі

Згідно з декларацією, Людмила Денісова має квартиру на 119 кв. м в окупованому Севастополі. Вона також є співвласницею декількох нежитлових приміщень в окупованому Криму, будкомпанії “Крымжелезобетон”, яка перереєстрована в окупованому Сімферополі — за російським законодавством. Її доньки також значаться серед засновників п'яти кримських компаній, повідомляє Bihus.Info. На засідання Ради Людмила Денісова з'являється у вбранні та з аксесуарами дорогих брендів — Givenchy, Bottega Venеta, Dior та Prada.

Зміст