НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Загроза над куполом Верховної Ради

Зміст

Військовий переворот в Україні. Обговорюємо ймовірність силового захоплення влади та наслідки такого розвитку подій

“В Україні більш ніж достатньо військових, готових влаштувати переворот”, — про таке заявила народна депутатка Надія Савченко, яку нині звинувачують у підготовці теракту в стінах парламенту із застосуванням мінометів та автоматів.

Загроза над куполом Верховної Ради

Колишня бранка Кремля каже, що такі настрої у Збройних силах нібито стали проявлятися ще за правління Віктора Януковича. “Навіть за Януковича, коли він ставив нас ( армію . — Ред. ) охороняти свої володіння, були готові злітати вертольоти і бомбити Верховну Раду. Військові — люди справи... Мало говорять, виконують накази, але в них є межа”, — запевнила одіозна депутатка.

Перед візитом на допит до СБУ Савченко фактично визнала, що підтримує ідею військового перевороту. “Військовий переворот в Україні — цілком очікувана й правильна подія... Хто хоч раз не думав знести цю владу? Хто не думав підірвати Банкову чи Верховну Раду? Про це не можна говорити на вулиці? У нас про це не говорить тільки ледачий. У нас про це говорять всі”.

Чи є підстави припускати можливість військового перевороту в Україні?

Ситуацію аналізуємо разом із директором Центру дослідження проблем громадянського суспільства Віталієм Куликом, експертом Міжнародного центру перспективних досліджень Ігорем Петренком та політичним оглядачем Віталієм Портниковим.

Наскільки виправданими вважаєте твердження про те, що в Україні зріють протестні настрої та що вони можуть вилитись у силове повалення влади?

В. Кулик:

— Владу в Україні традиційно не люблять, і вона сама дає для цього підстави. Картинка з Верховною Радою, яка палає, набрала багато репостів та лайків у соцмережах. Починаючи з 2015 року, у суспільстві шириться ідея силової зміни влади. Її обговорюють на кухнях. Не відкидаю, що й серед військових.

Знаю, що Надія Савченко зверталась до людей, наближених до військових, а також до представників середнього бізнесу з пропозицією долучитись до силової зміни влади. Упевнений, слідчі мають терабайти записів, які свідчать про контакти Савченко з Рубаном, офіцерами, агентами ГРУ та СБУ і які підтверджують, що ці люди обговорювали плани стосовно майбутньої “революції”.

Тобто ви вважаєте, що серед військових справді можуть бути ті, хто підтримує ідею силової зміни влади?

В. Кулик:

— Серед частини комбатантів є такі настрої. Але вони ставлять справедливі запитання: “Добре, ми знесемо цю владу, а що далі? Яка програма дій?” Ми маємо агресію на сході, отримати ще громадянський конфлікт усередині України було б великою небезпекою для нас.

І. Петренко:

— Безумовно, невдоволення серед військових є. Зокрема, накопичуються претензії до влади через нерішучість в ухваленні певних рішень та через нібито даремність дипломатичних і політичних механізмів для досягнення миру. Але говорити про те, що вони готові розвернути техніку та зброю і піти проти чинної влади, навряд чи варто. Зрештою, маємо розуміти, що бойові частини та офіцери нині перебувають далеко від Києва. Потрібен час, щоб туди дійти. А казати, що в Києві військові можуть якось організуватися, наразі немає підстав.

Загалом для України силовий спосіб зміни влади не характерний. Крім того, немає лідерів, за якими могли б піти невдоволені. У нас система радше олігархічно-корупційна. Саме олігархічні сили мають більший вплив, ніж військові.

Яка все ж імовірність реалізації військового перевороту в нашій країні?

В. Кулик:

— Я вважаю, що доволі висока. Принаймні частина офіцерів, а також силовиків, наближених, зокрема, до Міністерства внутрішніх справ, може розглядати варіант запровадження силового режиму через гібридний переворот, аби втримати владу. Хоча насправді це призведе до спротиву, а потім до революційних подій.

В. Портников:

— Військовий переворот означає переворот із застосуванням зброї. Його учасниками не обов'язково повинні бути військові, а, скажімо, група заколотників, які скористаються зброєю для захоплення влади.

Загроза збройного перевороту справді є. Це не фантастика. Зрештою, ще декілька років тому чимало українців навіть не припускали можливості перемоги на президентських виборах Віктора Януковича, вважаючи, що не може народ, надто після Майдану 2004 року, обрати главою держави рецидивіста. Так само не могли повірити у можливість нападу Росії на Україну й окупацію частини нашої території.

І. Петренко:

— Безумовно, сприйняття української влади на сьогодні критично низьке. Президентові, парламенту, уряду не довіряють понад 80% громадян. Невдоволення постійно зростає.

Попри те, говорити про ймовірність силової зміни влади, як на мене, передчасно. Це радше певна політична технологія, накручування суспільства, ніж реальність.

Навіть виступ генпрокурора, який розповідав, що начебто Надія Савченко хотіла організувати державний переворот, зруйнувати стіни парламенту та всіх перестріляти, більше схожий на голлівудський блокбастер і, з технічного погляду, нереалістичний.

В. Портников:

— Як на мене, сприймати можливість перевороту як комедію лише через те, що людиною, яка озвучує тезу про “доцільність” повалення влади, стала Надія Савченко, неправильно. Нам здається, що перевороти влаштовують інтелігентні люди у фраках і з вищою освітою — такі, як Ленін чи Троцький.

Але, по-перше, Медведчук виглядає не гірше за Леніна і також має юридичну освіту. По-друге, тодішні прихильники перевороту, які перебували поряд із організаторами і закликали до революції, були схожі саме на Надію Савченко, а не на Льва Троцького. Лише згадайте: матрос Дибенко, матрос Желєзняков, експропріатор Джугашвілі...

За яких умов може бути реалізовано сценарій військового перевороту?

В. Кулик:

— Це може статися на тлі розгулу злочинності, терору чи саботажу. Можуть навіть штучно розіграти вуличні погроми. Як наслідок, матимемо запровадження надзвичайного чи воєнного стану, комендантської години, згортання демократичних свобод і так далі.

Якби, не дай Боже, дійшло до силового повалення влади, які це могло б мати наслідки?

В. Портников:

— Військовий переворот в Україні означатиме крах української держави як такої. Його наслідком буде приєднання більшої частини території України до Росії. Згадаймо 2014-й. Досить було Януковичу втекти до Ростова, як легітимність нашої влади була поставлена під сумнів, і почалася інвазія Росії в Криму та на Донбасі.

Можете собі уявити ситуацію, коли владі, яка не матиме ніякої легітимності, ніякого мандата від народу, а просто буде встановлена шляхом заколоту, не підкорятимуться силові структури? Тоді агресор матиме чудову можливість без усякого порушення суверенітету України, а нібито захищаючи її від заколотників, піти так далеко, як лише захоче.

Ще один варіант — можливість громадянського конфлікту на території України між тими, хто захищатиме легітимну українську владу, проти якої виступили заколотники, і тими, хто підтримуватиме заколот. Це також ріки крові...

Урештірешт, треба розуміти, що тоді Україна буквально протягом 24 годин позбудеться підтримки Заходу. Як на мене, люди, які підтримують військовий переворот, — справжні вороги України.

В. Кулик:

— Так, частина українського суспільства однозначно не сприйме збройного перевороту й чинитиме йому спротив. Втримати владу одноосібно буде неможливо. Переворот знищить легітимність нинішнього керівництва держави. Це призведе до анархії та отаманщини. Ми повторимо долю України 1918 року...

Наталія ВАСЮНЕЦЬ, фото Reuters

„Експрес” № 12 (9723) 22 — 29 березня 2018 року

Зміст