НОВОВОЛИНСЬК У ФОТОГРАФІЯХ
Контактний телефон: ...

Обрані Трампом

Зміст

Держсеком США має стати відомий популіст та диякон, а ЦРУ може очолити жінка, з якою пов'язують катування членів Аль-Каїди

Президент США підписав заяву на звільнення державного секретаря Рекса Тіллерсона. Його Дональд Трамп має намір замінити колишнім директором ЦРУ Майком Помпео. А от керівником Центрального розвідувального управління, уперше в історії США, може стати жінка — Джина Чері Гаспел. Кандидатури їх, додамо, має затвердити Сенат США.

Докладніше про нові призначення на такі високі посади у США — в розмові з Миколою Бєлєсковим, заступником директора Інституту світової політики, та Ілією Кусою, експертом міжнародної політики аналітичного центру Українського інституту майбутнього.

Розкажіть більше — хто такий Майк Помпео?

М. Бєлєсков:

— Він республіканець зі штату Канзас. До 2016 року був конгресменом, учасником “Руху чаювання” — американського руху популістів, що виступає за зменшення державних витрат. Перебуває у добрих взаєминах з Дональдом Трампом. Це один з основних факторів, чому президент США довірив Помпео спершу посаду директора ЦРУ, а тепер — держсекретаря. І, до слова, Майк Помпео служить дияконом в одному з протестантських храмів.

І. Куса:

— Помпео закінчив знамениту військову академію у Вест-Пойнті, штат НьюЙорк.

Цікаво, що на президентських виборах 2016 року Майк Помпео підтримував іншого кандидата від республіканців — сенатора з Флориди Марко Рубіо й критикував Трампа. Та згодом таки порозумівся з ним.

Що відомо про кандидатку на очільницю ЦРУ Джину Чері Гаспел?

М. Бєлєсков:

— Джина Гаспел — кадрова працівниця ЦРУ. У розвідці вона працює з 1985 року. У лютому 2017 року Дональд Трамп призначив Джину Гаспел заступницею директора ЦРУ. З 2013 року Гаспел виконувала обов'язки начальника управління ЦРУ, яке здійснює таємні операції по всьому світу. Зокрема, вона керувала таємною в'язницею США у Таїланді, де, як відомо, застосовували тортури до членів терористичної мережі Аль-Каїди. Через це до її кандидатури буде багато запитань у членів Сенату під час слухань.

І. Куса:

— Гаспел — професіоналка у розвідці. Варто пам'ятати, що ЦРУ — одна з найбільш агресивних силових структур США, яка в своїй роботі не гребує тим, щоб убивати, отруювати та викрадати людей. Тому з професійного погляду Гаспел — гідна кандидатура на посаду директора ЦРУ, котра, втім, може негативно позначитися на рейтингу Дональда Трампа.

Чого чекати Україні від нового секретаря Держдепу?

М. Бєлєсков:

— Політика США щодо України та Росії була напрацьована за ті 14 місяців, коли держсекретарем був Тіллерсон. За цей час було ухвалене рішення про продаж Україні протиракетних комплексів “Джевелін”. Тож зміна Рекса Тіллерсона на Майка Помпео не матиме радикального впливу на українсько-американські відносини, а також на ставлення США до Росії.

І. Куса:

— Майк Помпео відомий своєю позицією щодо Росії. Ще під час виборів його на посаду керівника ЦРУ заявляв, що найбільшою загрозою для США є Росія, Північна Корея та Іран. З огляду на це, США посилять свою риторику проти Росії. Цілком можливо, що посилять вони і матеріальну підтримку Україні, це може бути нова оборонна зброя.

Богдан КУФРИК

„Експрес” № 12 (9723) 22 — 29 березня 2018 року

Зміст